TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dolnośląski Festiwal Nauki na PWr. Ponad 115 wydarzeń online

Data: 07.09.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Data: 17.09.2020
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska

Powrót
pokaż na mapie

Zapraszamy na XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 na Politechnice Wrocławskiej. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – uczestnicy spotkają się w rzeczywistości online. Nie zabraknie ciekawych pokazów, spotkań i wykładów. Początek już 17 września.

plakat_dfn.jpg

Nowe warunki organizacyjne oznaczają nowe wyzwania, ale są również okazją do poszukiwania ciekawych, nieszablonowych sposobów popularyzowania nauki. Wykładowcy, pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Politechniki przygotowali blisko 120 pokazów, spotkań i wykładów. W ramach festiwalu, który potrwa do 23 września, zaprezentują się wszystkie wydziały naszej uczelni, a także Studium Języków Obcych, Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej.

Nauka 2.0, czyli jaka?

Wydarzenia na PWr będą w szeroki sposób dotyczyć hasła przyświecającego tegorocznej edycji – „Nauka 2.0”. Temat ten związany jest z gwałtownie zmieniającym się obrazem współczesnego świata i wyzwaniami, które stoją przed nauką (takie jak zmiany klimatyczne czy geopolityka). - Zmianie ulega środowisko naturalne, warunki społeczne, polityczne i kulturowe. Przede wszystkim zmienia się nasza świadomość. „Nauka 2.0” to zaproszenie do wspólnego badania i próby zrozumienia tych zmian – uważa prof. Piotr Dudziński, pełnomocnik rektora ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Dodaje że nowoczesna nauka, ze swoimi przejrzystymi regułami oraz metodami może stanowić niezwykle pomocne narzędzie w poruszaniu się pośród wielu narracji opisujących rzeczywistość. – Potrzebujemy jasnych pojęć, rzetelnej wiedzy i sprawdzonych informacji, aby nie ulec zakłamanym obrazom świata  – mówi profesor.

I tak za pośrednictwem transmisji online z PWr będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS czy mądrym wykorzystaniu mediów społecznościowych, zobaczyć elektryzujące i przyciągające doświadczenia z elektromagnetyzmu, a także sprawdzić, czy językiem Python można wydobyć na ekran komputera twory matematycznej wyobraźni.

Młodzież debatuje o świecie 2.0

dfn_2019_20.jpgTradycyjnie na naszej uczelni odbędzie się jedna z imprez wiodących DFN, czyli debata oksfordzka. 21 września od godziny 11 młodzież licealna będzie dyskutować na temat „Świat 2.0. Czy możemy wpłynąć na rzeczywistość?”. Udział w publicznej dyskusji wezmą uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oleśnicy oraz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej.

Uczniowie będą spierać się o to, czy jednostkowe wybory mają znaczenie wobec rozwiązań systemowych (ustawowa ochrona środowiska, ustawowy wpływ na gospodarkę, globalne regulacje, etc.), a także czy indywidualna postawa ma jakieś większe znaczenie w starciu z trendami o zasięgu globalnym (np. wegetarianizm vs. chów przemysłowy, atom vs. węgiel, alternatywne źródła energii, „antyszczepionkowcy” a oficjalne stanowisko środowiska medycznego).

newsletter-promo.png

Ważne informacje:

  • Wszystkie wydarzenia odbędą się za pośrednictwem wideo-konferencji, z użyciem narzędzia ZOOM.
  • Obowiązują wcześniejsze zapisy, szczegóły znajdują się przy każdym wydarzeniu.
  • Na stronie festiwalu będzie dostępna specjalna aplikacja DFN.

Program DFN na Politechnice Wrocławskiej

Czwartek 17 września i piątek 18 września [ .pdf 478.60 KB ]

07-09-2020

Sobota 19 września [ .pdf 136.09 KB ]

07-09-2020

Niedziela 20 września i poniedziałek 21 września [ .pdf 1.03 MB ]

07-09-2020

Wtorek 22 września [ .pdf 518.22 KB ]

07-09-2020

Środa 23 września [ .pdf 433.60 KB ]

07-09-2020

Cały program w jednym pliku [ .pdf 3.28 MB ]

07-09-2020

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję