TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badania wirów Majorany na PWr. Grant NCN dla naszego naukowca

Właściwości wirów Majorany, struktur występujących w niektórych nadprzewodnikach i substancjach nadciekłych będzie badał na PWr dr Jan Major. Na swój projekt otrzymał grant z Narodowego Centrum Nauki, a jego wyniki mogą być wykorzystywane do budowy komputerów kwantowych.

ncn_logo.jpgProjekt „Dynamiczne własności wzbudzeń typu Majorany w nietrywialnych topologicznie ultrazimnych nadciekłych gazach fermionów” będzie poświęcony teoretycznemu opisowi i symulacjom numerycznym tych szczególnych obiektów. Zwłaszcza ich dynamice, temu jak reagują na zewnętrzne oddziaływania i jak oddziaływują między sobą. W szczególności czy mogą być użyte, jak sugerują niektóre badania, do stworzenia odpornej na zaburzenia pamięci w komputerach kwantowych.

Budżet grantu młodego naukowca wynosi 326 tys. zł. Najpierw badania będzie prowadzić na PWr, a w trakcie dwuletniego stypendium spędzi cztery miesiące u prof. Joachima Branda na Massey University w Nowej Zelandii.

Historia badań i zastosowań substancji nadciekłych, jak i bardzo do nich podobnych nadprzewodników, ma już ponad sto lat. Jednak nowe wyniki i przełomowe eksperymenty w ostatnich latach spowodowały pojawienie się nowej i szybko rozwijającej się dziedziny, badającej tzw. układy o nietrywialnej topologii.

Według naukowca badanie tych mało jeszcze poznanych egzotycznych układów pomoże nam zrozumieć wiele tajemnic mikroświata, a także może mieć też bardzo praktyczne zastosowanie.

jan_major_pwr.jpg– To, co interesuje mnie w tym projekcie najbardziej, to szczególna cecha pewnej klasy wirów. O ile zazwyczaj centrum wiru jest puste, to w tych układach w samym oku cyklonu możemy znaleźć ciekawe wzbudzenie tzw. kwazicząstkę Majorany. Takie wiry Majorany występują parami i zachowują połączenie nawet, jeśli rozdziela je znaczny dystans. Przede wszystkim wykazują jednak inną niezwykłą właściwość. Zamiana miejscami tych wirów zostaje „zapisana” w strukturze całego układu, czyli posiadamy informację o tym, czy wiry były zamieniane i w jakiej kolejności. Taki zapis, powinien być bardzo odporny na zewnętrzne zaburzenia i może być nieoceniony w konstrukcji komputerów kwantowych – wyjaśnia dr Jan Major.

Dlatego istotne jest lepsze zrozumienie tych struktur, by móc ocenić, czy mogą znaleźć one zastosowanie. W szczególności ważna jest odpowiedź na pytanie, na ile są one faktycznie stabilne w obecności szumu czy innych zaburzeń występujących w rzeczywistych układach fizycznych.

– Moje badania powinny pomóc lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju zachowania możemy się spodziewać po wirach Majorany. Możemy lepiej poznać prawa fizyki ukryte za tymi fascynującymi strukturami – mówi naukowiec.

Dr Jan Jakub Major ukończył studia oraz uzyskał stopień doktora, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisał pracę doktorską pt. „Lokalizacji Andersona w niskowymiarowych sieciach optycznych", a jego badania dotyczyły podobnej klasy układów, rzadkich gazów atomowych schłodzonych niemal do zera absolutnego. Młody naukowiec badał, jak wprowadzenie różnego rodzaju nieporządku, losowych zaburzeń wpływa na ruch atomów – kiedy się lokalizują, a kiedy mogą się swobodnie poruszać.

Politechnikę Wrocławską wybrał do prowadzenia najnowszych badań, bo jak twierdzi w zakładzie fizyki teoretycznej pracują osoby zajmujące się podobnymi zagadnieniami m.in. prof. Arkadiusz Wójs, nowy rektor PWr czy prof. Marcin Mierzejewski, fizyk teoretyczny z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

newsletter-promo.png

Pieniądze na badania dr Jan Major otrzymał w ramach konkursu Sonatina, który jest skierowany do naukowców rozpoczynających karierę. W sumie granty – o łącznej wartości 24 mln zł – na realizację projektów badawczych i staży w zagranicznych ośrodkach naukowych otrzymało 35 badaczy z całego kraju.

Po zakończeniu realizacji grantu naukowcy mogą starać się o finansowanie projektu w konkursie Sonata dla bardziej doświadczonych doktorów, czy Sonata BIS, który umożliwia utworzenie zespołu badawczego.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję