TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Cała PWr pisze listy. Nocne Listowanie 2024

Data: 26.11.2024 Kategoria: działania społeczne, życie uczelni

Zdjęcie osób piszących listy

Od wtorku, 19 listopada, do piątku 22 listopada trwała ósma edycja „Nocnego Listowania”. Po raz kolejny wspólnie pisaliśmy listy z prośbą o wsparcie naszego funduszu stypendialnego dla studentów i studentek z niepełnosprawnościami. W tym roku było ich 1388.

Tylko pierwszego dnia „Nocnego Listowania” ponad 200 osób w budynku H-14 wsparło akcję własnoręcznie – listy są bowiem pisane tradycyjnie. W tym gronie znaleźli się zarówno rektor prof. Arkadiusz Wójs, dr hab. dr hab. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorka ds. rozwoju i integracji wspólnoty, prof. Piotr  Młynarz, prorektor ds. organizacji i infrastruktury oraz dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. dostępności, jak i pracownicy, doktoranci i studenci PWr oraz osoby z zaprzyjaźnionych uczelni, m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego.  

– Jestem bardzo wzruszony, że mogą tu znowu być i widzieć zarówno znane z zeszłych edycji twarze, jak i zupełnie nowe osoby, które do nas dołączyły – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Cieszy mnie to, że na Politechnice patrzymy wokół siebie z życzliwością i dostrzegamy tych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Wszystkim za to serdecznie dziękuję.

Na PWr pojawili się także goście z zewnątrz, w tym m.in. dr Jacek Ossowski, sekretarz rady ds. szkolnictwa wyższego i nauki przy prezydencie Wrocławia, dr Katarzyna Domagała, pełnomocniczka dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji, Patrycja Krzemieniec, dyrektorka Centrum Wsparcia i Dostępności Uniwersytetu Przyrodniczego, Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu oraz Małgorzata Szumiejko, kierowniczka Działu Organizacji Studiów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia w H-14 byli w tym roku studenci i studentki z Koła Naukowego Rapid Troopers, którzy stworzyli wyjątkową protezę ręki – chwytak zastępujący funkcję chwytu dłoni oraz Piotr Lewandowski, podopieczny fundacji i pracownik Cafe Równik. Dodatkowo dla gości przewidziano występ muzyczny w wykonaniu Kacpra Jarysza i Jakuba Żłobińskiego.

Zdjęcie osób piszących listy w sali budynku H-14

To najcieplejsza i najbardziej wzruszająca aktywność na naszej uczelni – przyznaje dr hab. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. dostępności. – Ogromnie się cieszę, że tak szerokie i różnorodne grono osób przyłącza się co roku do pisania listów. To integruje naszą społeczność wokół dobrej idei – dodaje pełnomocniczka. 

W organizację Nocnego Listowania zaangażowało się Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej oraz Samorząd Studencki naszej uczelni – To w sumie kilkanaście osób, które od września ciężko pracowały, by m.in. utworzyć bazę firm i osób, do których były adresowane listy – tłumaczy Kamil Nawirski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów PWr. 

Zdjęcie osoby wrzucającej list do pudełka

Co ciekawe, idea Nocnego Listowania, a więc ręcznie pisanych listów z prośbą o wsparcie szlachetnych działań, spotkała się z zainteresowaniem naszych uczelni partnerskich z sieci Unite!. Pracownicy i studenci z Uniwersytetu w Lizbonie, Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, Politechniki w Turynie i Uniwersytetu Technicznego w Graz postanowili w tym roku także wysłać listy z apelem o wsparcie akcji dobroczynnych na swoich uczelniach.  

W sumie,podczas edycji 2024 napisano 1388 listów. Przygotowano je podczas wydarzenia w H-14, a także zdalnie oraz podczas specjalnej akcji w naszych akademikach, która odbyła się podczas Dnia Życzliwości.

Zdjęcie osób trzymających napisane listy

– Cieszymy, się, że wydarzenie zatacza coraz szersze kręgi. Listy pisane był też w Szczecinie, na Politechnice Poznańskiej i w Hiszpanii, co pokazuje że wszędzie są ludzie, którzy chcą pomagać. W tym roku rozszerzyliśmy naszą bazę potencjalnych darczyńców o kolejne tysiąc adresów. Na ich odpowiedzi będziemy czekać do marca, a efekty akcji poznamy w kwietniu – zapowiada Marcelina Ciesielska, koordynatorka „Nocnego Listowania 2024”.

Więcej informacji na profilu wydarzenia na Facebooku oraz na oficjalnej stronie.

Wydarzenie organizują Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej i Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.


Grafika ilustracyjna akcji

„Nocne Listowanie” to wydarzenie, które polega na pisaniu listów z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla studentów i studentek z niepełnosprawnościami, którzy uczą się w Politechnice Wrocławskiej. Dzięki zachęcającym listom pisanym przez wolontariuszy do różnych firm i fundacji zbieramy dodatkowe środki na wsparcie studentów i studentek z niepełnosprawnościami i nagradzamy ich za dobre wyniki w nauce, a także aktywność na różnych polach – naukowym, sportowym i społecznym.

Maraton pisania listów organizowany jest na PWr od 2017 roku. W tym czasie uczestnicy napisali w sumie ponad 4 000 listów, dzięki którym udało się do tej pory uzyskać od firm-darczyńców około 200 000 zł.

Autorem zdjęć jest. Adam Szczepaniak.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję