TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Maciej Mulak wśród finalistów konkursu „Popularyzator Nauki”

Dr inż. Maciej Mulak

23 osoby, zespoły i instytucje z całej Polski znalazły się w finale konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. W kategorii „naukowiec” szansę na nagrodę główną ma fizyk i popularyzator nauki z Politechniki Wrocławskiej dr inż. Maciej Mulak.

W konkursie doceniane są osoby i instytucje, które popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych oraz dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.

94 zgłoszenia z całej Polski

Dr inż. Maciej MulakNagrody są przyznawane w pięciu kategoriach: „naukowiec” (dla osób popularyzujących naukę od stopnia doktora wzwyż), „animator” (dla osób prowadzących indywidualną działalność popularyzatorską, bez stopni ani tytułów naukowych), „zespół” (dla zespołu osób popularyzujących naukę), „instytucja” ( dla np. instytutów, jednostek uczelni, organizacji pozarządowych czy centrów nauki) oraz „media”.

W tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 94 zgłoszenia, spośród których kapituła konkursu wyłoniła 23 finalistów.

W kategorii „naukowiec” wśród nominowanych do nagrody znalazł się dr inż. Maciej Mulak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

O fizyce z... wampirami i King Kongiem

Dr Maciej Mulak od wielu lat popularyzuje fizykę i historię nauki. Najpierw jako wielokrotny uczestnik różnego rodzaju festiwali i imprez promujących naukę (m.in. Dolnośląski Festiwal Nauki, Uniwersytet Dziecięcy, PWr Challenge, Noc Laboratorium, Noc Politechniki i wiele innych jednorazowych wykładów i prelekcji), a od kilku lat dzieli się wiedzą i inspiruje do poznawania tajemnic fizyki – w internecie.

Jest współtwórcą scenariusza i prowadzącym cyklu filmów „Fenonemy”, przygotował kilka odcinków serii edukacyjnej „Polilab”,  od września 2023 r. prowadzi podcast/wideocast „Fizyka bez zamulania” (YouTube i Spotify).

„Fenomeny” wciągają widzów w narrację o trzech tytułowych fenomenach – świetle, wodzie i energii, pokazując jak – jako ludzkość – próbowaliśmy zrozumieć ich naturę, ujarzmić ją i wykorzystać do własnych celów i jak jeszcze możemy skorzystać z ich potencjału w przyszłości.

Jednocześnie uświadamiają znaczenie badań naukowych. Podkreślają, że ważne projekty naukowe – takie, które mogą zmienić naszą codzienność, rozwiązać trudne problemy, naprawić świat – nie dzieją się wyłącznie w dużych laboratoriach – gdzieś w USA czy Wielkiej Brytanii, ale także tuż obok, na polskiej uczelni.

„Polilab” to kanał na YouTube, który w prosty sposób wyjaśnia zagadnienia z programu fizyki i chemii na etapie szkoły średniej. W materiałach wideo do swoich pracowni i laboratoriów zapraszają naukowcy z PWr, którzy poprzez doświadczenia i przy wykorzystaniu stanowisk dydaktycznych tłumaczą m.in. czym jest chemiczna reguła przekory, praca w polu grawitacyjnym czy indukcja elektromagnetyczna.

Z kolei w „Fizyce bez zamulania” doktor Mulak pokazuje przełomowe odkrycia i to, w jaki sposób następowały zmiany w tym, jak rozumiemy otaczający nas świat. Jego opowieści zabierają słuchaczy w wielowątkową podróż, w której prawa fizyki ilustrują mrówki i King Kong, liliputy z książki Jonathana Swifta, wampiry z hollywoodzkich filmów czy kosmici znani z popkultury.

O fizyce stara się mówić tak, by stała się zrozumiała nawet dla tych, którzy nigdy nie lubili tego przedmiotu w szkole, a nawet mają złe wspomnienia z nauki skomplikowanych i niezrozumiałych definicji. Dlatego postawił na formułę podcastu. Słowo – gawęda i przykłady z życia – zastępuje tam skomplikowane wzory i wykresy.

Co jakiś czas do „Fizyki bez zamulania” zaprasza także naukowców z PWr, by wspólnie podjąć wybrane zagadnienie. W ostatnim odcinku rozmawiał z dr inż. Małgorzatą Kostyszak z Katedry Inżynierii Biomedycznej (Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr)o tym, jak widzą różne zwierzęta, jakie rozwiązania ewolucyjne im to umożliwiają i gdzie w tym wszystkim „kryje się” fizyka.

Finał w grudniu

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursu „Popularyzator Nauki” poznamy w grudniu. Jury wybierze również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji. Listę nominowanych można znaleźć na stronie Nauka w Polsce.

newsletter

Finalistom przygląda się kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber - przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.

Zgłoszenia oceniają: Dariusz Aksamit - działacz Marszu dla Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy, prof. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Szydłowski - założyciel Laboratorium Pana Korka, Ewelina Walendziak-Genco - zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki MNiSW, prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska - dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki na Politechnice Śląskiej oraz przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję