TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.04.2024 Kategoria: książki/publikacje, nauka/badania/innowacje, Wydział Chemiczny
Dr inż. Alina Szukalska oraz prof. Jarosław Myśliwiec z Wydziału Chemicznego kontynuują swoje badania poświęcone tzw. białemu laserowi. Wyniki swoich najnowszych prac opublikowali właśnie w czasopiśmie Advanced Functional Materials (IF=19).
Tym razem dr Alina Szukalska i prof. Jarosław Myśliwiec opublikowali wyniki swoich najnowszych badań dotyczących wielobarwnego, przestrajalnego światła oraz białej emisji uzyskanej na drodze fluorescencji i laserowania, w czasopiśmie Advanced Functional Materials (IF=19).
Praca „A Spectrally Programmable Liquid-State Active System for High-Performance (SPLASH) Multicolor Lasing and White Emission” („Spektralnie programowalny, aktywny system w stanie ciekłym dla wysokowydajnego (SPLASH) wielokolorowego laserowania i białej emisji”) powstała we współpracy z dr. Maciejem Czajkowskim z ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu i dr hab. Joanną Cybińską z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Generowanie białego światła laserowego to nowe zagadnienie, którym zajmują się naukowcy na całym świecie. Uzyskanie białego światła laserowego jest skomplikowane i wymaga wykorzystania kilku zsynchronizowanych źródeł lub wielu barwników – przynajmniej trzech – odpowiadających kolorom podstawowym: czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu (RGB).
Według naszych badaczy kluczowym wyzwaniem w prowadzonych przez nich eksperymentach było środowisko, w którym znajdowały się barwniki. – Konkretnie chodzi o układ w pełni płynny – wyjaśnia prof. Jarosław Myśliwiec z Wydziału Chemicznego.
Lasery cieczowe posiadają wyraźne zalety w obszarach emisji wielokolorowej i białej, takie jak: konkurencyjne progi generacji akcji laserowej, doskonała stabilność termiczna, a także ponadprzeciętna fotostabilność w porównaniu z odpowiednikami na bazie ciała stałego i gazu. Jednak kontrolowanie tego rodzaju środowiska jest zadaniem złożonym i stanowiło duże wyzwanie.
– Białe światło jest mieszaniną barw – mówi dr Alina Szukalska z Wydziału Chemicznego. – Aby je uzyskać, potrzeba wykorzystać kilka zsynchronizowanych źródeł światła lub kilka barwników emitujących symultanicznie światło w kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim.
Płynne środowisko sprzyja mieszaniu się matryc i barwników, prowadzi do bardziej efektywnych procesów transferu energii, co znacząco ogranicza zdolność do uzyskiwania emisji polichromatycznej i białej.
Zdjęcie mikroskopowe –
trzy matryce i trzy barwniki z dobrze widoczną separacją.
– W literaturze badania ciekłych laserów zwykle opierają się na eksperymentach przeprowadzanych w kuwetach fluorescencyjnych, gdzie w istocie zachodzi niepożądany transfer energii, co utrudnia uzyskanie wielobarwnego i najbardziej spektakularnego – białego promieniowania – opowiada dr Szukalska.
Publikacja naszych naukowców wyróżnia się nowatorską koncepcją separacji i ograniczenia kontaktu między trzema cieczami i domieszkowanymi do nich barwnikami laserowymi RGB.
– Wyselekcjonowaliśmy trzy, niemieszające się ze sobą substancje w formie płynnej – ciekły kryształ, wodę i ciecz jonową – wylicza prof. Myśliwiec. – Po wielu optymalizacjach, każdą z nich selektywnie domieszkowaliśmy osobnym barwnikiem, a cały system zamknęliśmy w kompaktowych rozmiarach komórce o ściśle określonych parametrach geometrycznych.
Naukowcom w każdej z ciekłych matryc udało się uzyskać zarówno fluorescencję, jak i akcję laserową z konkurencyjnie niskimi progami wraz z możliwością prostego przestrajania wielokolorowej i białej emisji, poprzez szybką i łatwą zmianę składu komórek.
Przestrajalność kolorów w uzyskanym systemie CIE XYZ 1931,
biała emisja i poglądowe zdjęcie niemieszających się cieczy w buteleczce.
– Wierzymy, że nasze badania i otrzymane wyniki będą mieć znaczący wpływ zarówno na tworzenie nowoczesnych, laserowych wyświetlaczy, jak i technologię Li-Fi, dotyczącą przesyłania informacji z wykorzystaniem światła – mówi prof. Jarosław Myśliwiec.
Badania, których wyniki przedstawione zostały w publikacji, były prowadzone w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki „Układy ciekłokrystaliczne jako źródła elektrycznie przestrajanego białego światła laserowego”, którego kierownikiem jest prof. Jarosław Myśliwiec z Wydziału Chemicznego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »