TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.09.2022 Kategoria: popularyzacja nauki
Ponad 300 prelekcji, warsztatów, zajęć w laboratoriach i pokazów czeka na uczestników tegorocznej, jubileuszowej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Startujemy już 16 września.
Już po raz 25. tysiące uczniów i dorosłych odwiedzi we wrześniu wrocławskie uczelnie i poszuka tam odpowiedzi na te najważniejsze, ale także i te trochę mniej poważne, pytania naukowe. Dzięki przygotowanym przez naszych naukowców zajęciom wszyscy, którzy wybiorą się na PWr, będą mieli szansę dowiedzieć się, o naprawdę wielu interesujących rzeczach. A jubileusz wydarzenia jest też okazją do sentymentalnej podróży w przeszłość i przywołania wspomnień związanych z początkami festiwalu, na co również zapraszamy.
>>> Zobacz program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na PWr <<<
Czy śmieci są problemem, a może zasobem? Jak skonstruowane są komputery pokładowe misji kosmicznych? Czy matematyka może być rekreacyjna? Jak mogą działać systemy podtrzymania życia w pozaziemskiej kolonii i czy wreszcie nadeszła era robotów?
Poruszymy tematy aktualne, czyli np. kwestię użycia innowacyjnych technologii w pozyskiwaniu surowców krytycznych i strategicznych, alternatywne sposoby pozyskiwania wody czy też znaczenie witaminy C oraz insuliny dla ludzkości.
A to tylko wycinek z naszej oferty. Bo mamy też coś (nie) tylko dla fanów motoryzacji, czyli naukę bezpiecznej jazdy symulatorem ciężarówki i autobusu w ekstremalnych warunkach. Do tego prezentacje kół naukowych, otwarty trening sumo i judo, warsztaty z modelowania 3D, gra terenowa oraz… pokaz bakterii produkujących prąd. I wiele, wiele innych aktywności i wydarzeń.
Na wszystkie obowiązują zapisy, a ich listę można znaleźć w tym miejscu. Zachęcamy do zgłaszania się, bo liczba miejsc jest ograniczona.
Tradycyjnie na Politechnice Wrocławskiej zorganizujemy też tzw. imprezy wiodące: debatę oksfordzką oraz galę finałową. W tym wyjątkowym dla festiwalu roku do tego grona dołączyło także wyjątkowe spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz oraz okolicznościowa wystawa.
W poniedziałek, 19 września, o godzinie 11 rozpocznie się debata na temat „W setną rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza – czy grozi nam katastrofa energetyczna?”. Dyskutować i przedstawiać argumenty za i przeciw będą dwie specjalnie wybrane drużyny. Aby uczcić 25-lecie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki postanowiliśmy bowiem nawiązać do składu pierwszej, historycznej debaty z 2011 roku.
Naszymi gośćmi będą zatem – tak jak 11 lat temu – reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia.
Ponadto rolę Marszałka Debaty Oksfordzkiej zgodził się ponownie pełnić prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na wydarzenie zapraszamy do auli Gmachu Głównego PWr (wybrzeże Wyspiańskiego 27). Chęć udziału (grupowo i indywidualnie) można zgłaszać do 16 września drogą mailową.
Rok 2022 jest rokiem Wandy Rutkiewicz. Najwybitniejsza polska himalaistka, pierwsza Europejka, która stanęła na szczycie Mount Everest i absolwentka Politechniki Wrocławskiej zginęła 30 lat temu.
O jej wyjątkowym życiu, pasji i dokonaniach opowiedzą we wtorek, 20 września, specjalni goście: alpinista, himalaista i także nasz absolwent Krzysztof Wielicki oraz Anna Kamińska, autorka bestsellerowej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.
Na to wydarzenie, które o godzinie 13 rozpocznie się w auli gmachu głównego można zapisywać się do 16 września w tym miejscu.
Od lat festiwal kończy się Galą Finałową organizowaną w auli Politechniki Wrocławskiej. Nie inaczej będzie i w tym roku. Na uroczyste zakończenie zapraszamy w środę, 21 września o godzinie 11.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Dawid Myśliwiec, twórca dwóch kanałów popularnonaukowych na YouTube – „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”. Porusza w nich tematy z bardzo różnych obszarów wiedzy, m.in. chemii, fizyki, biologii, medycyny czy nawet historii, dbając zawsze o ciekawą narrację i przede wszystkim o naukową rzetelność. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem książki „Przepis na człowieka”.
Ostatnio, wraz z Moniką Chylińską założył portal naukowybelkot.pl, na którym polscy naukowcy mogą publikować artykuły o swoich dokonaniach i zainteresowaniach.
Podczas gali swoją premierę będzie miał wyjątkowy film. O Dolnośląskim Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej opowiedzą w nim jego wieloletni organizatorzy. Podzielą się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.
Materiał filmowy powstał w oparciu o archiwalne zdjęcia i nagrania telewizyjne dokumentując historię imprezy, rozwój Festiwalu na przestrzeni dwóch dekad, niezwykłe wydarzenia i niepowtarzalnych gości wcześniejszych edycji, wśród których byli m.in. Mirosław Hermaszewski, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski czy Tomasz Rożek.
Zapisy na galę trwają do 16 września i prowadzone są tylko drogą mailową.
Przez cały czas trwania DFN na Politechnice Wrocławskiej w budynku C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25) działać będzie Centrum Festiwalowe.
W tym miejscu udzielimy informacji o wszystkich imprezach, aktualnościach i ciekawych wydarzeniach, a studenci z politechnicznych kół naukowych zaprezentują swoje wynalazki i projekty. Centrum będzie czynne od 19 do 21 września w godzinach 9-14.
A wszystkich zainteresowanych historią festiwalu zapraszamy do gmachu głównego uczelni. W holu będzie można oglądać wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej z lat 1997-2022. Nie zabraknie zdjęć, ciekawych tekstów i wspomnień.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »