Biblioteka Politechniki Wrocławskiej działa od 75 lat

Data: 01.03.2021 Kategoria: aktualności ogólne, historia

W poniedziałek, 1 marca, mija 75 lat od powstania Biblioteki Politechniki Wrocławskiej. Obecnie nasze zbiory liczą niemal 675 tys. materiałów drukowanych i ponad 3,3 mln zasobów elektronicznych.

Biblioteka PWr jest największą biblioteką techniczną na Dolnym Śląsku. Gromadzi i organizuje dostęp do książek, czasopism (krajowych i zagranicznych), wydawnictw informacyjnych, zbiorów specjalnych (np. norm) oraz baz danych, serwisów czasopism i książek elektronicznych. Zapewnia dostęp do bogatej oferty zasobów tradycyjnych i elektronicznych, w tym ponad 3 mln e-książek, ponad 60 tys. e-czasopism oraz ponad 110 baz danych.

Od biblioteki klasycznej do cyfrowej

bibliotech.jpgBiblioteka Główna PWr rozpoczęła działalność 1 marca 1946 r. przejmując po niemieckiej Technische Hohschule 50 proc. zbiorów, katalogi i pomieszczenia. Początkowo miała zaledwie trzy działy – opracowania zbiorów, udostępniania i bibliograficzno-informacyjny. Z czasem poszczególne instytuty, katedry, zakłady i wydziały doczekały się własnych księgozbiorów.

W 2004 r. uruchomiona została Biblioteka Cyfrowa PWr, a trzy lata później pojawiła się koncepcja budowy nowoczesnego gmachu, w którym swoją siedzibę miałaby Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na Potrzeby Innowacyjnej Gospodarki „Bibliotech”.

W zbiorach znajduje się zarówno część księgozbioru po przedwojennej Technische Hochschule Breslau, przede wszystkim zaś literatura z zakresu budownictwa i architektury, chemii i elektrotechniki, literatura beletrystyczą i popularnonaukowa, którą uzupełniają e-booki i audiobooki.

Swoją siedzibę w „Bibliotechu” ma m.in. Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT), ogólnouczelniana jednostka prowadząca działalność naukową, badawczą, szkoleniową i usługową. W jej skład wchodzi Biblioteka Klasyczna (ze zbiorami drukowanymi), Biblioteka Elektroniczna (ze zbiorami cyfrowymi), Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką, Punkt Kontaktowy ds. Transferu Technologii, Zespół Laboratoriów Naukowo-Badawczych oraz oddziały w jednostkach organizacyjnych uczelni.

– Nowoczesna biblioteka akademicka, która jest funkcją i usługą, nie tylko instytucją i miejscem, powinna ogniskować swoje działania na rozwoju jakości procesów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem udostępniania zbiorów w miejscu i czasie wybranym przez użytkownika – mówi Jędrzej Leśniewski, zastępca Dyrektora CWINT ds. Bibliotek. – Dokładając należytej staranności, biblioteka powinna dbać o możliwość maksymalizacji wykorzystania zbiorów. Ujmując rzecz obrazowo, z kustosza strzegącego wiedzy tajemnej w księgach zawartej, nowoczesny bibliotekarz powinien ewoluować w stronę bycia źródłem informacji o zbiorach i możliwościach korzystania z nich, oferowanych przez reprezentowaną bibliotekę – dodaje.

Zwiększenie dostępności

biblioteka.jpgOprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów, pracownicy biblioteki dokumentują dorobek naukowy PWr w bazie DONA oraz oferują szeroki wachlarz analiz bibliometrycznych i naukometrycznych dla pracowników i jednostek Uczelni. Biblioteka PWr jest również liderem Konsorcjum Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej, a także realizuje lub współrealizuje liczne projekty, m.in. Społeczna Odpowiedzialność  Nauki, Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0 - AZON, „Uczelnia Dostępna”.

– Praktyka i doświadczenie ostatnich lat działalności Biblioteki PWr wskazuje, że zarówno przeniesienie akcentu ze zbiorów drukowanych na elektroniczne, jak i zwiększenie dostępności usług bibliotecznych m.in. przez korzystanie z serwerów pośredniczących skutkuje zwiększeniem zainteresowania czytelników zasobami – podkreśla Jędrzej Leśniewski.

Stopień digitalizacji zasobów Biblioteki Politechniki Wrocławskiej wynosi obecnie ponad 80%, co w dobie obostrzeń wynikających z Sars-CoV-2 ograniczających możliwość fizycznego korzystania z bibliotek, zdecydowanie pomaga utrzymać jakość usług bibliotecznych na dotychczasowym poziomie.

newsletter-promo.png

mic