TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Czworo laureatów programu im. Bekkera wyjedzie na zagraniczne staże

Laureaci i laureatki programu - zdjęcie

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera. W gronie laureatów są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy będą realizować projekty naukowe m.in. we Francji i w Danii. 

Program im. Mieczysława Bekkera jest skierowany do badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jednostkami goszczącymi mogą być ośrodki naukowe lub akademickie na całym świecie.  

W czasie pobytów – trwających od 3 do 24 miesięcy – stypendyści będą mogli wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę. 

W tej edycji zgłosiło się 401 osób z całej Polski, a wyłoniono 114 stypendystów, którzy swoje projekty zamierzają realizować w 21 krajach w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. 

newsletter_2023_14.jpg

Wśród laureatów znalazły się cztery osoby z Politechniki Wrocławskiej. 

Dr inż. Anna Grabarz (Wydział Chemiczny) 

Dr inż. Anna Grabarz - zdjęcieSwój projekt „Symulacje właściwości optycznych fluoroforów o bezprecedensowej dokładności” zrealizuje w grupie badawczej ModES (Modeling and Spectroscopy) na Uniwersytecie Nantes we Francji, a staż potrwa dwa lata.  

Prace prowadzone przez tamtejszy zespół naukowy już od wielu lat kształtują światowe trendy w zakresie metodologii symulacji właściwości optycznych (widm absorpcyjnych i emisyjnych) fotochromów, co stanowiło główne kryterium wyboru ośrodka. 

– Zajmę się przede wszystkim opracowaniem protokołu symulacji zdolnego dokładnie przewidywać dwie istotne cechy fluoroforów, tj. wydajność kwantową emisji i współczynnik ekstynkcji. Protokół o dużej mocy predykcyjnej pozwoli na optymalizacje właściwości emisyjnych potencjalnych barwników fluorescencyjnych bez konieczności prowadzenia kosztownej i czasochłonnej syntezy metodą prób i błędów – wyjaśnia dr inż. Anna Grabarz.  

Jej zainteresowania naukowe dotyczą szeroko pojętego modelowanie właściwości strukturalnych oraz spektroskopowych barwników organicznych z wykorzystaniem metod chemii kwantowej.  

W szczególności skupia się na zastosowaniu i rozwoju protokołów obliczeniowych umożliwiających bezpośrednie porównanie wyników symulacji z pomiarami prowadzonymi przez grupy eksperymentalne. 

Dr inż. Jakub Jurasz (Wydział Inżynierii Środowiska)

Dr inż. Jakub Jurasz - zdjęcieDzięki grantowi nasz naukowiec wyjedzie na dwanaście miesięcy na duński Uniwersytet w Aarhus.  

Badania w ramach projektu „Wymiar ekonomiczny komplementarności energii promieniowania słonecznego i wiatru w wielkoskalowych systemach energetycznych w trakcie wystąpienia zdarzeń ekstremalnych” będzie prowadził na Department of Electrical and Computer Engineering w ramach sekcji Electrical Energy Technology, której przewodzi prof. Björn Andresen. Natomiast większość prac planuje zrealizować we współpracy z prof. Alexandrem Kiesem, który zaoferował swoje wsparcie w zakresie modelu PyPSA. 

– Zaproponowany przez mnie projekt związany jest z realizowaną od kilkunastu lat transformacją systemu energetycznego, która zakłada rosnący udział źródeł odnawialnych cechujących się silną zmiennością mocy generowanej zarówno w czasie jak i przestrzenni – mówi dr inż. Jakub Jurasz. – Głównym celem badania jest ocena wpływu zdarzeń ekstremalnych w postaci m.in. suszy energetycznych na funkcjonowanie paneuropejskiego systemu elektroenergetycznego. Naszym zadaniem, co do zasady, nie będzie określenie samej częstotliwości czy też skali zjawiska, a raczej skupienie się na odpowiedzi systemu na jego zaistnienie – dodaje. 

Naukowca z W7 interesuje odpowiedź zarówno w wymiarze ekonomicznym (np. wzrost cen energii na rynku), jak i środowiskowym (uruchomienie jednostek wytwórczych o wyższym śladzie węglowym). 

Dr Natalia Małek-Chudzik (Wydział Chemiczny)

Dr Natalia Małek-Chudzik - zdjęcieLaureatka z W3 swój projekt „Wykorzystanie cytometrii masowej do zobrazowania aktywności immunoproteasomu w komórkach nerwowych podczas rozwoju bólu przewlekłego” zrealizuje na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia).

Badania będzie prowadziła w zespole prof. Silke Appel, która łączy w swoich zainteresowaniach badawczych prezentację antygenową (w tym rolę immunoproteasomu z obrazowaniem tkanek za pomocą cytometrii masowej). Trzymiesięczny staż w grupie zajmującej się cytometrią masową pozwoli jej lepiej poznać tę technikę i nauczyć się analizy danych.

– Będą one dotyczyły obrazowania struktur mózgowych u zwierząt w modelu bólu przewlekłego za pomocą cytometrii masowej. W wybranych strukturach zaangażowanych w przewodnictwo bólowe chcemy jednocześnie oznaczyć populacje komórek immunologicznych oraz określić obecność podjednostek katalitycznych proteasomu - enzymu biorącego udział w utrzymaniu proteostazy – wyjaśnia dr Natalia Małek-Chudzik. – Zaburzenia jego funkcjonowania mogą prowadzić do tworzenia się złogów białkowych lub aktywacji komórek immunologicznych ośrodkowego układu nerwowego i w konsekwencji prowadzić do rozwoju schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN) – dodaje.

Na co dzień dr Natalia Małek-Chudzik prowadzi badania dotyczące komórek immunologicznych OUN w aspekcie bólu przewlekłego oraz chorób neurodegeneracyjnych. Obecnie jest zaangażowana w projekt, który ma na celu określenie wpływu modulacji układu endokanabinoidowego na śmierć komórek mikroglejowych. Kolejny projekt, nad którym prace rozpoczną się w lipcu tego roku, będzie dotyczył udziału immunoproteasomu w rozwoju bólu przewlekłego.

Dr hab. inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny) 

Dr hab. inż. Andrzej Żak - zdjęcieNaukowiec otrzymał grant na projekt „Przemiany nanomateriałów wspomagane światłem”, który związany jest ze współpracą z działającym na Massachusetts Institute of Technology (MIT) zespołem prof. Frances M. Ross. To jedna z najlepszych grup z zakresu mikroskopii elektronowej na świecie. 

– Mój wniosek dotyczy analizy przemian fazowych i nukleacji metali w warunkach wzbudzenia światłem. Jest to bardzo blisko skojarzone z zainteresowaniami mojej grupy na PWr, ale w tym przypadku mamy zamiar skorzystać z unikalnej konfiguracji mikroskopu elektronowego – pracującego w warunkach ultra wysokiej próżni, nie osiągalnej w naszym laboratorium – wyjaśnia dr hab. inż. Andrzej Żak. 

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie NAWA

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję