TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.06.2025 Kategoria: seniorzy
W klubie seniora czuć już wakacje, ale nie zabrakło też poważnych tematów jak np. drugi wykład o sztucznej inteligencji.
3 czerwca na wtorkowym śpiewaniu dominowały tematy wakacyjne – podróże, wędrówki po górach oraz szanty. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak "Lato, lato, lato czeka", "Lato z ptakami" czy "Jutro popłyniemy daleko".
Drugim muzycznym tematem była prelekcja dr. hab. inż. Jana Kapały. W czwartek, 5 czerwca, kontynuował on wykład o muzyce rozrywkowej, tym razem hiszpańskiej i hiszpańskojęzycznej. Wyjaśniał zgromadzonym różnice muzyki i tańca Sevillanes, Flamenco i Fandango. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość wysłuchania krótkich fragmentów największych gwiazd muzyki FOLK, w tym Marii del Monte w utworze Reina de las Sevillanas.
W ramach Galerii Sztuki w Klubie Seniora 12 czerwca otwarto wystawę Nasi Milusińcy, prezentującą prace dzieci w wieku 3-8 lat, wykonane w różnych technikach (rysunek, malarstwo akrylowe, olejne, kolaże). Swoje prace wystawiali wnukowie seniorów oraz dzieci pracowników uczelni, a w wernisażu uczestniczyły babcie i mamy małych artystów. Była to pierwsza tego typu wystawa, przygotowana z okazji Dnia Dziecka, ale z pewnością nie ostatnia, patrząc na zainteresowanie, jakim się cieszyła.
W czwartek, 12 czerwca, prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji opowiadał seniorom, czym jest sztuczna inteligencja. Poruszał też tematy zagrożeń związanych z jej rozwojem, w tym m.in. problem wyręczania się AI, co może prowadzić do braku kreatywności, zdolności do komunikacji, współpracy, a nawet zaniku relacji międzyludzkich.
Relacje międzyludzkie były też tematem spotkania autorskiego Andrzeja Kornackiego w Saloniku Literackim, w trackie którego autor książki "W cieniu tańczących chrabąszczy" czytał i interpretował jej niektóre, dość trudne do zrozumienia, fragmenty. Towarzyszyła mu Elżbieta Anna Kołodziejczyk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a także redaktor i wydawca wydawnictwa El-ArtPress. Wykonała ona, przy akompaniamencie gitary, kilka utworów według własnego opracowania i aranżacji, nawiązujących do książki.
Ostatnim czerwcowym spotkaniem była Noc świętojańska nad Odrą, przygotowana przez Komisję Pomocy Koleżeńskiej. Był spacer po kampusie uczelni, w trakcie którego seniorzy oglądali nowe nasadzenia roślin na patio budynku A-1 oraz spacerowali nabrzeżem Odry i Oławy. Mieli też możliwość przejazdu Polinką.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »