Badaczki PWr powołane do Głównej Komisji Konserwatorskiej

Data: 07.12.2021 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Architektury

Prof. Marzanna Jagiełło i prof. Ewa Łużyniecka z Wydziału Architektury PWr zostały powołane na pięcioletnią kadencję do Głównej Komisji Konserwatorskiej. To organ opiniodawczy Generalnego Konserwatora Zabytków.

Komisję tworzy 15 specjalistów w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. Wszystkich powołuje Generalny Konserwator Zabytków, a zespół ten służy mu jako organ opiniodawczy. Komisja wydaje bowiem opinie w sprawach: metod, technologii i materiałów niezbędnych dla ratowania zabytków, prawidłowości prac konserwatorskich oraz sposobu i zasad postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla obiektów zabytkowych.

Marzanna Jagiełło - zdjęcieAkty powołania do komisji dr hab. Magdalena Gawin, prof. IH PAN, Generalna Konserwator Zabytków, przesłała właśnie dwóm przedstawicielkom Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Marzanna Jagiełło jest kierowniczką Katedry Konserwacji i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego na Wydziale Architektury PWr, a także kierowniczką dyscypliny Architektura i Urbanistyka w Szkole Doktorskiej PWr.

Naukowo zajmuje się historią sztuki ze szczególnym uwzględnieniem historycznych założeń ogrodowych, a także konserwacją architektury oraz rewaloryzacją krajobrazu postindustrialnego i krajobrazu miejskiego. Interesują ją również powinowactwa architektury z innymi dziedzinami sztuk, w tym z fotografią.

Jest członkinią Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

***

Prof. Ewa Łużyniecka pracuje w Katedrze Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego na Wydziale Architektury PWr. Zajmuje się historią architektury, projektowaniem konserwatorskim i kształceniem młodej kadry naukowej. Jest autorką około 160 opracowań naukowych, w tym siedmiu monografii.

Ewa Łużyniecka - zdjęcieJednym z głównych nurtów jej zainteresowań jest architektura sakralna w Polsce i jej powiązania z budownictwem europejskim oraz kontekstem kulturowo-krajobrazowym. Od 1981 r. prowadzi prace  na terenie Polski, Czech, Niemiec i w południowo-zachodniej Francji, wielokrotnie kierując  interdyscyplinarnymi zespołami. Drugi nurt jej zainteresowań to ochrona dziedzictwa kulturowego na świecie. Uczestniczyła w misjach konserwatorskich, m. in. w Egipcie i na Krymie. Brała udział w wielu wyprawach naukowych dotyczących Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO np. do Indii, Nepalu, Izraela, Etiopii, Meksyku, Hondurasu, Gwatemali, USA, Chile, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny.

Jest członkiem wielu stowarzyszeń i gremiów naukowych m.in. członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk (2016-2020), wiceprezesem Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS (2006-2020) i przewodniczącą Komitetu Historii i Konserwacji Architektury Sakralnej PKN ICOMOS. Od 1996 roku jest redaktorem naczelnym pisma naukowego „Architectus”, a od 2017 r. redaguje serię monografii „Dziedzictwo architektoniczne”.

newsletter

Główną Komisją Konserwatorską kieruje obecnie prof. Jerzy Jasieńko z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Zastępcami przewodniczącego są prof. Jadwiga Łukaszewicz i dr inż. Waldemar Affelt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W składzie organu są specjaliści z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Krakowa i Torunia.

lucy