TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Chwytak naszych studentów wystrzelony w kosmos

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Innowacyjny chwytak zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej znalazł się na pokładzie rakiety REXUS, którą we wtorek wystrzelono z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie

projekt_tracz_polecial_w_kosmos_3.jpgRakieta, na której przeprowadzony został eksperyment TRACZ, wzniosła się na wysokość 82 km. Projekt zakładał sprawdzenie, czy możliwe jest wykorzystanie chwytaka typu jamming gripper w mikrograwitacji i próżni. Takie urządzenia składają się z membrany wypełnionej granulatem działającej na zasadzie manipulacji różnicą ciśnień.

Napompowany chwytak dostosowuje swój kształt do przedmiotu, który ma być podniesiony, a po wyssaniu powietrza granulat twardnieje, membrana zacieśnia się na przedmiocie, dzięki temu można go przenieść.

Przebieg eksperymentu można było śledzić dzięki kamerom zainstalowanym wewnątrz kadłuba rakiety. Po odzyskaniu rakiety, gdy opadła na ziemie, dane ze wszystkich czujników zostały przekazane młodym konstruktorom. W tym roku wystrzelone zostały aż trzy rakiety. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie projektem w każdej z nich znajdzie się po pięc różnych eksperymentów. – Choć cała kampania lotna trwała dłużej niż pierwotnie zakładano, to ostatecznie lot rakiety oraz eksperyment przebiegły perfekcyjnie – informują nasi studenci. Pozyskane w trakcie eksperymentu informacje będą teraz skrupulatnie analizowane.

Prace nad projektem rozpoczęły się w połowie 2017 r., a zadania podjęli się studenci działający w grupie „Space is More” oraz w Kole Naukowym Robotyków KoNaR Politechniki Wrocławskiej.

Więcej informacji o projekcie na stronie oraz na Facebooku.

projekt_tracz_polecial_w_kosmos_1.jpgEksperyment został przeprowadzony w ramach szwedzko-niemieckiego programu Rexus/Bexus realizowanego w ramach dwustronnej umowy między niemiecką (DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) oraz szwedzką agencją kosmiczną (SNSB - Swedish National Space Board). Szwedzka część ładunku została udostępniona studentom również z innych europejskich krajów przez współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Wsparcie techniczne zapewniają eksperci z DLR, SSC (Swedish Space Corporation), ZARM (Zentrum für angewandte Raumfahrttechnologie und Mikrogravitation) i ESA.

Warto zaznaczyć, że w marcu 2017 r. w kosmos poleciała „kosmiczna wiertarka” zbudowana przez studentów  i absolwentów PWr zrzeszonych w zespole DREAM. Sprawdzali oni wówczas, jak wygląda proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji. Członkowie grupy DREAM byli w stałym kontakcie i pomagali zespołowi TRACZ od początku trwania projektu.

Realizację projektu umożliwiło m.in. dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu „Najlepsi z najlepszych 2.0” oraz pomocy sponsorów.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję