TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.05.2021 Kategoria: aktualności ogólne, konferencje/seminaria/wykłady, nauka/badania/innowacje, Wydział Chemiczny
Po raz pierwszy na Politechnice Wrocławskiej organizowana jest międzynarodowa konferencja ChemBiotIC - Chemistry & Biotechnology International Conference. To nowa inicjatywa skierowana do naukowców z całego świata.
Pomysł zrodził się na początku tego roku w głowach trzech doktorantek Wydziału Chemicznego: Anny Skorupskiej, Agnieszki Śliżewskiej i Alicji Surowiak.
– Przez pierwsze lata naszych doktoratów wielokrotnie uczestniczyłyśmy w różnego rodzaju konferencjach naukowych. Kiedy wybuchła pandemia, przestałyśmy mieć taką możliwość. Z upływem czasu okazało się, że wiele konferencji przechodzi na tryb online lub zupełnie się nie odbywa. A szkoda, bo udział w konferencji do cenne doświadczenie, które potrafi dodać energii do dalszej pracy – mówi Alicja Surowiak z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania PWr.
Alicja, Agnieszka i Ania poznały się jeszcze podczas studiów magisterskich (na specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza) i postanowiły razem zorganizować takie wydarzenie i to o bardzo szerokim zasięgu. Pomysł doktorantek spotkał się z dużą przychylnością ich promotorów: prof. Andrzeja Ożyhara, prof. Ewy Żymańczyk-Dudy oraz prof. Stanisława Lochyńskiego, a także władz wydziału i środowiska naukowego.
– Chciałyśmy umożliwić innym młodym naukowcom przedstawienie swoich badań na arenie międzynarodowej. Doskonale wiemy, jak potrzebna jest wymiana doświadczeń w pracy naukowca – dodaje Agnieszka Śliżewska, która w ramach swojego doktoratu bada potencjał katalityczny sinic. Z kolei Anna Skorupska zajmuje się analizą molekularną białek, a Alicja Surowiak syntezuje nowe związki zapachowe i bada ich potencjał przeciwdrobnoustrojowy.
W krótkim czasie udało im się zaprosić grono ekspertów z różnych krajów. Swój udział zapowiedzieli m.in. prof. Dennis E. Discher z Uniwersytetu w Pensylwanii (USA), prof. Lukáš Žídek z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy), prof. Werner Kühlbrandt z Instytutu Maxa Plancka we Frankfurcie (Niemcy), prof. Nicola D'Amelio z Université de Picardie w Amiens (Francja) czy prof. Armando Jorge Domingues Silvestre z Uniwersytetu w Aveiro (Portugalia). Prelekcje wygłoszą także naukowcy z ośrodków w Afryce, Macedonii czy Szwajcarii.
Konferencja rozpocznie się 24 czerwca i będzie trwała dwa dni. Z racji obowiązujących ciągle obostrzeń odbędzie się ona w trybie zdalnym. Organizatorki podkreślają, że zależało im na tym, żeby po pierwsze zaprosić prelegentów z całego świata, a po drugie, żeby udział w wydarzeniu był bezpłatny.
– Wiele konferencji, mimo przejścia na tryb online, nadal pozostała płatna, co często utrudnia udział młodym naukowcom, którzy nie dysponują takimi środkami finansowymi – przyznaje Anna Skorupska.
ChemBiotIC jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich młodych naukowców, którzy interesują się szeroko pojętą biotechnologią i chemią, niezależnie od tego, czy swoje badania realizują na uczelniach wyższych, w jednostkach naukowych czy w firmach badawczych.
Tematyka prelekcji dotyczy szeregu zagadnień takich jak: markery nowotworowe, funkcje inherentnie nieuporządkowanych białek, funkcje włókien nanocelulozowych, metody badań strukturalnych białek, działania peptydów przeciwdrobnoustrojowych, krystalografia, a także najnowsze badania nad wirusem SARS-CoV-2. Pełen zakres tematyczny będzie znany na początku czerwca, kiedy spłyną już wszystkie abstrakty od uczestników.
Przewidziano także wystąpienia reprezentantów firm działających na styku nauki i biznesu.
Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej konferencji ChemBiotIC oraz na profilu facebookowym.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »