TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Daj się poruszyć nauce!

Grafika DFN 2023

Trwa 26. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie: otwarte wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, a także debata oksfordzka i mnóstwo spotkań z pasjonatami różnych dziedzin nauki!

Zajęcia  laboratorium - zdjęcieTegoroczne hasło imprezy brzmi „Nauka porusza!” i nawiązuje do Roku Mikołaja Kopernika, który „poruszył Ziemię”. Na Politechnice Wrocławskiej imprezy zaplanowano od 18 do 22 września. W Centrum Festiwalowym w budynku C-13 będzie można m.in. zobaczyć pokaz łazika marsjańskiego i wziąć udział w warsztacie „To nie czarna magia! To fizyka!”, na którym pokazane zostaną proste eksperymenty z efektem WOW.

Chętni dowiedzą się także, jak tworzyć i zrozumieć arkana fizycznych sztuk tajemnych. Zapraszamy również na wystawę Koła Naukowego „Newway”, na której można dowiedzieć się, jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w dziedzinie budownictwa oraz w jaki sposób tworzy się nowe materiały budowlane.

W ramach wydarzeń na Politechnice zaplanowano również m.in. wykład dr. hab. inż. Pawła Scharocha, prof. uczelni „O dźwiękach i muzyce z perspektywy nauki”, który przybliży najważniejsze aspekty fizyki dźwięku, a w szczególności dźwięku „muzycznego”, czyli takiego, który generowany jest w instrumentach muzycznych. W trakcie spotkania omówione zostaną m.in. cechy dźwięku muzycznego: częstość, natężenie i barwa, a zakończy się on mini-recitalem kameralnego duetu jazzowego: prof. Paweł Scharoch – skrzypce, dr inż. Maciej Drwal – gitara. 

Dzieci w trakcie wykładu - zdjęcieSkrót „ZZZ”, czyli „Zakuć, Zaliczyć, Zapomnieć” znają chyba wszyscy uczniowie i studenci. Ale czy nauka  i przygotowanie do sprawdzianów i egzaminów zawsze musi tak wyglądać? Na szkoleniu „Jak się uczyć, żeby się nauczyć – nowoczesne metody nauki i kreatywne sposoby rozwiązywania problemów” dr inż. Joanna Kochańska, dr inż. Dagmara Łapczyńska i Kamil Musiał z Wydziału Mechanicznego udowodnią słuchaczom, że nauka nie musi być nudna, a przy tym może być naprawdę skuteczna.

Z kolei podczas wykładu „Czy grozi nam nieśmiertelność?” dr Rafał Szopa z Wydziału Zarządzania omówi możliwości oraz skutki społeczne i etyczne pozyskania przez człowieka ewentualnej nieśmiertelności lub długowieczności.

Tradycyjnie już nasza uczelnia organizuje jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna – w tym roku naszymi gośćmi będą uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Tym razem licealiści będą się spierać pod hasłem „Nauka pod kluczem: czy potrzebna jest ingerencja w badania naukowe?”

Debata oksfordzka - zdjęcieRolę Marszałka Debaty, który czuwa nad jej przebiegiem i przestrzeganiem reguł, po raz pierwszy pełnić będzie prof. Karol Kacprzak z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oceny wystąpień i wyboru zwycięskiego zespołu dokona Rada Mędrców, w skład której wejdą przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury. Debata odbędzie się 18 września w auli PWr (wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 11.00.

Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się 22 września uroczystą galą na Politechnice. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Witold Orłowski, komentator ekonomiczny i felietonista. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 (obwiązują wcześniejsze zapisy, szczegóły tutaj) w auli PWr.

Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na niektóre zajęcia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Więcej o DFN na stronie festiwalu.

Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję