TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Debata oksfordzka – jednostka może zmienić świat

Data: 21.09.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Uczniowie z I LO w Oleśnicy zwyciężyli w debacie oksfordzkiej, która w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyła się na Politechnice Wrocławskiej. W tym roku dyskutowano o tym, czy nasze indywidualne wybory mogą zmienić środowisko i świat.

debata_oksfordzka_2020_2.jpgOd wielu lat debata oksfordzka jest jedną z wiodących imprez Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne wydarzenie odbyło się na Politechnice Wrocławskiej bez udziału publiczności i z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa. Transmisję można było śledzić w serwisie YouTube.

Do pojedynku na argumenty stanęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy oraz uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy spierali się na temat „Świat 2.0. Czy możemy wpłynąć na rzeczywistość?”.

Liceum z Oleśnicy reprezentowali Maria Jaworska, Gabriela Bober i Maciej Łacny, pod opieką dr Anetty Grzesik-Robak i Magdaleny Ciury. Zespół bronił tezy, że nasze indywidulane wybory zmieniają środowisko i świat. Ich przeciwnikami w debacie byli Franciszek Łagoda, Michał Jagodziński i Mateusz Omieciński z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, których przygotowywał Rafał Zarychta. Zdaniem uczniów z Wrocławia indywidualne wybory nie mają wpływu na nasze otoczenie.

debata_oksfordzka_2020_4.jpgZmagania dyskutantów oceniała rada mędrców w składzie: prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. inż. Agnieszka Bieńkowska, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia PWr, prof. Piotr Dudziński, pełnomocnik rektora PWr ds. DFN, prof. Maciej Górka z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Marek Woron, kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC.

Nad przebiegiem debaty czuwał jej marszałek, prof. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Czas zarazy sprawił, że skrzydła są trochę podcięte, ponieważ debata z prawdziwego zdarzenia to nie jest tylko wymiana treści intelektualnych. To także teatrum, gdzie liczy się gest, spojrzenie, mimika, czyli to wszystko, co sprawia, że przekaz staje się gorący – mówił prof. Bednarek.

Grupa kontra jednostka

debata_oksfordzka_2020_6.jpgUczniowie z Oleśnicy rozpoczęli swoje wystąpienie od próby zdefiniowania takich pojęć jak indywidualizm, wybór i świadome decyzje, których podstawą jest rozum, wiedza i etyka. Ich zdaniem kluczowe pytanie brzmi, jak można połączyć te elementy i wykorzystać je do działań, które mogą zmienić świat.

– Możemy to zrobić choćby korzystając z narzędzi, które mamy pod ręką. W obecnym świecie jako jednostka jesteśmy w stanie dotrzeć do tysięcy osób dzięki mediom społecznościowym. Natomiast kupując produkty fair trade zyskujemy nie tylko w pełni ekologiczny produkt, ale przyczyniamy się także do poprawy sytuacji innych ludzi. Połączenie świadomości i etyki jest więc nie tylko słuszne, lecz pozwala również nam wpływać na rzeczywistość – mówiła Maria Jaworska z I LO w Oleśnicy. – Co tracimy rezygnując z podejmowania decyzji? Szansę wpływu na nasz świat i życie, prawo do marzeń, a w ostateczności stracimy także to, co niemierzalne, czyli wolną wolę – dodała.

Franciszek Łagoda z ALO PWr przekonywał z kolei, że jednostka tak naprawdę nie ma wpływu na najważniejsze światowe problemy, a efekt działania jednej osoby będzie zawsze zdecydowanie mniejszy niż praca całej grupy.

– Można prawić morały o tym, jak uczynić świat lepszym, ale czy ktoś naprawdę uważa, że sprzątając butelki i reklamówki pod swoim blokiem oddali od nas katastrofę ekologiczną? Potrzebujemy osób, które z góry powiedzą nam, jakie problemy są w danym momencie najważniejsze i jak powinniśmy współpracować, żeby je rozwiązać. Samemu nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, bo to społeczeństwo kształtuje nas i nasze decyzje – podkreślił Franciszek Łagoda.

Debata trwała około godziny i ostatecznie Rada Mędrców przyznała zwycięstwo drużynie I LO w Oleśnicy, która zdobyła 387 punktów. Zespół ALO PWr otrzymał 349 punktów.

newsletter-promo.png

XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 na Politechnice Wrocławskiej potrwa do 23 września. Jest wyjątkowy, bowiem uczestnicy spotkają się tylko online. Nowe warunki organizacyjne oznaczają nowe wyzwania, ale są również okazją do poszukiwania ciekawych, nieszablonowych sposobów popularyzowania nauki. Wykładowcy, pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Politechniki przygotowali blisko 120 pokazów, spotkań i wykładów.

Więcej informacji na stronie festiwalu.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję