TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Człowiek Orkiestra, czyli prof. Grzegorz Tarchała z W5

35-letni dr hab. inż. Grzegorz Tarchała, prof. uczelni z Wydziału Elektrycznego jest jednym z częściej nagradzanych naukowców na PWr. Otrzymał m.in. pięciokrotnie Nagrodę Rektora PWr za wyróżniający wkład w działalność uczelni. Ostatnio zaś nagrodę naukową im. D. Smoleńskiego za wybitne osiągnięcia naukowe.

w5.jpgProf. Grzegorz Tarchała przyznaje skromnie, że wszystkie nagrody i wyróżnienia bardzo go cieszą, ale są wypadkową wielu spraw i oprócz zamiłowania do nauki, charakteryzuje się również - a może przede wszystkim - dobrą organizacją pracy.

Naukowiec i tato na pełnym etacie

Prof. Grzegorz Tarchała w pracy- Lubię zajmować się projektami naukowymi czy zajęciami dydaktycznymi, ale lubię też skończyć pracę, przewietrzyć głowę i odebrać moje córki z przedszkola. W domu mam drugi etat i zajmuję się moimi dziewczynami: 4-letnią Aurelią i 6-letnią Julką. Gdy one idą spać, wracam do swojej pracy naukowej – opowiada prof. Grzegorz Tarchała.

Na Wydziale Elektrycznym naukowiec zajmuje się głównie badaniem nowoczesnych metod sterowania, diagnostyki uszkodzeń i estymacji zmiennych stanu w napędach z silnikami prądu przemiennego. Jeszcze w trakcie studiów został zatrudniony w Instytucie (aktualnie Katedrze) Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych PWr., gdzie pracuje do dzisiaj.

Studia magisterskie rozpoczął w 2004 r. na kierunku Automatyka i Robotyka na W-5. W 2009 r. ukończył je z wyróżnieniem otrzymując nagrodę dla najlepszego absolwenta Wydziału Elektrycznego zaś jego praca magisterska dotycząca „Analizy estymatorów parametrów stojana i wirnika dla bezczujnikowego układu wektorowego sterowania silnikiem indukcyjnym” została nagrodzona I wyróżnieniem w konkursie wydziałowym na najlepszą pracę dyplomową.

Studia doktorskie ukończył w 2013 r., a rozprawa doktorska „Zastosowanie ruchu ślizgowego do sterowania i estymacji zmiennych stanu układów napędowych z?silnikami indukcyjnymi” także została wyróżniona. Promotorem pracy była prof. Teresa Orłowska-Kowalska.

Prof. Grzegorz Tarchała w kasku rowerowym podczas górskiej wyprawy

Aktywnie działa w wielu aspektach pracy naukowo-dydaktycznej. Jest kierownikiem Laboratorium Automatyki Napędu Elektrycznego oraz opiekunem i założycielem pracowni badawczej Automatyki Napędu Elektrycznego. Opiekun nagradzanych prac inżynierskich oraz magisterskich. Edytor czasopisma naukowego “Power Electronics and Drives”, członek Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. W 2021 r. został zastępcą kierownika swojej macierzystej katedry.

17 nagród w 12 lat

Pierwsze wyróżnienie młody naukowiec otrzymał w 2009 r. w konkursie na najlepszy referat podczas VII Konferencji Naukowej Studentów (KNS) we Wrocławiu. I od tej pory każdego roku otrzymuje przynajmniej jedną nagrodę, a czasami kilka. W 2011 r. otrzymał nagrodę II stopnia w konkursie na najlepszą pracę młodego badacza przyznaną przez łódzki oddział PTETiS podczas X Konferencji Sterowanie w Energoelektronice i Napędzie Elektrycznym (SENE) w Łodzi oraz wyróżnienie Student Forum Best Paper Award podczas IEEE International Symposium on Industrial Electronics (ISIE) w Gdańsku. W 2013 r. otrzymał Best Paper in Session Award podczas 39th Annual Conference of the IEEE Industrial Electronics Society (IECON) w Wiedniu. W tym samym roku otrzymał jeszcze II Nagrodę Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki w XXX Konkursie na najlepszą pracę naukową i naukowo-techniczną w 2012 r. dla zespołu badawczego za pracę „Opracowanie bezczujnikowego układu regulacji dwustrefowej prędkości pojazdów trakcyjnych komunikacji miejskiej z silnikami indukcyjnymi”.

newsletter-promo.png

Skrzypek na...Wydziale Elektrycznym

Prof. Grzegorz tarchała gra na skrzypcach a akompaniuje mu tatoProf. Grzegorz Tarchała pochodzi spod Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie ukończył liceum i gdzie chętnie wraca, aby uprawiać turystykę górską, kolarstwo górskie MTB czy narciarstwo biegowe. Naukowiec, podobnie jak cała jego rodzina: rodzice, siostra i brat, gra na instrumencie, bowiem ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia. Rozważał też studia na Akademii Muzycznej, w klasie skrzypiec. Ostatecznie wybrał Politechnikę Wrocławską ale do dzisiaj, gdy spotyka się z rodziną lubią wspólnie muzykować.

- Mama i ja gramy na skrzypcach, tato na akordeonie, siostra na fortepianie, brat na trąbce więc tworzymy prawdziwy zespół i razem gramy – żartuje prof. Grzegorz Tarchała. I choć sam gra i lubi muzykę poważną, to nie wie, czy córki powinny pójść w jego ślady.

Nagrodę Naukową Rektora im. Dionizego Smoleńskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, które są przyznawane pracownikom będącym młodymi naukowcami, w ubiegłym roku za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk interdyscyplinarnych otrzymała dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, zaś za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych właśnie dr hab. inż. Grzegorz Tarchała, prof. uczelni z Wydziału Elektrycznego.

Ula Malecka

* ostatnie zdjęcie pochodzi z archiwum Kłodzkiego Ośrodka Kultury

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję