TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dobry „Start” dla naszych młodych naukowców

Siedmioro młodych naukowców z PWr zostało laureatami programu „Start” realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymają roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. 

Program Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla wybitnych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Ma ich wspierać i zachęcać ich do dalszego rozwoju naukowego.

Stypendyści programu "Start" z PWr

Na Politechnice Wrocławskiej stypendia otrzymali:

Izabela GaraszczukDr inż. Izabela Garaszczuk – jest adiunktem w Katedrze Optyki i Fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Pracuje w Zespole Optyki Widzenia.  Prowadzi badania naukowe w zakresie diagnostyki zespołu suchego oka, oceny dynamiki filmu łzowego, bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktowych oraz optometrii klinicznej z naciskiem na przedni odcinek oka. W swojej pracy badawczej łączy elementy analizy sygnałów biomedycznych z biofizyką i okulistyką, a przy okazji pomaga pacjentom, którzy borykają się z problemami wzroku.

– Stypendium to dla mnie silny zastrzyk motywacji do dalszego rozwoju i potwierdzenie, że to, czym się zajmuję, zostało zauważone i docenione – mówi stypendystka.


Jacek WodeckiDr inż. Jacek Wodecki – pracuje na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, gdzie jest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Górnictwa. Swoją działalność naukową prowadzi w Digital Mining Center. Ukończył studia w języku angielskim o specjalności Advanced Applied Electronics na Wydziale Elektroniki.

Jego badania dotyczą diagnostyki maszyn, przetwarzania sygnałów, a także analityki diagnostycznej i procesowej. Interesuje się takimi zagadnieniami jak data mining, big data uczenie maszynowe czy algorytmika. 

– Otrzymane stypendium planuję przeznaczyć na zakup nowych instrumentów muzycznych – zapowiada dr Wodecki.


Katarzyna GroborzDr inż. Katarzyna Groborz – pracuje w Katedrze Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na mechanizmach odpowiedzi immunologicznej, które mają bezpośredni wpływ na aktywację szlaków biochemicznych prowadzących do samobójczej śmierci komórki. W pracy badawczej zajmuje się więc różnymi typami programowanej śmierci komórki (m.in. apoptoza czy pyroptoza) oraz białkami, które są zaangażowane w te procesy.

– Obecnie swoje zainteresowania naukowe rozwijam w firmie biotechnologicznej Genentech z San Francisco w USA. Pracuję na stanowisku postdoc w laboratorium prof. Vishvy Dixit – mówi laureatka stypendium.


Anna SiekierkaDr inż. Anna Siekierka – pracuje w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych na Wydziale Chemicznym.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą elektromembranowych metod separacji jonów przy jednoczesnym odzysku energii.  – Zajmuję się głównie separacją jonów litu zarówno ze źródeł pierwotnych, jakimi są solanki, wody morskie czy wody geotermalne, jak również ze źródeł wtórnych, do których możemy zaliczyć roztwory poługowe zużytych baterii czy akumulatorów – wyjaśnia stypendystka z W3.

Fundusze otrzymane w ramach stypendium planuje przeznaczyć na dalszy rozwój swoich badań naukowych.


Marta DudekDr inż. Marta Dudek – pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym. Jej badania skupiają się wokół syntezy i charakteryzacji nowych pochodnych azobenzenu oraz ich wykorzystania w układach biologicznych. – Wprowadzenie tych związków w matrycę biopolimeru prowadzi do otrzymania inteligentnych układów hybrydowych, które mogą znaleźć różnorodne zastosowanie od nanotechnologii po biotechnologię – wyjaśnia dr Marta Dudek.

Laureatka planuje część stypendium przeznaczyć na doposażenie pracowni pasiecznej. Wraz z mężem zajmują się bowiem hodowlą pszczół.


Mikolaj JanickiMikołaj Janicki – jest doktorantem na Wydziale Chemicznym. Swoje badania realizuje w Katedrze Chemii Fizycznej i Kwantowej.

Zajmuje się wyjaśnieniem skomplikowanych mechanizmów reakcji fotochemicznych, aktywowanych promieniowaniem ultrafioletowym. – Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, m.in. w badaniach chemicznych początków życia na ziemi oraz w terapii fotodynamicznej – wyjaśnia stypendysta.

Jednym z głównych wątków jego badań jest zrozumienie, jaką rolę odgrywają cząsteczki rozpuszczalnika w reakcjach fotochemicznych ważnych biologicznie związków chemicznych, jak i ich prekursorów. W swojej pracy wykorzystuje zaawansowane metody obliczeniowe chemii kwantowej.

W ubiegłym roku został laureatem programu stypendialnego Etiuda, realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dzięki niemu wyjedzie na staż do Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.


Maria Pawliszewska – kończy studia doktoranckie na Wydziale Elektroniki. Prowadzi badania w dziedzinie impulsowych laserów światłowodowych pracujących w bliskiej i średniej podczerwieni. Doktorat „Ultrashort laser pulse generation in the spectral range beyond 2 μm” przygotowuje  pod opieką prof. Jarosława Sotora. W ostatnim czasie laureatka swoje zainteresowania badawcze poszerza o impulsowe lasery na ciele stałym.

– Jeśli uda mi się z sukcesem obronić pracę doktorską, stypendium przeznaczę na tegoroczne wakacje. Stopniowo będę je pewnie też wydawać na pączki w Trumience – śmieje się stypendystka.

Dołącz od nas! Rekrutacja trwa.

W sumie wyróżniono 100 osób z całego kraju. Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1034 kandydatów. Średni wiek nagrodzonych wynosi prawie 29 lat, a 51 proc. z nich posiada stopień doktora (przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce wynosi około 35 lat). Wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy reprezentuje nauki o życiu (biologia, medycyna, o Ziemi) – 33 stypendia.

Stypendia w programie „Start” są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do tej pory fundacja nagrodziła 3 200 osób i przyznała 3 836 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium „Start” dwukrotnie) w łącznej wysokości 87,5 mln zł.

ISZ, mic

newsletter-promo.png

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję