TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczki z PWr pomogą w opracowaniu strategii rozwoju Wrocławia

Prof. Izabela Sówka i dr Anna Brdulak - zdjęcia

Dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska oraz dr Anna Brdulak z Wydziału Zarządzania znalazły się w gronie ekspertów, którzy wezmą udział w opracowaniu strategii rozwoju Wrocławia w perspektywie 2050 roku.

Decyzja o opracowaniu dokumentu „Strategia Wrocław 2050” zapadła w zeszłym roku. Konieczność jej stworzenia jest okazją do uwzględnienia nowych priorytetów Unii Europejskiej, jak również trendów i doświadczeń wynikających z ponad dwóch lat obecności epidemii Covid-19 w Europie i na świecie.

Przyjęty horyzont czasowy jest tożsamy z terminem osiągnięcia przez całą Europę neutralności klimatycznej. Wrocław również będzie dążył do osiągnięcia tego celu m.in. wspierając swoimi działaniami realizację priorytetów unijnego Zielonego Ładu.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia do konsultowania głównych strategicznych kierunków i wątków prac nad dokumentem powołał zespół 15 ekspertów z różnych dziedzin i obszarów rozwoju miasta. Ich zadaniem jest:

  • identyfikacja wyzwań stojących przed Wrocławiem w perspektywie 2050 roku,
  • wypracowanie wizji, misji, celów głównych i kierunków działań Wrocławia,
  • wskazanie celów szczegółowych, oczekiwanych rezultatów i głównych mierników realizacji Strategii Wrocław 2050,
  • wypracowanie założeń funkcjonalno - przestrzennych.

W tym gronie znalazły się dwie badaczki z Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Izabela Sówka - zdjęcieProf. Izabela Sówka z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska, dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej i wiceprzewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprzewodnicząca rady naukowej IPIŚ PAN w Zabrzu.

Autorka i współautorka ponad 250 prac naukowych, w tym w zakresie badań nad jakością powietrza atmosferycznego. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza.

Członkini grupy roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, zespołu roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej i grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, komitetu sterującego  LIFE- MAPPINGAIR/PL oraz zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym.

Dr Anna Brdulak -  zdjęcieDr Anna Brdulak z Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji. Specjalistka w dziedzinie zarządzania, analityczka rynku.

Naukowo zajmuje się zarządzaniem inteligentnymi miastami (w tym Internetem Rzeczy), strategiami zrównoważonego rozwoju i zarządzaniem ludźmi w organizacji. Opracowuje i wspiera tworzenie programów ukierunkowanych na poprawę jakości życia mieszkańców obszarów miejskich. Współredaktorka książki o miastach „Happy City – How to Plan and Create the Best Livable Area for the People”.

Dwukrotna laureatka rocznego grantu z UM Wrocław. Z Nokią analizowała zastosowanie technologii NB-IoT w różnych obszarach miasta, a z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej badała środowisko wrocławskich startupów.


prof. Janusz Zaleski - zdjęcieW zespole znalazł się również prof. Janusz Zaleski, emerytowany naukowiec Politechniki Wrocławskiej i IMGW w Warszawie. Ekspert w zakresie polityki regionalnej i gospodarki wodnej. Jest autorem ponad 150 artykułów z zakresu gospodarki wodnej, inżynierii środowiska, zastosowania matematyki, finansów publicznych i polityki regionalnej.

W latach 1990-1992 Przewodniczący Rady Gminy Długołęka, 1992-1998 Wojewoda Wrocławski, 1993-1997 Przewodniczący Konwentu Wojewodów, 1998-2001 Doradca Prezesa Rady Ministrów, autor „Programu dla Odry 2006”. W latach 2000-2001 i 2008-2010 Przewodniczący Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. W latach 2000-2004 członek Rady Polityki Regionalnej, 2004-2005 – Członek Rządowego Zespołu Międzyresortowego przygotowującego Narodowy Plan Rozwoju dla Polski na lata 2007-2013 dla Polski, współautor Eksperckiego Projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2033.

W latach 2004-2006 Przewodniczący Rady NFZ. Od 2001 r. do 2006 r. pełnił funkcję Dyrektora Biura Koordynacji Projektu Banku Światowego Usuwania Skutków Powodzi we Wrocławiu. W latach 2008-2016 dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry, a następnie w Dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanych przez Bank Światowy i CEB, w latach 2016-2020 ekspert ds. nowych projektów. Jest członkiem prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.

Pełną listę ekspertów można znaleźć na stronie.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję