TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z W7 laureatką nagrody „Naukowiec Przyszłości”

Dr inż. Weronika Urbańska - zdjęcie

Dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska otrzymała nagrodę „Naukowiec Przyszłości” wręczoną podczas gali finałowej VIII Forum Inteligentnego Rozwoju. Naszą badaczkę wyróżniono w kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat”. 

Forum Inteligentnego Rozwoju jest organizowane od 2016 r. i koncentruje się na promocji korzyści wynikających z prowadzonych przez innowatorów przedsięwzięć dla gospodarki w przyszłości. Wydarzenie skupia m.in. prezesów i właścicieli innowacyjnych firm, kierowników i liderów nowatorskich przedsięwzięć, naukowców prowadzących projekty badawcze, samorządowców rozwijających swoje regiony, przedstawicieli rządu oraz organizacji skupionych na inteligentnym rozwoju opartym na wiedzy i innowacjach. 

Statuetka i certyfikat w konkursie Naukowiec Przyszłości - zdjęcieW trakcie konferencji wręczane są nagrody dla osób, których działania już teraz wpływają na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. W trakcie tegorocznego spotkania nagrodę „Naukowiec przyszłości” odebrała dr inż. Weronika Urbańska z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska. 

Badaczka z PWr w swojej pracy zajmuje się metodami odzysku metali krytycznych ze zużytych baterii, zrównoważoną gospodarką surowcami i ich pozyskiwaniem z zasobów pozaziemskich (regolit księżycowy i marsjański), wpływem gospodarki odpadami na zmiany klimatu oraz wdrożeniem modelu Gospodarki Obiegu Zamkniętego w życiu codziennym i przemyśle.   

Od lat popularyzuje wiedzę dot. ochrony środowiska. Jest autorką artykułów popularno-naukowych, występowała jako ekspertka m.in. na Dniach Klimatu, konferencji Made in Wrocław 2022, World Space Week Wrocław 2022, IV Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość życia, Forum Ekonomicznym 2023, Wrocław Tech Date. Jest także współinicjatorką i koordynatorką kategorii nauk o Ziemi i środowisku we wrocławskim Studenckim Programie Stypendialnym dla doktorantów.   

– Dziękuję organizatorom za docenienie mojej pracy w nauce i jej promocji, wszystkim, którzy przyczynili się do tego czym się naukowo zajmuję oraz oczywiście moim najlepszym kosmiczno-glonowym dziewczynom Ewie Borowskiej i Wiktorii Dziadule z Extremo Technologies i Extremo Edu – mówiła laureatka odbierając nagrodę.    

Dr inż. Weronika Urbańska jest autorką kilkudziesięciu prac naukowych i opracowań z zakresu gospodarki odpadami. Kierowała projektami dot. metod recyklingu zużytych baterii (projekt Narodowego Centrum Nauki) oraz B+R we wrocławskiej firmie Rebiobat Sp. z o. o.  

Za swoją działalność na rzecz środowiska została otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Puchar Zero Waste 2017 w kategorii Osoba-Ambasador Zero Waste, Klimatyczny Człowiek Roku (MKiŚ), Longines x ELLE – szukamy nowych pionierów oraz Polka XXI w. 

newsletter_2023_14.jpg

mic 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję