TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.11.2024 Kategoria: działania społeczne, życie uczelni
We wtorkowy wieczór ruszyła ósma edycja „Nocnego Listowania”. Wydarzenie potrwa do piątku, 22 listopada. Zachęcamy do dołączenia i wspólnego pisania listów z prośbą o wsparcie naszego funduszu stypendialnego dla studentów i studentek z niepełnosprawnościami.
Inaugurację „Nocnego Listowania 2024” tradycyjnie zorganizowano w budynku H-14, gdzie pojawiło się w sumie około 200 osób, w tym rektor prof. Arkadiusz Wójs, dr hab. dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorka ds. rozwoju i integracji wspólnoty, prof. Piotr Młynarz, prorektor ds. organizacji i infrastruktury oraz dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. dostępności.
– Jestem bardzo wzruszony, że mogą tu znowu być i widzieć zarówno znane z zeszłych edycji twarze, jak i zupełnie nowe osoby, które do nas dołączyły – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Cieszy mnie to, że na Politechnice patrzymy wokół siebie z życzliwością i dostrzegamy tych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Wszystkim za to serdecznie dziękuję.
Na uczelni pojawili się także goście z zewnątrz, w tym m.in. dr Jacek Ossowski, sekretarz rady ds. szkolnictwa wyższego i nauki przy prezydencie Wrocławia, dr Katarzyna Domagała, pełnomocniczka dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji, Patrycja Krzemieniec, dyrektorka Centrum Wsparcia i Dostępności Uniwersytetu Przyrodniczego, Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu oraz Małgorzata Szumiejko, kierowniczka Działu Organizacji Studiów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Cel dla wszystkich był jeden – napisać jak najwięcej listów z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla politechnicznych studentów i studentek z niepełnosprawnościami. Następnie zostaną one rozesłane do firm i fundacji. Do tej pory liczba napisanych listów przekroczyła tysiąc, i ciągle rośnie.
– Cieszymy, się, że wydarzenie zatacza coraz szersze kręgi. Wiem, że listy pisane są też w Szczecinie, na Politechnice Poznańskiej i w Hiszpanii, co pokazuje że wszędzie są ludzie, którzy chcą pomagać. W tym roku rozszerzyliśmy naszą bazę potencjalnych darczyńców o kolejne tysiąc adresów. Na ich odpowiedzi będziemy czekać do marca, a efekty akcji poznamy w kwietniu – zapowiada Marcelina Ciesielska, koordynatorka „Nocnego Listowania 2024”.
Warto podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy „Nocne Listowanie” zostało rozszerzone na inne uczelnie. – Do akcji dołączyli nasi partnerzy z sieci Unite!. W tym tygodniu listy piszą studenci i pracownicy Uniwersytetu w Darmstadt, Uniwersytetu Technicznego w Grazu, Politechniki w Turynie oraz Uniwersytetu w Lizbonie. A już dziś liczę, że w przyszłym roku tych uczelni będzie jeszcze więcej – mówiła podczas wtorkowej inauguracji prof. Katarzyna Jach, pełnomocniczka rektora ds. dostępności.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia w H-14 byli w tym roku studenci i studentki z Koła Naukowego Rapid Troopers, którzy stworzyli wyjątkową protezę ręki – chwytak zastępujący funkcję chwytu dłoni oraz Piotr Lewandowski, podopieczny fundacji i pracownik Cafe Równik. Dodatkowo dla gości przewidziano występ muzyczny w wykonaniu Kacpra Jarysza i Jakuba Żłobińskiego.
Akcja trwa do piątku, 22 listopada, i cały czas można do niej dołączyć - gotowe listy można wrzucać do pudełka na portierni w budynku A-1 (Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
Więcej informacji na profilu wydarzenia na Facebooku oraz na oficjalnej stronie.
Wydarzenie organizują Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej i Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.
„Nocne Listowanie” to wydarzenie, które polega na pisaniu listów z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla studentów i studentek z niepełnosprawnościami, którzy uczą się w Politechnice Wrocławskiej. Dzięki zachęcającym listom pisanym przez wolontariuszy do różnych firm i fundacji zbieramy dodatkowe środki na wsparcie studentów i studentek z niepełnosprawnościami i nagradzamy ich za dobre wyniki w nauce, a także aktywność na różnych polach – naukowym, sportowym i społecznym.
Maraton pisania listów organizowany jest na PWr od 2017 roku. W tym czasie uczestnicy napisali w sumie ponad 4 000 listów, dzięki którym udało się do tej pory uzyskać od firm-darczyńców około 200 000 zł.
Autorem wszystkich zdjęć jest. Adam Szczepaniak.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »