TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.12.2022 Kategoria: nauka/badania/innowacje, Wydział Mechaniczny
Szymon Duda, doktorant Szkoły Doktorskiej PWr, w marcu 2024 roku wyjedzie na pięć miesięcy do USA. Pod okiem prof. Aliego Fatemiego, światowej sławy eksperta w dziedzinie zmęczenia i pękania materiałów inżynierskich, poprowadzi badania związane z tematyką swojego doktoratu. Wyjazd jest możliwy dzięki programowi Fulbright Junior Research Award.
O możliwość wyjazdu na grant badawczy w USA starało się 66 młodych naukowców z całej Polski. Musieli szczegółowo opisać naukowy projekt, jaki zamierzają przeprowadzić na miejscu, a potem odpowiedzieć na szereg pytań ekspertów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Ostatecznie Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta wybrała 14 laureatów programu, którzy spędzą od 4 do 10 miesięcy na realizacji własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA.
Wśród nich jest jeden reprezentant Politechniki Wrocławskiej. Szymon Duda, doktorant z naszej Szkoły Doktorskiej w marcu 2024 r. wyjedzie na Univeristy of Memphis.
Przez pięć miesięcy będzie tam realizował projekt powiązany ze swoim doktoratem – „Effective fatigue life assessment of composite thin-walled structures under multiaxial loading conditions” („Efektywna ocena trwałości cieńkościennych struktur kompozytowych poddanych wieloosiowemu obciążeniu”).
Badania będzie prowadził pod okiem prof. Aliego Fatemiego, jednego z najlepszych naukowców w zakresie wielosiowego zmęczenia materiałów inżynierskich, dziekana tamtejszego Wydziału Mechanicznego i kierownika Laboratorium zmęczenia i pękania.
Badacz jest światowym liderem w swojej dziedzinie, co potwierdzają jego artykuły naukowe o dużej liczbie cytowań (ok. 9600) i jego wysoki indeks Hirscha H= 49 (Scopus).
- Prof. Fatemi jest współautorem parametru uszkodzenia Fatemi-Socie, który jest podstawą wielu teorii szacowania wytrzymałości zmęczeniowej proponowanych w literaturze – podkreśla Szymon Duda.
Naukowiec prowadzi projekty badawcze związane z wieloosiowym zmęczeniem i pękaniem, zmienno amplitudowymi obciążeniami i efektami karbu, zmęczeniowym rozwojem pęknięć dla sposobu mieszanego i wzrostem małych pęknięć. Profesor prowadzi też badania dla materiałów polimerowych i elastomerów, a obecnie również dla materiałów wytwarzanych metodami przyrostowymi.
– Jego badania obejmują poziom podstawowy, który pomaga zrozumieć podstawowe mechanizmy uszkodzeń zmęczeniowych, a także obszar aplikacyjny ułatwiający projektowanie i przewidywanie trwałości struktur, elementów oraz konstrukcji inżynierskich – dodaje nasz doktorant.
Szymon Duda w Memphis zajmie się projektem, który dotyczy istotnego problemu szacowania trwałości zmęczeniowej kompozytowych konstrukcji cienkościennych.
– Materiały kompozytowe są szeroko stosowane, ale wciąż mniej zrozumiałe pod względem mechanicznym niż typowe materiały inżynierskie (np. stal) – tłumaczy. – Obecna wiedza pozwala w ograniczony sposób przewidywać ich trwałość. Ten problem wynika ze złożonego stanu naprężenia, spotęgowanego obciążeniami cyklicznymi. Zjawisko zmęczenia jest dość wszechstronne i występuje w wielu obiektach mechanicznych, takich jak samoloty, mosty, drony itp. Dlatego mój projekt ma uzupełnić wiedzę na temat wieloosiowego zachowania zmęczeniowego materiałów kompozytowych, co jest kluczowe z punktu widzenia oceny trwałości zmęczeniowej. Ta wiedza będzie miała wpływ na proces projektowania części kompozytowych oraz elementów konstrukcyjnych w celu wzmocnienia starzejących się konstrukcji.
W czasie badań doktorant skupi się na opisie procesu degradacji zmęczeniowej polimerowego materiału warstwowego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP) poddanego działaniu sił osiowych i skręcania.
Znajomość tego procesu pozwoli mu ocenić trwałość elementu, bazując na podejściu energetycznym i obejmując znaczące czynniki wpływające na degradację zmęczeniową konstrukcji warstwowych.
Badacz opracuje nową procedurę – opartą na podejściu energetycznym – w celu oceny trwałości z uwzględnieniem badanych parametrów.
– Ten aspekt pracy może w znaczący sposób regulować proces projektowania takich konstrukcji – dodaje naukowiec.
Szymon Duda podkreśla, że bardzo cieszy go perspektywa pracy w zespole prof. Fatemiego. Liczy na to, że dzięki ogromnemu doświadczeniu tego naukowca w zakresie aplikacyjności badań, zyska wiedzę, która pomoże i jemu wdrożyć własne rozwiązania w przemyśle. Ciekawi go także samo funkcjonowanie amerykańskiej uczelni.
– Przygotowując się do tworzenia wniosku i później samej rozmowy kwalifikującej, przeczytałem wiele komentarzy i opinii – jedną z częściej powracających była taka, że stypendium Fulbrighta odmienia życie. Cieszę się, że będę mógł przekonać się o tym na własnej skórze – dodaje doktorant.
Szymon Duda na naszej uczelni pracuje nad doktoratem „Ocena wytrzymałości i trwałości zmęczeniowej struktur CFRP w warunkach nieproporcjonalnego wieloosiowego obciążenia”. Promotorem jego pracy jest dr hab. inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelni z Wydziału Mechanicznego.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »