TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.07.2019 Kategoria: ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale
Naukowiec z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej został doceniony przez Franka-Waltera Steinmeiera, Prezydenta Niemiec za zasługi w ochronie dziedzictwa przemysłowego Śląska.
Uroczystość nadania Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec doktorowi Piotrowi Gerberowi odbyła się w Konsulacie Generalnym RFN. Odznaczenie architektowi z Politechniki Wrocławskiej wręczył Hans Jorg Neumann, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.
Oder został przyznany przez Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w uznaniu zasług doktora w ochronie, badaniu, konwersacji i restauracji dziedzictwa przemysłowego Śląska.
Konsulat Generalny Niemiec podkreślał nadzwyczajne zaangażowanie dr. Gerbera i założonej przez niego Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska dla zachowania dziedzictwa kulturowego Śląska. Organizacja ta jako instytucja prywatna prowadzi obecnie aż sześć muzeów przemysłu na Śląsku: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie i Lokomotywownię w Dzierżoniowie, Muzeum Rolnictwa w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Porcelany w Tułowicach oraz Muzeum Odlewnictwa Cynku dawnej huty cynku w Katowicach Szopienicach.
Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie nazywany Związkowym Krzyżem Zasługi, jest niemieckim odznaczeniem państwowym za zasługi cywilne. To jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.
Dr inż. arch. Piotr Gerber jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, architektem, doktorem nauk technicznych. Od 1983 jest związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki. Autor ponad 70 publikacji naukowych polskich i międzynarodowych w tym monografii i encyklopedii dotyczących szpitalnictwa, historii techniki i ochrony dziedzictwa przemysłowego. Dydaktyk prowadzący autorskie zajęcia z zakresu: projektowania i modernizacji szpitali, historii techniki, ochrony dziedzictwa przemysłowego, projektowania obiektów przemysłowych.
Jest ekspertem w zarządzaniu w służbie zdrowia i specjalistą w zakresie modernizacji i projektowania obiektów szpitalnych. Architekt specjalizujący się w zabytkach architektury przemysłowej i techniki. Zaangażowany w proces ratowania dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Założyciel Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. W ramach fundacji prowadzi proces ratowania i adaptacji do celów muzealnych ważnych dla historii gospodarczej Śląska obiektów przemysłowych (Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach, Muzeum Młynarstwa „Młyn Hilberta” w Dzierżoniowie, Lokomotywownia w Dzierżoniowie, Fabryka Porcelany w Tułowicach, Folwark w Piotrowicach koło Świdnicy). Jednym z celów fundacji jest ochrona zabytków techniki poprzez budowę sieci muzeów techniki reprezentujących główne dziedziny przemysłu na Śląsku.
Zasiada w pierwszej w historii Politechniki Wrocławskiej Radzie Uczelni, powołanej przez Senat PWr.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »