TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z W11 laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr Paulina Płochocka-Maude, prof. uczelni została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020. Naszą badaczkę doceniono m.in. za prace nad perowskitami, które pozwalają przekształcać energię słoneczną w prąd w ogniwie fotowoltaicznym.

dr_hab_paulina_plochocka.jpgNagroda przyznawana jest od pięciu lat innowatorom, inwestorom oraz organizacjom, których działania wpływają na inteligentny rozwój społeczeństwa i gospodarki.

Prof. Paulina Płochocka-Maude z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki została wyróżniona za realizację projektów pt. „Ekscytony, fonony i polarony w półprzewodnikowych perowskitach i ich pochodnych” oraz „W stronę deterministycznej kontroli własności heterostruktur van der Waalsa”.

Celem pierwszego projektu jest zrozumienie, co czyni perowskity tak unikalnymi oraz określenie metod kontroli ich unikalnych własności. Pełne zrozumienie własności tych materiałów może sprawić, że w przyszłości zmienią one codzienne życie ludzi w sposób nie mniejszy niż zbudowanie tranzystora w oparciu o krzem.

Na realizację tego projektu nasza badaczka otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł w ramach grantu Opus przyznanego przez Narodowego Centrum Nauki.

Drugi projekt związany jest z poszukiwaniem nowych materiałów półprzewodnikowych, których własności pozwolą na jeszcze wydajniejsze przetwarzanie informacji. Do tej grupy należą dichalkogenki metali przejściowych, które potencjalnie pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój tego typu technologii.

Dzięki wykorzystaniu  unikalnych cech  struktury pasmowej dichalkogenków metali przejściowych  możliwe będzie zakodowanie przy użyciu pojedynczego elektronu ośmiu bitów informacji, zamiast dwóch, wykorzystując do tego dodatkowe stopnie swobody: ładunek, spin oraz pseudospin. Umożliwi to przetwarzanie większej ilości informacji w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu  energii. Efektem może być stworzenie szybszych i bardziej ekologicznych komputerów.

Również ten projekt realizowany jest w ramach przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki, ale w ramach programu Preludium. Wysokość dofinansowania wynosi ponad 530 tys. zł.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję