TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.12.2023 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Architektury
Dr hab. inż. arch. Magdalena Baborska-Narożny, prof. uczelni z Wydziału Architektury otrzymała stypendium Fulbright STEM Impact Award na badania dotyczące zrównoważonego podejścia do klimatyzacji obiektów mieszkalnych w miastach. Badaczka poprowadzi je na Arizona State University.
Fulbright STEM Impact Award to program stypendialny dla aktywnych badaczy reprezentujących dziedziny STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) i zatrudnionych w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Podczas trwającego od dwóch do sześciu tygodni wyjazdu mają oni m.in. szansę okazję zrealizować swój projekt badawczy w jednej z wybranych instytucji w Stanach Zjednoczonych.
W tegorocznej edycji programu wzięło udział 21 wnioskodawców, a stypendia przyznano sześciu osobom, w tym prof. Magdalenie Baborskiej-Narożny z Wydziału Architektury PWr. Swój sześciotygodniowy pobyt na Arizona State University, w School for the Future of Innovation in Society rozpocznie w kwietniu 2024 r.
– Stypendium pozwoli mi na włączenie się w badania dotyczące zrównoważonego podejścia do klimatyzacji obiektów mieszkalnych w miastach – mówi laureatka. – Upały wzmacniane efektem miejskiej wyspy ciepła mają największe nasilenie na terenach mieszkaniowych najbardziej narażonych na ryzyko ubóstwa energetycznego. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań łączących aspekty techniczne i społeczne wymaga prowadzenia badań o różnej skali, od danych metropolitalnych po wywiady z mieszkańcami – dodaje.
W USA będzie współpracować z prof. Clarkiem Millerem i zapozna się z modelem interdyscyplinarnej organizacji nauki i kształcenia na ASU, ukierunkowanego na łączenie innowacji z wymiernymi wartościami dla społeczeństwa mierzącego się z określonymi wyzwaniami.
Prof. Magdalena Baborska-Narożny w swojej pracy koncentruje się na architekturze mieszkaniowej i wyzwaniach związanych z katastrofą klimatyczną i ubóstwem energetycznym. Dąży do zrozumienia dobrostanu mieszkańców, szczególnie w zakresie zabezpieczenia komfortu termicznego, jakości powietrza i zużycia energii.
– Interesuje mnie jakość środowiska mieszkalnego jako wypadkowa interakcji użytkownika z danym kontekstem. Łączę zużycie energii ze sposobem zamieszkiwania w budynkach o różnej lokalizacji, typologii i standardzie energetycznym. Od lat pracuję w zespołach interdyscyplinarnych. Szczególnie trwała jest moja współpraca ze wspaniałymi badaczkami z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr – podkreśla.
Pełną listę stypendystów można znaleźć na stronie programu.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »