TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Cyfrowo o papierze - Muzeum Papiernictwa w DBC

Data: 19.07.2022 Kategoria: aktualności ogólne

Zdjęcie ilustracyjne muzeum

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa powiększa swoje zbiory. Właśnie dołączyło do niej Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Czytelnicy mogą przeglądać już pierwsze cyfrowe publikacje

W grudniu 2006 r. dziesięć wrocławskich uczelni oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich podpisało umowę powołującą do życia konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (DBC). Koordynatorem projektu jest PWr, a serwery biblioteki cyfrowej znajdują we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym (WCSS). 

Na początku w bazie znajdowało się zaledwie 300 publikacji, obecnie do dyspozycji użytkowników jest blisko 90 tysięcy obiektów cyfrowych – cennych historycznych dokumentów, jak i współczesnych wydawnictw. Od teraz można tam też znaleźć materiały i publikacje pochodzące z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. 

Historia papiernictwa w wersji cyfrowej 

Zdecydowała o tym Rada Konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej, która jednogłośnie zaakceptowała wniosek o włączenie muzeum do DBC. Dzięki temu w bazie pojawiają się opracowania dotyczące dziejów papiernictwa, historii Dusznik-Zdroju, kronika muzeum oraz wydawane od 2007 r. recenzowane pismo naukowe „Rocznik Muzeum Papiernictwa”

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju powstało w 1968 r. Jest znaczącym ośrodkiem badań nad historią papiernictwa. Mieści się w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym o unikatowej architekturze nad Bystrzycą Dusznicką. Oprócz działalności muzealniczej produkuje w niewielkich ilościach papier czerpany według dawnej technologii na oryginalnych zabytkowych maszynach. Od 2001 muzeum organizuje Święto Papieru – imprezę popularyzującą wiedzę o historii i znaczeniu papieru, druku, introligatorstwa i sztuki współczesnej.  

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję