TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z W7 w Komisji ds. Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych

Dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska została powołana przez Ministra Klimatu i Środowiska do Komisji ds. Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych.

sowka.jpgDziałalność komisji ma istotne strategicznie znaczenie w różnych obszarach państwa polskiego. Do jej głównych zadań należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących GMM lub GMO i bezpieczeństwa biologicznego oraz opiniowanie wniosków o zgody i zezwolenia np. na zamknięte użycie GMM i GMO, prowadzenie inżynierii genetycznej czy wprowadzenie do obrotu produktu GMO. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Swój udział w pracach komisji postrzegam jako głos naukowczyni reprezentującej obszar zagadnień związanych z ochroną i inżynierią środowiska. Szczególnie mam tutaj na myśli identyfikację zagrożeń wynikających z wprowadzaniem do tzw. obiegu i środowiska GMM i GMO oraz idące za tym zmiany i skutki środowiskowe – mówi prof. Izabela Sówka. – Z drugiej strony połączenie tematyki zmian zachodzących w środowisku można ściśle powiązać choćby np. z kwestią bezpieczeństwa żywnościowego. Mowa tu o zmianach klimatycznych i dostosowaniu się do nich, również w obszarze upraw gatunków bardziej odpornych na ekstremalne warunki pogodowe. Wówczas wprowadzanie zmodyfikowanych gatunków roślin może okazać się konieczne – dodaje.

Badaczka zwraca także uwagę na założenia gospodarki obiegu zamkniętego, procesy związane z biodegradacją, czy usuwaniem zanieczyszczeń ze środowiska, w których chcielibyśmy osiągać jak najlepsze efekty, ograniczając przy tym zużycie energii i wody.

– Możliwości wynikające z zastosowania GMM mogą okazać się nowym kierunkiem w rozwiązywaniu kwestii środowiskowych. Pomyślmy o dynamicznym rozwoju medycyny, biotechnologii czy AI w ostatniej dekadzie, o naszych potrzebach, ale również o dbałości o zdrowie i czyste środowisko – wówczas będziemy odkrywać nowe możliwości, w tym w zakresie nowych, przyjaznych dla środowiska technologii – podkreśla.

Obecnie w komisji zasiada 21 specjalistów i specjalistek, a prof. Izabela Sówka jest jedną siedmiu osób reprezentujących środowisko naukowe. Kadencja wszystkich członków i członkiń komisji trwa cztery lata.

***

Prof. Izabela Sówka pracuje w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska. Jest Dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej oraz Przewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Autorka i współautorka ponad 250 prac o charakterze naukowym.

Członkini Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni PWr, grupy roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, zespołu roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej i grupy roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, komitetu sterującego LIFE- MAPPINGAIR/PL oraz zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym.

Angażuje się w prace na rzecz Partnerstwa Wodorowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska w grupie „Edukacja i budowa świadomości rynku wodoru”, grupy roboczej ds. adaptacji i mitygacji w ramach Zespołu ds. edukacji ekologicznej i promocji ekologicznych warunków życia, grupy Naukowcy i naukowczynie w ramach prac Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej (OSdEK), panelu ekspertów w ramach programu ekoKoalicja dla ekoUczelni oraz Klimatycznej Bazy Wiedzy.

Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej IPIŚ PAN w Zabrzu. Inicjatorka i kierownik projektu: powietrze.pwr.edu.pl. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza.

Inicjatorka i organizatorka Dni Klimatu Politechniki Wrocławskiej oraz Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. Wieloletnia Koordynatorka Wydziałowa Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Opiekunka Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska Environmental Team.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję