TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Co dalej z pandemią? Grupa MOCOS komentuje

Szczyt czwartej fali zakażeń koronawirusem może nastąpić w grudniu i wówczas dzienna liczba zdiagnozowanych przypadków może wynieść nawet 40 tys. Takie prognozy przedstawił prof. Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej, szef grupy MOCOS tworzącej modele rozwoju pandemii.

mocos_28_10_08.jpg– Obecnie obserwujemy bardzo mocny wzrost zakażeń, ale trzeba pamiętać, że czwarta fala zaczęła się już dość dawno, bo w sierpniu. Notowaliśmy wówczas małą liczbę zakażeń, ale wtedy też pojawił się pierwszy skok, a kolejny mamy właśnie w październiku – mówi prof. Tyll Krüger z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. – Szczyt prognozujemy na połowę grudnia, ale co najbardziej niepokojące, zapotrzebowanie na łóżka w szpitalach przekroczy wtedy 40 tys. To ogromny problem – dodaje.

Przedstawiony scenariusz zakłada także, że liczba zdiagnozowanych przypadków przekroczy wówczas 40 tys. dziennie, a liczba zgonów wyniesie ok. 240 osób dziennie. Jest przy tym jednak bardzo dużo czynników, które mogą spowodować zmianę tych przewidywań m.in. to, jak wiele osób jesteśmy w stanie przetestować. Przewidywana liczba zgonów jest natomiast mniejsza niż w poprzednich falach i ma to związek ze szczepieniami, które znacząco zmniejszają ryzyko zgonu.

– Trzeba zaznaczyć, że przedstawiony scenariusz odnosi się do sytuacji, gdy w naszym kraju nie zostaną wprowadzone żadne obostrzenia związane z pandemią. Wszystko zależy więc od tego, jakie działania zostaną podjęte, aby zatrzymać rosnącą falę zakażeń. Najwyższy czas pomyśleć o wprowadzaniu restrykcji – podkreślił prof. Tyll Krüger. 

Wśród możliwych rozwiązań naukowiec wymienił m.in. wprowadzenie lockdownu, ograniczenie dostępu do aktywności publicznych tylko dla osób zaszczepionych, wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach wyższych oraz testowanie wszystkich dzieci w szkołach.

Apel o szczepienia

Prof. Tyll Krüger zwrócił również uwagę, że największą liczbę zgonów będziemy obserwować w grupie osób 80+, która w porównaniu do innych krajów Europy charakteryzuje się dość niskim poziomem wyszczepienia (ok. 70%). Problemem jest także niski poziom szczepień wśród osób młodych. 

mocos_28_10_09.jpg– Zwracam tutaj uwagę zwłaszcza na studentów. Młodzi ludzie nie chorują tak ciężko, ale poziom transmisji wirusa jest w ich przypadku wysoki. Apeluję więc, żeby iść na szczepienie, bo to nie tylko zmniejsza szansę na zachorowanie, ale też może nieco zmniejszyć rozwój pandemii, choć czwartej fali już nie zatrzyma – zaznaczył naukowiec.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych prof. Tyll Krüger przyznał, że szansa zachorowania podczas aktywności na świeżym powietrzu, a więc np. wizycie na cmentarzu, jest mała. Problemem mogą być natomiast same podróże oraz spotkania rodzinne w domach, od których – w obecnej sytuacji – lepiej się powstrzymać.

W ostatnim czasie również na terenie Dolnego Śląska liczba zakażeń stopniowo rośnie. Obecnie współczynnik R, mówiący o liczbie osób zakażonych przez jednego chorego, wynosi w woj. dolnośląskim 2, w skali całego kraju 1,8. 

– W naszym regionie jedna chora osoba zakaża więc dwie kolejne. Jest to dość problematyczna sytuacja, a znaczny wzrost odnotowaliśmy w zeszłym tygodniu. Nie musi być to jednak stały trend, bo duży wpływ na ten wskaźnik ma poziom szczepień, który w woj. dolnośląskim jest zdecydowanie wyższy niż np. na wschodzie kraju – wyjaśnia Marcin Bodych, członek Grupy MOCOS.

newsletter-promo.png

***

Grupa MOCOS (MOdeling COronavirus Spread) Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje jak zwalczyć COVID-19. 

Celem zespołu jest wsparcie instytucji publicznych w sprowadzeniu epidemii do stanu wygasania  (podkrytycznego), tj. obniżenia skali reprodukcji wirusa do poziomu nieistotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego. 

Grupę założył prof. Tyll Krüger z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. Zespół tworzą naukowcy z PWr, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland oraz MicroscopeIT.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję