TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Od środy Dni NCN na PWr - zapraszamy!

ncn.jpg

W jaki sposób można ubiegać się o grant i jak wygląda ocena wniosków w Narodowym Centrum Nauki? Jak napisać plan zarządzania danymi badawczymi? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie Dni NCN, które 10 i 11 maja odbędą się na PWr.

Zobacz szczegółowy program wydarzenia    Zarejestruj swój udział tutaj

– Wrocław jest silnym ośrodkiem naukowym i akademickim. Nasze uczelnie i instytucje naukowe potwierdziły wysoki poziom badań choćby w ostatniej ewaluacji – mówi prorektor ds. nauki Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzej Ożyhar. – Bardzo nas cieszy, że Dni NCN odbędą się właśnie w naszym mieście, da to z jednej strony możliwość zaprezentowania osiągnięć wybitnych wrocławskich naukowców aplikujących z powodzeniem o środki z NCN, z drugiej – pozwoli zarówno badaczom, jak i pracownikom uczelni, wspomagającym proces aplikowania o granty, uzyskać wiedzę i podnieść kompetencje w tym zakresie.

Dni NCN 2023 rozpocznie wykład inauguracyjny „Odnajdowanie swojej ścieżki naukowej: wyzwania i wskazówki”, który wygłosi dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, laureat konkursów NCN. Nasz naukowiec od 2018 r. prowadzi zespół badawczy zajmujący się m.in. rozwojem optycznych grzebieni częstotliwości dla potrzeb spektroskopii laserowej oraz laserów do obrazowania biomedycznego. Podczas swojego wystąpienia opowie o tym, dlaczego warto uprawiać dobrą naukę, jak odnaleźć się w świecie badań naukowych i zwiększyć szansę na sukces w konkursach grantowych.

W pierwszym dniu programu przewidziano również prezentacje trzech laureatek i laureatów konkursów NCN, reprezentujących trzy grupy nauk:

  • prof. Krystyny Dąbrowskiej z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk (grupa nauk o życiu),
  • dr. hab. Wojciecha Małeckiego, prof. UWr z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (grupa nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce),
  • prof. Krzysztofa Sośnicy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (grupa nauk ścisłych i technicznych).

pwr_ncn.jpgIstotnym punktem programu będzie spotkanie Rady NCN ze środowiskiem naukowym pt. „Damy Radę!”, umożliwiające interakcję między wszystkimi uczestnikami. Członkinie i członkowie Rady w trakcie panelu będą dyskutować o warunkach uprawiania nauki w Polsce i o wyzwaniach stojących obecnie przed systemem grantowym.

Nadal można zadawać radnym pytania, które będą uzupełnieniem dyskusji w tym dniu

Jako Rada jesteśmy odpowiedzialni za kształt oferty konkursowej NCN. Reprezentujemy jednostki ze wszystkich stron Polski i różne dyscypliny naukowe. Decyzje o modyfikacji regulacji konkursowych podejmujemy kolegialnie, po uwzględnieniu wielu punktów widzenia i rozważeniu przewidywanych konsekwencji wprowadzanych zmian. Te decyzje nie zawsze są łatwe, ale nasza praca ma niezmiennie jeden cel – stymulować rozwój polskiej nauki i wpływać na jej globalną konkurencyjność – podkreśla prof. Krzysztof Fic, członek Rady NCN.

Drugiego dnia zaplanowano spotkania dotyczące procesu oceny wniosków w Narodowym Centrum Nauki. Ich uczestnicy wcielą się w rolę ekspertów oceniających wnioski o finansowanie projektów. Warsztaty zostaną przeprowadzone w trzech grupach podzielonych ze względu na obszar badawczy: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki o życiu oraz nauki ścisłe i techniczne.

Materiałem do pracy panelu będą autentyczne wnioski, których autorzy zgodzili się na wykorzystanie ich w celach szkoleniowych. Warsztaty odbywają się w języku polskim, natomiast wszystkie materiały (wnioski, recenzje) są w języku angielskim. Rejestracja na warsztaty w grupie nauk NZ jest wciąż otwarta.

W programie tego dnia znalazło się również spotkanie informacyjne poświęcone zagadnieniom związanym z otwartą nauką.

Podczas wydarzenia powiemy, dlaczego ważne jest zapewnienie otwartego dostęp do danych badawczych, omówimy politykę NCN w tym obszarze oraz odpowiemy m.in. na pytania, jak poprawnie przygotować Plan Zarządzania Danymi we wniosku skierowanym do NCN, jak będą oceniane te plany oraz jak należy sporządzić raport końcowy z realizacji tego planu. Na spotkanie wciąż można się zarejestrować.

Zarówno na 10, jak i na 11 maja zaplanowano szkolenie dla pracowników administracyjnych jednostek naukowych. Celem warsztatów jest szczegółowe omówienie cyklu życia projektu badawczego: począwszy od wypełnienia wniosku, poprzez realizację projektu, aż do momentu jego rozliczenia i zamknięcia.

Miejscem spotkań będzie Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej  (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8) oraz Bibliotech (bud. D-21, pl. Grunwaldzki 11).

newsletter_2023_14.jpg

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję