TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Będziemy współpracować z MZUK nad zielonymi rozwiązaniami przyszłości

Grupa osób stojąca na tle ścianki PWr w sali senatu uczelni

Wspólne badania i projekty naukowe, praca nad ich wdrożeniem i komercjalizacją wyników, a także szkolenia dla studentów, doktorantów i pracowników to plany zawarte w umowie, którą PWr podpisała z Miejskim Zakładem Usług Komunalnych (MZUK) w Wałbrzychu.

Porozumienie zawarli na Politechnice Wrocławskiej prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem oraz Kamil Orpel, prezes zarządu MZUK i Marcin Korus, wiceprezes zarządu MZUK.

– Wałbrzych, także dzięki wielkiemu zaangażowaniu prezydenta Romana Szełemeja, staje się coraz bardziej zielonym miejscem. A stawianie na rozwiązania eko, to coś, co jest także naszym celem na Politechnice Wrocławskiej – mówi prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem Politechniki Wrocławskiej. – Działania, możliwości i plany MZUK w tym zakresie są bardzo przyszłościowe i wierzę, że dzisiejsze spotkanie to początek modelowej kooperacji na styku nauka, biznes, samorząd, która zaowocuje innowacyjnymi rozwiązaniami z udziałem naszym naukowców i studentów.

Zdjęcie trzech osób trzymających dyplomy na tle ścianki PWr

Wzajemne relacje pomiędzy Gminą Wałbrzych, MZUK i Politechniką Wrocławską budowane są od wielu lat, m.in. w ramach Makroklastra - Technologie w bezpieczeństwie publicznym. Firma MZUK jest dziś jednym z liderów w zakresie zarządzania gospodarką odpadami na Dolnym Śląsku.

 Bardzo cieszymy się z tej umowy i liczymy, że pomoże ona w realizacji naszych planów, szczególnie tych związanych z rozwojem elektromobilności oraz eksploatacji pojazdów wodorowych – zapowiada Kamil Orpel, prezes zarządu MZUK.

Badania, wdrożenia i praktyki, nie tylko dla studentów

Porozumienie między Politechniką Wrocławską a Miejskim Zakładem Usług Komunalnych (MZUK) w Wałbrzychu obejmie współpracę przy tworzeniu prac badawczych i rozwojowych, prowadzenie i realizację wspólnych programów, projektów, prac naukowych oraz badawczych o charakterze rozwojowym i wdrożeniowym, a także ich późniejszą komercjalizację.

Obie strony będą również współorganizowały szkolenia, kursy specjalistyczne i programy edukacyjne.

Nie zabraknie także organizacji praktyk i staży dla studentów, ale również doktorantów i pracowników naszej uczelni oraz dalszej współpracy przy tworzeniu publikacji naukowych będących wynikiem wspólnie prowadzonych projektów.

Wodorowa przyszłość

Wałbrzych mocno inwestuje w rozwój swojej floty autobusów wodorowych, za co odpowiedzialny jest właśnie MZUK. Gmina pozyskała właśnie 56,7 mln zł na zakup 14 autobusów elektrycznych typu MAXI napędzanych wodorem. Mają one nie tylko usprawnić transport publiczny, ale przede wszystkim przyczynić się do poprawy jakości powietrza w regionie oraz podniesienia komfortu życia mieszkańców całej aglomeracji.

Zdjęcie dwóch autobusów wodorowych na stacji paliw. Fot. MzukW zakresie wykorzystania technologii wodorowych firma blisko współpracuje z prof. Andrzejem Kaźmierczakem z Wydziału Mechanicznego, zastępcą dyrektora Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii PWr oraz doktorantem Jędrzejem Matlą. Jej rezultatem jest m.in. powstanie oceny efektywności oraz identyfikacja wyzwań związanych z wdrażaniem technologii wodorowych w systemach transportu publicznego w Polsce.

–  MZUK przoduje w zakresie wprowadzania autobusów wodorowych, dzięki czemu dostarcza cennych informacji, które mają szansę mocno przyczynić się do lepszego zrozumienia potencjału i możliwości tej technologii w innych polskich miastach – mówi Jędrzej Matla z Wydziału Mechanicznego.                                                                fot. Facebook MZUK

Firma z Wałbrzycha systematycznie dostarcza także naszym naukowcom dane eksploatacyjne, m.in. dotyczące zużycia wodoru. Są one wykorzystywane w opracowaniach naukowych, a pierwsza wspólna publikacja w tym zakresie znajduje się już w procesie recenzji.                                                    

baner_700x100_80_lecie_pwr_v1.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję