TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.04.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja
Kończysz właśnie studia drugiego stopnia? A może jesteś już absolwentem i szukasz pomysłu na swoją przyszłość? Jeśli tak, to zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły Doktorskiej PWr.
We wtorek, 27 kwietnia, posłuchasz i dowiesz się m.in. o zasadach rekrutacji, formie rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak wygląda typowy dzień doktoranta. Poznasz dziekana, prodziekanów i porozmawiasz z doktorantami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Wytłumaczymy także, jak znaleźć promotora, na czym polega realizacja doktoratu oraz czym różni się od kształcenia w ramach studiów doktoranckich. Całe wydarzenie będzie w formule online. Zapraszamy wszystkich chętnych od godz. 15.
Na zainteresowanych czekać będą: prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej, prof. Agnieszka Wyłomańska, prodziekan ds. doktorantów oraz dwoje młodych naukowców, którzy obecnie realizują swój doktorat w Szkole Doktorskiej: Wioletta Sermak i Arif Eftekhar Ahmed.
- Podczas spotkania poruszymy wszystkie najważniejsze, z punktu widzenia kandydatów, kwestie związane z rekrutacją i kształceniem w Szkole Doktorskiej – zapewnia prof. Agnieszka Wyłomańska. - Opowiemy także o programie „Doktorat wdrożeniowy”, który jest alternatywną droga do uzyskania stopnia doktora. Jeśli ktoś chce rozwijać swoją karierę naukową nie rezygnując z pracy zawodowej poza uczelnią, to właśnie tutaj ma na to szansę - dodaje.
Wszystkim uczestnikom będzie można zadawać pytania na czacie. O swoich wrażeniach ze studiowania w Szkole Doktorskiej będzie mówić też Wioletta Seremak, absolwentka kierunku inżynieria materiałów konstrukcyjnych na Wydziale Mechanicznym.
Obecnie jest ona na drugim roku doktoratu w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna, a przedmiotem badań naszej doktorantki jest proces fotokatalityczny realizowany na próbkach przygotowywanych bezpośrednio na uczelni. Oprócz tego pełni również funkcję sekretarza Rady Doktorantów.
W trakcie wydarzenia zaplanowane zostały dwa spotkania. Pierwsze w języku polskim rozpocznie się o godz. 15. Dwie godziny później wystartujemy z transmisją przeznaczoną dla kandydatów zagranicznych. - Zakres obu spotkań jest podobny, ale oczywiście w drugim spotkaniu skupimy się na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia cudzoziemców – opowiada prof. Agnieszka Wyłomańska.
Swoje doświadczenia ze Szkołą Doktorską PWr przedstawi pochodzący z Bangladeszu Arif Eftekhar Ahmed. Obecnie jest on na drugim roku doktoratu w dyscyplinie Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Zajmuje się technikami oczyszczania ścieków z różnych zanieczyszczeń.
Na naszej uczelni ukończył studia II stopnia na kierunku zarządzanie jakością środowiska (EQM) na Wydziale Inżynierii Środowiska.
Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Powstała na mocy przepisów nowej ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To całkowicie nowy system kształcenia doktorantów, który zastępuje funkcjonujące jeszcze do 2023 r. studia doktoranckie. Dla wielu osób były one wstępem do wielkiej przygody z nauką, którą kontynuują do tej pory, realizując projekty badawcze na światowym poziomie nie tylko w kluczowych obszarach gospodarczych, lecz także społecznych.
Obecnie studiuje w niej 330 doktorantów, w tym 69 doktorantów wdrożeniowych oraz 30 doktorantów cudzoziemców z różnych stron świata (Nigeria, Indonezja, Bangladesz, Ukraina, Wietnam, Turcja, Francja, Palestyna, Pakistan, Korea Południowa, Rosja, Etiopia, Hiszpania, Chiny, Indie, Białoruś, Tajwan).
Wśród naukowców, którzy stopień doktora otrzymali na PWr, jest m.in. prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego (2003). W 2019 r. otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce. Obecnie wraz ze swoim zespołem i kilkoma grupami badaczy z USA rozpracowuje enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem i COVID-19.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »