TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.03.2019 Kategoria: aktualności ogólne, konferencje/seminaria/wykłady
Przemysł 4.0 w praktyce to główny temat II Kongresu Innowacji, który w czwartek odbył się na Politechnice Wrocławskiej. W spotkaniu udział wzięli naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji publicznej
Przemysł 4.0 to pojęcie oznaczające integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzenie zmian w procesach produkcyjnych, których celem jest zwiększenie wydajności i elastyczności. Dotyczy on jednak nie tylko technologii, lecz także nowej roli ludzi w systemie przemysłowym.
– Przemysł 4.0 jest jednym z najważniejszych obszarów dydaktyczno-naukowych naszego wydziału. Zakres prowadzonych przez nas badań obejmuje swoim zasięgiem zagadnienia od skali mikro i nano, aż po rozwiązania systemowe, którymi będziemy się zajmowali właśnie podczas dzisiejszego kongresu – mówił prof. Tomasz Nowakowski, dziekan Wydziału Mechanicznego PWr, podczas uroczystego otwarcia.
W trakcie kongresu omawiane były m.in. cztery kluczowe warunki do skutecznego wdrożenia Przemysłu 4.0 w Polsce. Są nimi otoczenie, ludzie, technika i rynek. Zrozumienie wzajemnych zależności pomiędzy wszystkimi elementami oraz ich implementacja ma się przełożyć na budowanie przewagi konkurencyjnej krajowych przedsiębiorstw.
– W tym procesie traktujemy Politechnikę Wrocławską jako oś całego zagadnienia. Przemysł 4.0 jest procesem powiązanym z fascynacją rozwojem techniki, ale nie powinno to nam przesłaniać fascynacji ludźmi. Przemysł 4.0 powinniśmy więc wykorzystać dla dobra i rozwoju całego społeczeństwa – podkreślił Maciej Badora, prezes Wałbrzyskie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.
Konferencję została zorganizowana wspólnie przez Politechnikę Wrocławską, Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK” wraz z Key Novelty sp. z o.o. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
W trakcie kongresu odbyło się także posiedzenie Rady Naukowo-Przemysłowej Konsorcjum IATI, którego głównym tematem było racjonalne gospodarowanie zasobami i możliwości współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele europejskich ośrodków naukowych m.in. z Norwegii i Litwy.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »