TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Przemysł 4.0 to przyszłość. Dyskusja na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przemysł 4.0 w praktyce to główny temat II Kongresu Innowacji, który w czwartek odbył się na Politechnice Wrocławskiej. W spotkaniu udział wzięli naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji publicznej

kongres_innowacji_6.jpgPrzemysł 4.0 to pojęcie oznaczające integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzenie zmian w procesach produkcyjnych, których celem jest zwiększenie wydajności i elastyczności. Dotyczy on jednak nie tylko technologii, lecz także nowej roli ludzi w systemie przemysłowym.

– Przemysł 4.0 jest jednym z najważniejszych obszarów dydaktyczno-naukowych naszego wydziału. Zakres prowadzonych przez nas badań obejmuje swoim zasięgiem zagadnienia od skali mikro i nano, aż po rozwiązania systemowe, którymi będziemy się zajmowali właśnie podczas dzisiejszego kongresu – mówił prof. Tomasz Nowakowski, dziekan Wydziału Mechanicznego PWr, podczas uroczystego otwarcia.

W trakcie kongresu omawiane były m.in. cztery kluczowe warunki do skutecznego wdrożenia Przemysłu 4.0 w Polsce. Są nimi otoczenie, ludzie, technika i rynek. Zrozumienie wzajemnych zależności pomiędzy wszystkimi elementami oraz ich implementacja ma się przełożyć na budowanie przewagi konkurencyjnej krajowych przedsiębiorstw.

kongres_innowacji_2.jpg– W tym procesie traktujemy Politechnikę Wrocławską jako oś całego zagadnienia. Przemysł 4.0 jest procesem powiązanym z fascynacją rozwojem techniki, ale nie powinno to nam przesłaniać fascynacji ludźmi. Przemysł 4.0 powinniśmy więc wykorzystać dla dobra i rozwoju całego społeczeństwa – podkreślił Maciej Badora, prezes Wałbrzyskie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

Konferencję została zorganizowana wspólnie przez Politechnikę Wrocławską, Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK” wraz z Key Novelty sp. z o.o. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

W trakcie kongresu odbyło się także posiedzenie Rady Naukowo-Przemysłowej Konsorcjum IATI, którego głównym tematem było racjonalne gospodarowanie zasobami i możliwości współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli przedstawiciele europejskich ośrodków naukowych m.in. z Norwegii i Litwy.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję