TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.02.2025 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa, Wydział Inżynierii Środowiska
Dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska została wybrana przez Komisję Europejską do grona ambasadorów Europejskiego Paktu Klimatycznego. Do gremium należą osoby informujące, inspirujące i wspierające politykę klimatyczną w swoich społecznościach.
Ambasadorzy podnoszą świadomość przyczyn i skutków zmiany klimatu oraz promują indywidualne i organizacyjne działania na rzecz klimatu poprzez działania, wydarzenia, dzielenie się wiedzą i tworzenie sieci kontaktów. Komisja Europejska wybiera do tego zespołu osoby pracujące nad tematami takimi jak zielone umiejętności, energia, zrównoważona żywność czy transport.
– Zgodziłam się zostać ambasadorką paktu, ponieważ kierunek działań na rzecz ochrony klimatu oraz wartości, które reprezentuje, jest zgodny z moimi aktywnościami i wierzę w jego potencjał, m.in. do wywołania pozytywnych zmian – mówi prof. Izabela Sówka. – Jako osoba zaangażowana w działania na rzecz ochrony klimatu, w tym na poziomie naszej uczelni, dostrzegam ogromną wartość w współpracy z innymi liderami i organizacjami, aby osiągać wspólne cele i chciałabym przyczynić się do promowania idei paktu oraz pomóc w realizacji jego celów – dodaje.
Rolą ambasadorów i ambasadorek paktu jest m.in. dawanie przykładu poprzez swoje zaangażowanie w walkę na rzecz klimatu i środowiska, inspirowanie innych do angażowania się w działania na rzecz klimatu, angażowanie interesariuszy i decydentów do wdrażania ambitnych środków i mechanizmów w celu przyspieszenia zmian systemowych oraz nawiązywanie kontaktów z interesariuszami z całej Europy i dzielenie się informacjami na temat polityki klimatycznej i działań UE.
– W ramach pracy w tym gremium chciałabym skoncentrować się na wzmacnianiu współpracy krajowej oraz międzynarodowej – na różnych poziomach – i określaniu spójnych/wspólnych celów, a także realizacji działań zmierzających do ochrony klimatu. Wierzę, że te tematy są kluczowe dla przyszłości i mają duży wpływ na życie społeczne i gospodarcze. Chciałabym również wspierać współpracę międzynarodową i wymianę doświadczeń, aby nasze działania miały jak najszerszy zasięg – podkreśla badaczka z Wydziału Inżynierii Środowiska.
Prof. Izabela Sówka pracuje w Katedrze Biologii Środowiskowej i Ochrony Atmosfery. Jest dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej.
Autorka i współautorka ponad 300 udokumentowanych prac naukowych, w tym w zakresie badań nad jakością powietrza atmosferycznego. Koordynatorka prac Zespołu ds. osiągnięcia neutralności klimatycznej miasta Wrocławia oraz Zespołu pn. Master Minds złożonego z przedstawicieli społeczności Politechniki Wrocławskiej zaangażowanych w prace nad strategią uczelni.
Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej IPIŚ PAN w Zabrzu. Organizatorka i współorganizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji w zakresie szeroko rozumianej ochrony powietrza. Członkini wielu zespołów o charakterze eksperckim i doradczym, w tym: komisji ds. Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych, Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, Grupy Roboczej Ochrona Powietrza i Energetyka działającej w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, Zespołu Roboczego ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej i Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, Zespołu Eksperckiego ds. Strategii Wrocław 2050, Komitetu Sterującego LIFE- MAPPINGAIR/PL.
Inicjatorka i organizatorka Dni Klimatu Politechniki Wrocławskiej, koordynatorka Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. Wieloletnia koordynatorka wydziałowa Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Opiekun Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej Wydziału Inżynierii Środowiska Environmental Team.
Od 2023 r. pełni funkcję przewodniczącej Państwowej Rady Ochrony Środowiska – organu opiniodawczo-doradczego ministra w zakresie ochrony przyrody.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »