TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.08.2024 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa
Prof. Arkadiusz Wójs, obecny rektor PWr i prof. Tadeusz Więckowski, który przewodził naszej uczelni w latach 2008-2016 odwiedzili Politechnikę Lwowską. W środę, 31 lipca, spotkali się z rektorem prof. Yuriim Bobalo oraz złożyli kwiaty m.in. pod pomnikiem zamordowanych profesorów na Wzgórzach Wuleckich.
Lwów jest dla społeczności Politechniki Wrocławskiej miejsce szczególnym. To głównie dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, powstała nasza uczelnia. Zagospodarowali oni bowiem zniszczone budynki niemieckiej Wyższej Szkoły Technicznej – Technische Hochschule, dzięki czemu w 1945 r. mogło się rozpocząć kształcenie na Politechnice Wrocławskiej. Dziś kontynuujemy tradycję tych znamienitych lwowskich uczelni, utrzymując bliskie relacje z Narodowym Uniwersytetem Politechniką Lwowską.
W środę, 31 lipca, do Lwowa udała się delegacja Politechniki Wrocławskiej, w składzie której znaleźli się prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr i prof. Tadeusz Więckowski, rektor naszej uczelni w latach 2008-2016, a także doktor honoris causa lwowskiej politechniki.
W trakcie wizyty spotkali się z przedstawicielami władz Politechniki Lwowskiej, w tym rektorem prof. Yuriim Bobalo (doktorem honoris causa Politechniki Wrocławskiej), z którym omówili dotychczasową współpracę, a także nakreślili plany rozszerzenia kooperacji obu uczelni. Na zakończenie spotkania prof. Bobalo otrzymał pamiątkową grafikę autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.
Reprezentanci obu politechnik wspólnie złożyli także kwiaty w miejscu szczególnym dla ich historii, czyli pod pomnikiem zamordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich. Ponadto udali się na Cmentarz Łyczakowski, aby oddać hołd żołnierzom ukraińskim, którzy polegli w trakcie trwającej wojny z Rosją.
***
W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński, poeta, tłumacz i lekarz.
W 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich odsłonięto pomnik poświęcony zamordowanym. Z inicjatywą jego budowy pomnika wystąpili ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i mer Lwowa Andrij Sadowy.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »