TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

DFN 2021: Licealiści debatowali o wpływie sztucznej inteligencji na nasze życie

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja? Nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy debaty oksfordzkiej, organizowanej na PWr w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już po raz dziesiąty.

Debata oksfordzka 2021, uczniowie z  VII LO z WrocławiaUczniowie z VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu (Maciej Limanowski, Marta Żuchowska, Wojciech Słotwiński, pod opieką dra Piotra Szukiela) bronili tezy, że rozwój sztucznej inteligencji poprawi ludzkie życie.

W swojej argumentacji przywołali zdobycze nowych technologii, które już usprawniają i polepszają naszą codzienność (np. inteligentne urządzenia domowe, skuteczna medycyna z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, automatyzacja pracy czy zapobieganie cyberatakom).

Ich oponenci z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (Milena Marczak, Lena Nowacka, Kyś Fluder, opiekun: Jacek Pawski) bronili tezy, że sztuczna inteligencja i jej dalszy rozwój ma negatywny wpływ na nasze życie.

Uczniowie z II LO w WałbrzychuWskazywali na niebezpieczeństwa związane z tą technologią – przejęcie całkowitej kontroli nad ludźmi przez maszyny, brak moralności i wzorców etycznych, ryzyko inwigilacji doskonałej czy generowanie fałszywych informacji. 

Rywalizację na argumenty oceniała Rada Mędrców, w skład której weszli: prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Wojciech Bożejko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, Taras Lukaniuk – dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu. Debatę prowadził prof. Piotr Lewiński, językoznawca wykładający na Uniwersytecie Wrocławskim.

Eksperci zadecydowali, że skuteczniejsi w dyskusji byli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu i to oni zostali zwycięzcami debaty.  

Rada Mędrców

Debata oksfordzka odbyła się 20 września i była transmitowana na kanale YouTube PWr – można ją obejrzeć tutaj.

***

24. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przypada w Roku Lema. Z tej okazji w programie nie mogło zabraknąć wydarzeń inspirowanych twórczością wybitnego twórcy science fiction. Na PWr przygotowaliśmy aż 150 wykładów, pokazów i warsztatów w formie online.

Festiwal wystartował 17 września, a oficjalne zakończenie odbędzie się 22 września, ale festiwalowe wydarzenia potrwają u nas aż do 23 września (szczegóły w programie DFN).

ISZ

 

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję