TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 05.02.2024 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny, Wydział Inżynierii Środowiska
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera. W gronie laureatów są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy będą realizować projekty naukowe m.in. we Francji i w Danii.
Program im. Mieczysława Bekkera jest skierowany do badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jednostkami goszczącymi mogą być ośrodki naukowe lub akademickie na całym świecie.
W czasie pobytów – trwających od 3 do 24 miesięcy – stypendyści będą mogli wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę.
W tej edycji zgłosiło się 401 osób z całej Polski, a wyłoniono 114 stypendystów, którzy swoje projekty zamierzają realizować w 21 krajach w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.
Wśród laureatów znalazły się cztery osoby z Politechniki Wrocławskiej.
Dr inż. Anna Grabarz (Wydział Chemiczny)
Swój projekt „Symulacje właściwości optycznych fluoroforów o bezprecedensowej dokładności” zrealizuje w grupie badawczej ModES (Modeling and Spectroscopy) na Uniwersytecie Nantes we Francji, a staż potrwa dwa lata.
Prace prowadzone przez tamtejszy zespół naukowy już od wielu lat kształtują światowe trendy w zakresie metodologii symulacji właściwości optycznych (widm absorpcyjnych i emisyjnych) fotochromów, co stanowiło główne kryterium wyboru ośrodka.
– Zajmę się przede wszystkim opracowaniem protokołu symulacji zdolnego dokładnie przewidywać dwie istotne cechy fluoroforów, tj. wydajność kwantową emisji i współczynnik ekstynkcji. Protokół o dużej mocy predykcyjnej pozwoli na optymalizacje właściwości emisyjnych potencjalnych barwników fluorescencyjnych bez konieczności prowadzenia kosztownej i czasochłonnej syntezy metodą prób i błędów – wyjaśnia dr inż. Anna Grabarz.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą szeroko pojętego modelowanie właściwości strukturalnych oraz spektroskopowych barwników organicznych z wykorzystaniem metod chemii kwantowej.
W szczególności skupia się na zastosowaniu i rozwoju protokołów obliczeniowych umożliwiających bezpośrednie porównanie wyników symulacji z pomiarami prowadzonymi przez grupy eksperymentalne.
Dr inż. Jakub Jurasz (Wydział Inżynierii Środowiska)
Dzięki grantowi nasz naukowiec wyjedzie na dwanaście miesięcy na duński Uniwersytet w Aarhus.
Badania w ramach projektu „Wymiar ekonomiczny komplementarności energii promieniowania słonecznego i wiatru w wielkoskalowych systemach energetycznych w trakcie wystąpienia zdarzeń ekstremalnych” będzie prowadził na Department of Electrical and Computer Engineering w ramach sekcji Electrical Energy Technology, której przewodzi prof. Björn Andresen. Natomiast większość prac planuje zrealizować we współpracy z prof. Alexandrem Kiesem, który zaoferował swoje wsparcie w zakresie modelu PyPSA.
– Zaproponowany przez mnie projekt związany jest z realizowaną od kilkunastu lat transformacją systemu energetycznego, która zakłada rosnący udział źródeł odnawialnych cechujących się silną zmiennością mocy generowanej zarówno w czasie jak i przestrzenni – mówi dr inż. Jakub Jurasz. – Głównym celem badania jest ocena wpływu zdarzeń ekstremalnych w postaci m.in. suszy energetycznych na funkcjonowanie paneuropejskiego systemu elektroenergetycznego. Naszym zadaniem, co do zasady, nie będzie określenie samej częstotliwości czy też skali zjawiska, a raczej skupienie się na odpowiedzi systemu na jego zaistnienie – dodaje.
Naukowca z W7 interesuje odpowiedź zarówno w wymiarze ekonomicznym (np. wzrost cen energii na rynku), jak i środowiskowym (uruchomienie jednostek wytwórczych o wyższym śladzie węglowym).
Dr Natalia Małek-Chudzik (Wydział Chemiczny)
Laureatka z W3 swój projekt „Wykorzystanie cytometrii masowej do zobrazowania aktywności immunoproteasomu w komórkach nerwowych podczas rozwoju bólu przewlekłego” zrealizuje na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia).
Badania będzie prowadziła w zespole prof. Silke Appel, która łączy w swoich zainteresowaniach badawczych prezentację antygenową (w tym rolę immunoproteasomu z obrazowaniem tkanek za pomocą cytometrii masowej). Trzymiesięczny staż w grupie zajmującej się cytometrią masową pozwoli jej lepiej poznać tę technikę i nauczyć się analizy danych.
– Będą one dotyczyły obrazowania struktur mózgowych u zwierząt w modelu bólu przewlekłego za pomocą cytometrii masowej. W wybranych strukturach zaangażowanych w przewodnictwo bólowe chcemy jednocześnie oznaczyć populacje komórek immunologicznych oraz określić obecność podjednostek katalitycznych proteasomu - enzymu biorącego udział w utrzymaniu proteostazy – wyjaśnia dr Natalia Małek-Chudzik. – Zaburzenia jego funkcjonowania mogą prowadzić do tworzenia się złogów białkowych lub aktywacji komórek immunologicznych ośrodkowego układu nerwowego i w konsekwencji prowadzić do rozwoju schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN) – dodaje.
Na co dzień dr Natalia Małek-Chudzik prowadzi badania dotyczące komórek immunologicznych OUN w aspekcie bólu przewlekłego oraz chorób neurodegeneracyjnych. Obecnie jest zaangażowana w projekt, który ma na celu określenie wpływu modulacji układu endokanabinoidowego na śmierć komórek mikroglejowych. Kolejny projekt, nad którym prace rozpoczną się w lipcu tego roku, będzie dotyczył udziału immunoproteasomu w rozwoju bólu przewlekłego.
Dr hab. inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny)
Naukowiec otrzymał grant na projekt „Przemiany nanomateriałów wspomagane światłem”, który związany jest ze współpracą z działającym na Massachusetts Institute of Technology (MIT) zespołem prof. Frances M. Ross. To jedna z najlepszych grup z zakresu mikroskopii elektronowej na świecie.
– Mój wniosek dotyczy analizy przemian fazowych i nukleacji metali w warunkach wzbudzenia światłem. Jest to bardzo blisko skojarzone z zainteresowaniami mojej grupy na PWr, ale w tym przypadku mamy zamiar skorzystać z unikalnej konfiguracji mikroskopu elektronowego – pracującego w warunkach ultra wysokiej próżni, nie osiągalnej w naszym laboratorium – wyjaśnia dr hab. inż. Andrzej Żak.
Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie NAWA.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »