Badaczka z W1 wyjedzie na stypendium do USA

Dr hab. inż. arch. Magdalena Baborska-Narożny, prof. uczelni z Wydziału Architektury otrzymała stypendium Fulbright STEM Impact Award na badania dotyczące zrównoważonego podejścia do klimatyzacji obiektów mieszkalnych w miastach. Badaczka poprowadzi je na Arizona State University.

Fulbright STEM Impact Award to program stypendialny dla aktywnych badaczy reprezentujących dziedziny STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) i zatrudnionych w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Podczas trwającego od dwóch do sześciu tygodni wyjazdu mają oni m.in. szansę okazję zrealizować swój projekt badawczy w jednej z wybranych instytucji w Stanach Zjednoczonych.

prof. Magdalena Baborska-Narożny - zdjęcieW tegorocznej edycji programu wzięło udział 21 wnioskodawców, a stypendia przyznano sześciu osobom, w tym prof. Magdalenie Baborskiej-Narożny z Wydziału Architektury PWr. Swój sześciotygodniowy pobyt na Arizona State University, w School for the Future of Innovation in Society rozpocznie w kwietniu 2024 r.

– Stypendium pozwoli mi na włączenie się w badania dotyczące zrównoważonego podejścia do klimatyzacji obiektów mieszkalnych w miastach – mówi laureatka. – Upały wzmacniane efektem miejskiej wyspy ciepła mają największe nasilenie na terenach mieszkaniowych najbardziej narażonych na ryzyko ubóstwa energetycznego. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań łączących aspekty techniczne i społeczne wymaga prowadzenia badań o różnej skali, od danych metropolitalnych po wywiady z mieszkańcami – dodaje.

W USA będzie współpracować z prof. Clarkiem Millerem i zapozna się z modelem interdyscyplinarnej organizacji nauki i kształcenia na ASU, ukierunkowanego na łączenie innowacji z wymiernymi wartościami dla społeczeństwa mierzącego się z określonymi wyzwaniami.

Prof. Magdalena Baborska-Narożny w swojej pracy koncentruje się na architekturze mieszkaniowej i wyzwaniach związanych z katastrofą klimatyczną i ubóstwem energetycznym. Dąży do zrozumienia dobrostanu mieszkańców, szczególnie w zakresie zabezpieczenia komfortu termicznego, jakości powietrza i zużycia energii.

– Interesuje mnie jakość środowiska mieszkalnego jako wypadkowa interakcji użytkownika z danym kontekstem. Łączę zużycie energii ze sposobem zamieszkiwania w budynkach o różnej lokalizacji, typologii i standardzie energetycznym. Od lat pracuję w zespołach interdyscyplinarnych. Szczególnie trwała jest moja współpraca ze wspaniałymi badaczkami z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr – podkreśla.

Pełną listę stypendystów można znaleźć na stronie programu.

newsletter_2023_14.jpg

mic