TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.10.2024 Kategoria: projekty międzyuczelniane, współpraca międzynarodowa
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor naszej uczelni wraz z prof. Katarzyną Chojnacką, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, odwiedzili rumuńską Politehnica University Timisoara (UPT). W trakcie dwudniowej wizyty nasza delegacja rozmawiała m.in. o perspektywach współpracy dydaktycznej i badawczej.
Politehnica University Timisoara to jedna z największych uczelni technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na 10 wydziałach studiuje na niej ponad 13 tysięcy studentów oraz 700 doktorantów. UPT zatrudnia 800 nauczycieli akademickich oraz 1000 pracowników administracyjnych. Od 2023 r. rumuńska uczelnia należy do europejskiego sojuszu uniwersyteckiego E³UDRES².
Podczas pobytu w Timisoarze (17-18 października) prof. Arkadiusz Wójs i prof. Katarzyna Chojnacka spotkali się z prof. Florinem Drăganem, rektorem UPT oraz prorektorami ds. badań i kształcenia i wiceprzewodniczącym senatu uczelni.
Głównym tematem rozmów była perspektywa współpracy dydaktycznej i badawczej.
– W szczególności koncentrowaliśmy się na możliwościach współdziałania w zakresie wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus oraz stworzeniu wspólnych konsorcjów badawczych – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.
Efektem wizyty mają być wspólne aplikacje o granty w programie Horyzont Europa, zwłaszcza w obszarach inżynierii mechanicznej, lądowej, elektrycznej, chemicznej i medycznej. Wyboru tych właśnie dziedzin dokonano na podstawie wcześniejszej analizy strategii i rankingów Politechniki Wrocławskiej oraz Politehnica University Timisoara.
– Ponadto umówiliśmy się na spotkanie online dla dziekanów z wydziałów obu uczelni zajmujących się obszarami, które zidentyfikowaliśmy jako kluczowe w naszej dalszej współpracy – opowiada prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem. – Zorganizujemy też albo w Polsce, albo w Rumunii tzw. proposal writing week. To wydarzenie poświęcone będzie wspólnemu pisaniu przez naszych i rumuńskich naukowców aplikacji grantowych.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »