TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sukces doktorantki z W4 w konkursie Rising Star in Cybersecurity

Młoda kobieta z jasnobrązowymi włosami i zawieszonym na szyi wisiorkiem w kształcie klucza, ubrana w czarny T-shirt, stoi, opierając się o ciemną ścianę obok dużego okna. Ma skrzyżowane ramiona. W tle widać zamazane drzewa i zieleń za oknem.

Magdalena Gołębiowska, doktorantka z Katedry Sztucznej Inteligencji zwyciężyła w 4. edycji konkursu Rising Star in Cybersecurity. Jury doceniło jej projekt dotyczący uwierzytelniania użytkownika za pomocą głosu, biorąc pod uwagę jego emocje.

W swoich badaniach doktorskiej laureatka zajmuje się autoryzacją użytkownika za pomocą głosu i detekcją audio deepfake'ów. W projekcie, który przygotowała w ramach doktoratu, postanowiła skupić się na tym, by podczas weryfikacji użytkownika były brane pod uwagę także informacje o jego emocjach.

– Z badań wynika, że pod wpływem emocji jakość autoryzacji użytkownika się pogarsza. Zmienia nam się wtedy głos, mówimy z większym tempem, a gdy jesteśmy zestresowani mamy inną barwę czy tonację. Jest to o tyle ważny problem, że chociażby bank może chcieć nas weryfikować głosem – tłumaczy Magdalena Gołębiowska.

Doktorantka ze swoim promotorem, dr. inż. Piotrem Sygą zaproponowali system, który ma niwelować negatywny wpływ emocji podczas uwierzytelniania. Projekt został zgłoszony do konkursu Rising Star in Cybersecurity i został uznany za najlepszy, konkurując z pomysłami m.in. osób pracujących w T-Mobile, Banku Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas czy EY.

– Nie liczyłam na zwycięstwo. Do tego konkursu z reguły zgłaszały się osoby, które pracują komercyjnie, a ich projekty są wdrażane. Jedna z dziewczyn unowocześniła na przykład system ochrony w bankach, inna zrobiła szkolenia dla seniorów. Mój projekt jest czysto naukowym badaniem. Nie przypuszczałam, że wywoła takie zainteresowanie. A moim zdaniem stało się tak dlatego, że było to coś, czego jury wcześniej nie widziało – mówi zwyciężczyni.

kampania_pwr_2025_reklamagoogle_728x90.jpg

Wschodząca gwiazda

Konkurs Rising Star in Cybersecurity organizuje Cyber Women Community, czyli społeczność kobiet zainteresowanych tematem cyberbezpieczeństwa. Statystyki pokazują, że około 20% osób zajmujących się tą tematyką to kobiety.

– Chcemy uhonorować i jednocześnie zaoferować dodatkowe wsparcie kobietom, które swoją pracą i zaangażowaniem zmieniają oblicze cyberbezpieczeństwa w Polsce. Celem konkursu jest również promocja stworzonych przez Panie projektów, innowacyjnych pomysłów i dobrych praktyk w zakresie cybersecurity – podkreślają organizatorzy.

Konkurs jest skierowany do specjalistek, asystentek i menedżerek, ale nie na stanowiskach dyrektorskich, które w ciągu ostatnich 15 miesięcy przeprowadziły skuteczną transformację lub szkolenie, zrealizowały zakończoną sukcesem ciekawą inicjatywę albo odpowiadały lub brały istotny udział w projekcie, który ma realny wpływ na rozwój świadomości i wiedzy o cyberbezpieczeństwie.

Nagrodą główną w 4. edycji konkursu było miejsce na rocznych studiach podyplomowych z zarządzania cyberbezpieczeństwem na Akademii Leona Koźmińskiego. Zwyciężczyni konkursu otrzymała również voucher od Ministra Cyfryzacji w wysokości 12 tyś. zł na dowolne szkolenia podnoszące kwalifikacje z cyberbezpieczeństwa.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję