TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Bo liczy się nauka! Zapraszamy na DFN

Data: 08.09.2022 Kategoria: popularyzacja nauki

dfn_2022_plaskie.jpg

Ponad 300 prelekcji, warsztatów, zajęć w laboratoriach i pokazów czeka na uczestników tegorocznej, jubileuszowej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Startujemy już 16 września.

Już po raz 25. tysiące uczniów i dorosłych odwiedzi we wrześniu wrocławskie uczelnie i poszuka tam odpowiedzi na te najważniejsze, ale także i te trochę mniej poważne, pytania naukowe. Dzięki przygotowanym przez naszych naukowców zajęciom wszyscy, którzy wybiorą się na PWr, będą mieli szansę dowiedzieć się, o naprawdę wielu interesujących rzeczach. A jubileusz wydarzenia jest też okazją do sentymentalnej podróży w przeszłość i przywołania wspomnień związanych z początkami festiwalu, na co również zapraszamy.

>>> Zobacz program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na PWr <<<

Każdy znajdzie coś dla siebie

Czy śmieci są problemem, a może zasobem? Jak skonstruowane są komputery pokładowe misji kosmicznych? Czy matematyka może być rekreacyjna? Jak mogą działać systemy podtrzymania życia w pozaziemskiej kolonii i czy wreszcie nadeszła era robotów?

dfn_2022_stare2.jpg

Poruszymy tematy aktualne, czyli np. kwestię użycia innowacyjnych technologii w pozyskiwaniu surowców krytycznych i strategicznych, alternatywne sposoby pozyskiwania wody czy też znaczenie witaminy C oraz insuliny dla ludzkości. 

A to tylko wycinek z naszej oferty. Bo mamy też coś (nie) tylko dla fanów motoryzacji, czyli naukę bezpiecznej jazdy symulatorem ciężarówki i autobusu w ekstremalnych warunkach. Do tego prezentacje kół naukowych, otwarty trening sumo i judo, warsztaty z modelowania 3D, gra terenowa oraz… pokaz bakterii produkujących prąd. I wiele, wiele innych aktywności i wydarzeń.

Na wszystkie obowiązują zapisy, a ich listę można znaleźć w tym miejscu. Zachęcamy do zgłaszania się, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Tradycyjnie na Politechnice Wrocławskiej zorganizujemy też tzw. imprezy wiodące: debatę oksfordzką oraz galę finałową. W tym wyjątkowym dla festiwalu roku do tego grona dołączyło także wyjątkowe spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz oraz okolicznościowa wystawa.

Historyczna debata

W poniedziałek, 19 września, o godzinie 11 rozpocznie się debata na temat „W setną rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza – czy grozi nam katastrofa energetyczna?”. Dyskutować i przedstawiać argumenty za i przeciw będą dwie specjalnie wybrane drużyny. Aby uczcić 25-lecie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki postanowiliśmy bowiem nawiązać do składu pierwszej, historycznej debaty z 2011 roku.

dfn_2022_stare3.jpgNaszymi gośćmi będą zatem – tak jak 11 lat temu – reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia.

Ponadto rolę Marszałka Debaty Oksfordzkiej zgodził się ponownie pełnić prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wydarzenie zapraszamy do auli Gmachu Głównego PWr (wybrzeże Wyspiańskiego 27). Chęć udziału (grupowo i indywidualnie) można zgłaszać do 16 września drogą mailową.

O wielkiej pasji do gór

Rok 2022 jest rokiem Wandy Rutkiewicz. Najwybitniejsza polska himalaistka, pierwsza Europejka, która stanęła na szczycie Mount Everest i absolwentka Politechniki Wrocławskiej zginęła 30 lat temu.

wanda_dfn.jpgO jej wyjątkowym życiu, pasji i dokonaniach opowiedzą we wtorek, 20 września, specjalni goście: alpinista, himalaista i także nasz absolwent Krzysztof Wielicki oraz Anna Kamińska, autorka bestsellerowej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

Na to wydarzenie, które o godzinie 13 rozpocznie się w auli gmachu głównego można zapisywać się do 16 września w tym miejscu.

Na koniec „Naukowy bełkot”

Od lat festiwal kończy się Galą Finałową organizowaną w auli Politechniki Wrocławskiej. Nie inaczej będzie i w tym roku. Na uroczyste zakończenie zapraszamy w środę, 21 września o godzinie 11.

dawid_mysliwiec_dfn.jpgGościem specjalnym wydarzenia będzie Dawid Myśliwiec, twórca dwóch kanałów popularnonaukowych na YouTube – „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”. Porusza w nich tematy z bardzo różnych obszarów wiedzy, m.in. chemii, fizyki, biologii, medycyny czy nawet historii, dbając zawsze o ciekawą narrację i przede wszystkim o naukową rzetelność. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem książki „Przepis na człowieka”.

Ostatnio, wraz z Moniką Chylińską założył portal naukowybelkot.pl, na którym polscy naukowcy mogą publikować artykuły o swoich dokonaniach i zainteresowaniach.

Podczas gali swoją premierę będzie miał wyjątkowy film. O Dolnośląskim Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej opowiedzą w nim jego wieloletni organizatorzy. Podzielą się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.

Materiał filmowy powstał w oparciu o archiwalne zdjęcia i nagrania telewizyjne dokumentując historię imprezy, rozwój Festiwalu na przestrzeni dwóch dekad, niezwykłe wydarzenia i niepowtarzalnych gości wcześniejszych edycji, wśród których byli m.in. Mirosław Hermaszewski, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski czy Tomasz Rożek.

Zapisy na galę trwają do 16 września i prowadzone są tylko drogą mailową.

newsletter

Centrum Festiwalowe czeka na wszystkich

dfn_2022_stare4.jpgPrzez cały czas trwania DFN na Politechnice Wrocławskiej  w budynku C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25) działać będzie Centrum Festiwalowe.

W tym miejscu udzielimy informacji o wszystkich imprezach, aktualnościach i ciekawych wydarzeniach, a studenci z politechnicznych kół naukowych zaprezentują swoje wynalazki i projekty. Centrum będzie czynne od 19 do 21 września w godzinach 9-14.

A wszystkich zainteresowanych historią festiwalu zapraszamy do gmachu głównego uczelni. W holu będzie można oglądać wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej z lat 1997-2022. Nie zabraknie zdjęć, ciekawych tekstów i wspomnień.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję