TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pięć grantów od NAWA na międzynarodowe projekty

Pięcioro naukowców z naszej uczelni otrzymało granty od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Swoje badania będą realizować we współpracy z badaczami z Austrii, Francji, Niemiec i Słowacji.

Testowanie leków na nicieniach

Dr hab. inż. Joanna Wolska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego otrzymała dofinansowanie na projekt „Opracowanie metody unieruchamiania dla przesiewów złożonych, opartej na mikroskopii fluorescencyjnej u nicieni”. Zrealizuje go we współpracy z zespołem prof. Coriny Madreiter-Sokolowskiej z Uniwersytetu Medycznego w Graz.

Zdjęcie Joanny WolskiejW związku ze starzeniem się społeczeństwa na świecie wzrasta liczba zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne, nowotwory oraz zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca. To poważne wyzwanie dla społeczeństwa, ponieważ pacjenci cierpiący na choroby związane ze starzeniem wymagają leczenia w celu złagodzenia objawów lub ograniczenia postępu choroby.

– Prace nad nowym lekiem trwają już około 12 lat, jednak najczęściej z 5 000 przebadanych przedklinicznie substancji wybiera się średnio pięć do badań klinicznych na ludziach. Z kolei w badaniach tylko jeden na pięć związków uzyskuje zwykle zgodę organów regulacyjnych – mówi prof. Joanna Wolska.

Wśród najbardziej odpowiednich kandydatów na obiekty testowe dla leków znajduje się nicień Caenorhabditis elegans (C. elegans). Ze względu na to, że 80% proteomu tego nicienia znajduje się również u ludzi, a jego stosunkowo krótki czas jego życia (30 dni) sprawia, że nadaje się on do testowania interwencji przeciwstarzeniowych. – Oprócz tego przezroczystość tego bezkręgowca pozwala dogodnie przebadać pod mikroskopem mechanizmy subkomórkowe żywego organizmu – dodaje prof. Joanna Wolska.

Celem projektu badaczki z W3 jest otrzymanie takiego podłoża dla nicieni, by stworzyć optymalne warunki do opracowania najlepszej metody unieruchamiania tych organizmów. Podłoże to pozwoli na wysokowydajne badania przesiewowe za pomocą mikroskopii fluorescencyjnej.

– Grupa badawcza z Austrii ma ogromne doświadczenie w mikroskopii fluorescencyjnej i postępowaniu z nicieniami, natomiast mój zespół specjalizuje się w opracowywaniu i stosowaniu materiałów polimerowych – tłumaczy prof. Wolska.

W skład politechnicznej grupy wchodzą: dr inż. Katarzyna Smolińska-Kempisty, dr hab. inż. Piotr Cyganowski, prof. uczelni oraz doktorantki Dominika Rapacz i Martyna Nizioł (wszyscy z Wydziału Chemicznego).

Modelowanie drgań poprzecznych

Dwoje naszych naukowców będzie prowadzić swoje badania z partnerami ze Słowacji. Kierownikiem pierwszego z projektów jest dr hab. inż. Robert Król, prof. uczelni na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Zdjęcie prof. Roberta KrólaWspólnie z zespołem prof. Danieli Marasovej z Instytutu Logistyki i Transportu Przemysłowego Uniwersytetu Technicznego w Koszycach zajmą się „Modelowaniem drgań poprzecznych taśmy i diagnostyką przenośników rurowych”. 

– Słowacki ośrodek naukowy w Koszycach wyróżnia się dużym doświadczeniem w zakresie rozwoju transportu przenośnikowego i jako jeden z nielicznych w Europie dysponuje specjalistycznym laboratorium do badań przenośników rurowych – wyjaśnia prof. Robert Król.

Projekt jest kontynuacją dotychczasowej kooperacji, prowadzonej w ramach wymiany akademickiej Programu Erasmus +. – W planach mamy przeprowadzenie szeregu badań modelowych i eksperymentalnych, zmierzających do opracowania modelu drgań uwzględniającego sztywność poprzeczną taśmy przenośnika rurowego – mówi badacz z W6.

Sam temat badań ma też, wg prof. Króla, duży potencjał aplikacyjny w aspekcie doskonalenia metod projektowania, diagnostyki rurowych przenośników taśmowych oraz ograniczenia ich oddziaływania na środowisko. – Projekt stanowi też rozwinięcie zakończonego postępowania doktorskiego Maksymiliana Ozdoby z naszego wydziału – dodaje prof. Król.

Zdjęcie dr Beaty Ściany

W politechnicznym zespole pracować będą także inni młodzi naukowcy z grupy prof. Króla (dr inż. Natalia Suchorab-Matuszewska i mgr inż. Piotr Bortnowski) dla których zaplanowana mobilność polsko-słowacka to szansa na wzmocnienie ich rozwoju naukowego na arenie międzynarodowej.

Drugi grant na współpracę z partnerem słowackim otrzymała dr inż. Beata Ściana z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Swój projekt „Hybrid technologies in integration of photonic system elements (HITOPS, Hybrydowe technologie integracji elementów systemów fotonicznych)” będzie prowadzić wspólnie z Medzinárodné Laserové Centrum - súčasť Centrum VedeckoTechnických Informácií Slovenskej Republiky (CVTI SR) oraz International Laser Centre of Slovak Centre of Scientifc and Technical Information (ILC SCSTI).

Laserowe spiekanie

Dr inż. Michał Olejarczyk z Wydziału Mechanicznego swój projekt „Wpływ użycia recyklatu PA12 w procesie spiekania laserowego na mikrostrukturę wytwarzanych części: badania eksperymentalne i symulacja numeryczna” będzie prowadził z Brandenburg University of Technology (BTU)

Zdjęcie Michała Olejarczyka– Produkcja przyrostowa (druk 3D), a dokładniej selektywne laserowe spiekanie (SLS), zyskuje na znaczeniu, jako alternatywna metoda wytwarzania. W szczególności dotyczy to zastosowanie poliamidu 12 (PA12) w technologii SLS, ze względu na jego właściwości mechaniczne i łatwość obróbki – mówi dr Olejarczyk.

Wyzwanie stanowi jednak ponowne wykorzystanie zużytego materiału w tym procesie, który gromadzi się w kolejnych cyklach procesowych. Jest to problematyczne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

– Dodatkowo brakuje szczegółowych badań właściwości mechanicznych i mikrostruktury części wykonanych z mieszanin materiału świeżego, zużytego i recyklingowanego – wyjaśnia badacz z W10. – Dlatego naszą ambicją jest poznanie zjawisk zachodzących w czasie obciążeń statycznych i cyklicznych dla tego typu elementów oraz próba opisania ich wybranymi modelami numerycznymi.

W badania zaangażowane będą zespoły z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PWr oraz Katedry Mechaniki i Dynamiki Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej Układów Elektrycznych i Energetycznych Wydziału Inżynierii Mechanicznej BTU.  Pozwoli to na połączenie doświadczeń i wiedzy z obszarów wytwarzania przyrostowego, badań nieniszczących, mechaniki eksperymentalnej i opisu zachowania materiałów z wykorzystaniem metod numerycznych  mówi laureat z W10.

Nowe związki dla biofotoniki

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego otrzymała grant Polonium 2024 na współpracę z grupą prof. Frederica Paula z Uniwersytetu w Rennes w ramach projektu „Poszukiwanie nowych, wydajnych fotouczulaczy absorbujących wielofotonowo, które będą skuteczne w terapii fotodynamicznej zwalczającej zakażenia bakteryjne”. Wspólnie zajmą się badaniem nowych związków dla biofotoniki z wykorzystaniem narzędzi optyki nieliniowej. 

Zdjęcie prof. Katarzyny Matczyszyn

Absorpcja wielofotonowa leży u podstaw szerokiego wachlarza unikalnych zastosowań w dziedzinie optyki. Od zastosowań ściśle wojskowych, takich jak ochrona materiałów lub personelu przed laserami, do bardziej uniwersalnych zagadnień, takich jak obrazowanie żywych organizmów lub łatwa produkcja nanoobiektów, a także obejmujących określone zastosowania w dziedzinie ultraszybkiego przetwarzania informacji, konwersji częstotliwości w górę czy też ultragęstego przechowywania informacji.

Znaczna część badań zjawiska MPA koncentruje się na opracowaniu nowych cząsteczek lub nanocząstek o zwiększonych przekrojach czynnych na absorpcję dwufotonową (2PA). – Poszukiwanie takich molekuł oraz zrozumienie zasad ich projektowania to pierwszy krok w kierunku nowych inteligentnych, wielofunkcyjnych materiałów zoptymalizowanych dla zastosowań wymienionych powyżej, w szczególności w dziedzinie biologii i medycyny – tłumaczy prof. Matczszyn. – Nasz zespół ma duże doświadczenie w takich badaniach, zwłaszcza w zastosowaniu tzw. techniki Z-scan, pozwalającej na wyznaczenie przekrojów czynnych na dwufotonową absorpcję (2-photon absorption- 2PA , sigma 2) dla niefluorescencyjnych cząsteczek.

W swoimi projekcie badacze z Polski i Francji skupią się na trzeciorzędowych nieliniowych właściwościach optycznych kilku typów wielobiegunowych struktur organicznych/organometalicznych, a w szczególności na ilościowym określeniu przekrojów czynnych na absorpcję wielofotonową.

Zajmiemy się przede wszystkim wyzwaniami leżącymi u podstaw badania każdej z tych konkretnych rodzin związków, co przyczyni się do ich lepszego poznania – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn. – Ponadto, planujemy sprawdzenie przydatności biologicznej tych nowozsyntezowanych związków, zwłaszcza w kontekście zastosowań we wzbudzanej wielofotonowo, antybakteryjnej terapii fotodynamiczej (aPDT).

Grant Polonium to inaczej francusko-polskie Partnerstwo Huberta Curiena (PHC). Finansowany jest w Polsce przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), a we Francji przez Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych (MEAE) oraz Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych (MESR).

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję