TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.02.2021 Kategoria: aktualności ogólne, historia, ludzie politechniki, Wydział Chemiczny
Rondo u zbiegu ulic Benedykta Polaka i Michała Wrocławczyka zostało nazwane imieniem Bohdana Karabona. W ten sposób miejscy radni upamiętnili wybitnego profesora z Wydziału Chemicznego PWr.
Profesor Bohdan Karabon urodził się w 1928 roku w Brześciu nad Bugiem, do Wrocławia przyjechał wraz z rodziną w 1945 roku. Rozpoczął naukę na Politechnice Wrocławskiej razem z pierwszym rocznikiem polskich studentów (na Oddziale Chemii Technicznej Wydziału Matematyki, Fizyki i chemii Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu). Na uczelni pozostał przez całą swoją karierę zawodową.
Dyplomanci Oddziału Chemii Technicznej Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu przed Gmachem Hutniczym (ob. B-1). Od lewej: Adam Bartecki, Tadeusz Ziemba, Karol Branny, Stefan Jasieńko, Kazimierz Kołodziej, Bohdan Karabon, 1950 r. (fot. Archiwum PWr)
Był specjalistą w dziedzinie technologii chemicznej węgla – prowadził badania w zakresie selektywnej ekstrakcji węgli brunatnych oraz wytwarzania i rafinacji wosków i żywic. W swoim dorobku ma 63 publikacje naukowe i pięć książek. Był nauczycielem wielu pokoleń inżynierów chemików, opiekunem ponad 60 prac magisterskich i promotorem sześciu prac doktorskich.
Na Politechnice Wrocławskiej pełnił liczne funkcje m.in. prodziekana Wydziału Chemicznego (1968-1972), zastępcy dyrektora Instytutu Chemii i Technologii Nafty i Węgla (1973-1978), kierownika Zakładu Chemii i Technologii Węglopochodnych (1968-1991). W latach 1984-1986 i 1990-1993 był członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Naukowy tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1989 roku. Na emeryturę przeszedł w 1996 roku.
W okresie PRL był represjonowany z powodu podpisania „Apelu do Społeczeństw Polski i Świata” w sprawie uwolnienia jedenastu byłych przywódców NSZZ „Solidarność” i KOR, co skutkowało m.in. zastrzeżeniem wyjazdów za granicę do wszystkich krajów świata w latach 1984-1987.
Pod koniec życia napisał autobiograficzną książkę „Z Wilna do Wrocławia”, przedstawiającą losy rodziny Karabonów w przedwojennym i wojennym Wilnie oraz powojennym Wrocławiu. Profesor zmarł 15 listopada 2010 roku i został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca.
Z wnioskiem o nadanie rondu nazwy Bohdana Karabona wystąpiło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, argumentując:
„Rondo u zbiegu ulic Benedykta Polaka i Michała Wrocławczyka to miejsce odpowiednie dla tego patrona, ponieważ profesor Karabon zawsze mieszkał w jego okolicy – najpierw na ul. Lompy, następnie w Domu Naukowca na pl. Grunwaldzkim i ostatecznie na ulicy Damrota. Jego wieloletnie miejsce pracy – Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej – również znajduje się w pobliżu”.
Nowo powstałe rondo (po remoncie dotychczasowego skrzyżowania) zyskało patrona na mocy uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z 14 stycznia 2021 roku.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »