TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

ChemBiotIC. Nad czym obecnie pracują chemicy i biotechnolodzy?

Po raz pierwszy na Politechnice Wrocławskiej organizowana jest międzynarodowa konferencja ChemBiotIC - Chemistry & Biotechnology International Conference. To nowa inicjatywa skierowana do naukowców z całego świata.

Pomysł zrodził się na początku tego roku w głowach trzech doktorantek Wydziału Chemicznego: Anny Skorupskiej, Agnieszki Śliżewskiej i Alicji Surowiak

ChemBiotIC

– Przez pierwsze lata naszych doktoratów wielokrotnie uczestniczyłyśmy w różnego rodzaju konferencjach naukowych. Kiedy wybuchła pandemia, przestałyśmy mieć taką możliwość. Z upływem czasu okazało się, że wiele konferencji przechodzi na tryb online lub zupełnie się nie odbywa. A szkoda, bo udział w konferencji do cenne doświadczenie, które potrafi dodać energii do dalszej pracy – mówi Alicja Surowiak z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania PWr.

Kontakt mimo pandemii

Agnieszka ŚliżewskaAlicja, Agnieszka i Ania poznały się jeszcze podczas studiów magisterskich (na specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza) i postanowiły razem  zorganizować takie wydarzenie i to o bardzo szerokim zasięgu. Pomysł doktorantek spotkał się z dużą przychylnością ich promotorów: prof. Andrzeja Ożyhara, prof. Ewy Żymańczyk-Dudy oraz prof. Stanisława Lochyńskiego, a także władz wydziału i środowiska naukowego.

– Chciałyśmy umożliwić innym młodym naukowcom przedstawienie swoich badań na arenie międzynarodowej. Doskonale wiemy, jak potrzebna jest wymiana doświadczeń w pracy naukowca – dodaje Agnieszka Śliżewska, która w ramach swojego doktoratu bada potencjał katalityczny sinic. Z kolei Anna Skorupska zajmuje się analizą molekularną białek, a Alicja Surowiak syntezuje nowe związki zapachowe i bada ich potencjał przeciwdrobnoustrojowy.

Anna SkorupskaW krótkim czasie udało im się zaprosić grono ekspertów z różnych krajów. Swój udział zapowiedzieli m.in. prof. Dennis E. Discher z Uniwersytetu w Pensylwanii (USA), prof. Lukáš Žídek z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy), prof. Werner Kühlbrandt z Instytutu Maxa Plancka we Frankfurcie (Niemcy), prof. Nicola D'Amelio z Université de Picardie w Amiens (Francja) czy prof. Armando Jorge Domingues Silvestre z Uniwersytetu w Aveiro (Portugalia). Prelekcje wygłoszą także naukowcy z ośrodków w Afryce, Macedonii czy Szwajcarii.

Podziel się swoimi wynikami

Konferencja rozpocznie się 24 czerwca i będzie trwała dwa dni. Z racji obowiązujących ciągle obostrzeń odbędzie się ona w trybie zdalnym. Organizatorki podkreślają, że zależało im na tym, żeby po pierwsze zaprosić prelegentów z całego świata, a po drugie, żeby udział w wydarzeniu był bezpłatny.  

– Wiele konferencji, mimo przejścia na tryb online, nadal pozostała płatna, co często utrudnia udział młodym naukowcom, którzy nie dysponują takimi środkami finansowymi – przyznaje Anna Skorupska. 

Alicja SurowiakChemBiotIC jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich młodych naukowców, którzy interesują się szeroko pojętą biotechnologią i chemią, niezależnie od tego, czy swoje badania realizują na uczelniach wyższych, w jednostkach naukowych czy w firmach badawczych.

Tematyka prelekcji dotyczy szeregu zagadnień takich jak: markery nowotworowe, funkcje inherentnie nieuporządkowanych białek, funkcje włókien nanocelulozowych, metody badań strukturalnych białek, działania peptydów przeciwdrobnoustrojowych, krystalografia, a także najnowsze badania nad wirusem SARS-CoV-2. Pełen zakres tematyczny będzie znany na początku czerwca, kiedy spłyną już wszystkie abstrakty od uczestników. 

Przewidziano także wystąpienia reprezentantów firm działających na styku nauki i biznesu.

Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej konferencji ChemBiotIC oraz na profilu facebookowym.

ISZ

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję