TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

BHP, egzoszkielety i przetwarzanie trudnych odpadów – zaczynamy współpracę z firmą ELMAR

Data: 22.02.2024 Kategoria: współpraca z przemysłem

Podpisanie umowy

Wspólne badania, m.in. dotyczące egzoszkieletów i przetwórstwa odpadów związanych z BHP w zakładach pracy, a także staże i praktyki dla studentów – to nasze plany z trzebnicką firmą ELMAR, dostawcą środków ochrony osobistej i rozwiązań w zakresie BHP. Właśnie podpisaliśmy umowę o współpracy, w którą zaangażowane będą trzy wydziały uczelni.

ELMAR to jedna z czołowych firm w Polsce zajmujących się dostarczaniem środków BHP. Na rynku działa od 30 lat i prowadzi też oddział na Słowacji, rozwijając swoją pozycję w krajach Europy Środkowej.

Umowę inicjującą wspólne działania podpisali prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr i Leszek Krzywicki, prezes ELMAR.

Podpisanie umowyW planach mamy m.in. wspólne prace badawcze i rozwojowe, organizowanie szkoleń, kursów specjalistycznych i programów edukacyjnych, organizowanie praktyk i staży dla studentów PWr, w tym także staży naukowych dla doktorantów Szkoły Doktorskiej PWr oraz pracowników uczelni, a także zajęcia dla studentów w siedzibie firmy, wykłady eksperckie, wspólne tworzenie i modyfikowanie programów studiów oraz obejmowanie patronatem wybranych kierunków.

– Zatrudniamy wielu absolwentów Politechniki Wrocławskiej i bardzo ich cenimy za wiedzę i umiejętności. Dlatego ogromnie cieszę się z tej współpracy – podkreślał Leszek Krzywicki. – Tym bardziej, że mamy tak wiele wspólnych tematów, które teraz zamierzamy przekuć w nowe projekty.

– Jesteśmy jednym z liderów branży BHP w kraju i żeby pozostać w tej czołówce, nie możemy stać w miejscu, musimy i chcemy stale się rozwijać. Stąd nasze wspólne plany z Politechniką – dodawał Jakub Szurkawski z ELMAR, podkreślając, że firma odpowiada za codzienne bezpieczeństwo setek tysięcy pracowników, a współpracując z wieloma fabrykami i zakładami pracy na dużą skalę, dotyka wielu obszarów, które warto rozwijać. – Choćby kwestia odpadów związanych z BHP. To są tony np. rękawic ochronnych, na tyle zabrudzonych, że trudno byłoby je odczyścić, ale być może wspólnie uda nam się odzyskać z nich choć część surowców, by ponownie je wykorzystać w procesach upcyklingowych?

Dr Karol Leluk, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska zadeklarował, że badacze z W7 bardzo chętnie zajmą się tym tematem: – Tekstylia to bardzo trudny produkt do ponownego przetwórstwa, ale jestem pewien, że wspólnie znajdziemy rozwiązania. Zbudujemy zespół specjalistów z naszego wydziału i wspólnie zastanowimy się, jakim rodzajem materiałów zajmiemy się w pierwszej kolejności.

newsletter

ELMAR ma współpracować także z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – wspierając je w działaniach edukacyjnych czy oferując staże i praktyki dla studentów. I także tu możliwe są wspólne projekty badawcze.

Zagadnienia bezpieczeństwa pracy są bardzo istotne na kierunku budownictwo na W2, a z kolei W6 prowadzi kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy (na magisterskich) oraz studia podyplomowe z tej dziedziny. Na wydziale działa Koło Naukowe Safety Team, dla którego członków współpraca z ELMAR może być także owocna.

Podpisanie umowyTrzebnicka firma ma w planach również prace nad egzoszkieletami, które miałyby stanowić wsparcie dla pracowników przenoszących ciężkie materiały. W tym także mogą wesprzeć ją naukowcy z PWr. Najbliższą okazją do rozmów na ten temat będzie majowa konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP” – organizowana przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

– Będziemy mieli okazję przyjrzeć się najnowszym trendom i rozwiązaniom, takim jak egzoszkielety, wirtualna rzeczywistość, drony czy roboty inspekcyjne w kontekście wykorzystania dla bezpieczeństwa i higieny pracy – mówił dr inż. Paweł Strzałkowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji i koordynator kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy.

Firma ELMAR zobowiązała się także do wsparcia politechnicznej zespołu Formuły Student – PWR Racing Team.

Podpisanie umowy z przedsiębiorstwem koordynowało Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję