TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.10.2024 Kategoria: aktualności ogólne
59 sal dydaktycznych w kampusach Politechniki Wrocławskiej zostało wyposażonych w najnowocześniejsze systemy pozwalające na prowadzenie zajęć w formule hybrydowej i całkowicie zdalnej. Koszt tej inwestycji to niemal 7 mln zł. Wkrótce rozpoczniemy modernizację kolejnych 22 pomieszczeń.
Projekt „Cyfryzacja sal dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej” podzielono na trzy etapy. W ramach pierwszego zmodernizowano 22 sale seminaryjne na wszystkich wydziałach, filiach oraz w Studium Języków Obcych. Teraz do użytku oddano kolejne 59 pomieszczeń w czternastu budynkach PWr we Wrocławiu.
– Gdy wstępowaliśmy do sieci Unite! pojawił się pomysł, żeby naukowców ze zrzeszonych w niej uczelni włączyć w proces dydaktyczny na PWr. Idea była taka, żeby większość zajęć prowadzić zdalnie, a jedynie ostatnie kilka spotkań miałoby mieć formę stacjonarną. Do tego potrzebowaliśmy odpowiedniej infrastruktury, którą właśnie dziś prezentujemy. Jej możliwości pozwolą naszym naukowcom i dydaktykom na bezproblemowy kontakt z uczelniami sieci Unite! – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Wszystkie sale zmodernizowano według trzech standardów, z których ten najbardziej zaawansowany pozwala na prowadzenie zajęć w trybie całkowicie zdalnym. Pomieszczanie wyposażono w systemy A/V z możliwością telekonferencji i z dostępem do internetu dla wszystkich uczestników i słuchaczy.
– Możliwość zdalnego udziału studentów w zajęciach pozwala na eliminację istniejących barier np. architektonicznych i zapobiega tworzeniu nowych – podkreślił Jarosław Krysiak z Sekcji ds. E-learningu.
Zastosowane rozwiązania są także przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się zmniejszonym poborem mocy poprzez użycie m.in. wzmacniaczy mocy audio klasy D, urządzeń z funkcją ECO czy wyświetlaczy z podświetleniem LED.
– Pierwotnie projekt zakładał, że wszystkie prace potrwają osiem miesięcy, ale wykonawca zadeklarował, że uda się wszystko przygotować w trzy miesiące, czyli w trakcie przerwy wakacyjnej. Powódź trochę nas wstrzymała, bo budynek L-1, w którym prowadzone były prace, został wyłączony z użytku na trzy dni. Ostatecznie ze wszystkim zdążyliśmy – mówiła Barbara Milewska z Dział Inwestycji i Remontów. – Przez najbliższe miesiące bardzo czekamy na informacje od użytkowników, a my będziemy monitorowali, jak działa cały system – dodała.
Koszt modernizacji 59 sal dydaktycznych na Politechnice Wrocławskiej to niemal 7 mln zł. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap projektu, który zakładała dostosowanie kolejnych 22 pomieszczeń, tym razem w obiektach zabytkowych PWr. Rozpoczęcie działań wymagało przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Wkrótce nasza uczelni ogłosi przetarg na wykonanie prac.
– Modernizacja sal objętych nadzorem konserwatora zabytków będzie dłuższa i bardziej wymagająca. Liczymy jednak, że wszystko będzie gotowe do końca roku akademickiego – wyjaśnia Barbara Milewska.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »