TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z PWr na warsztatach organizowanych przez Papieską Akademię Nauk

Data: 18.07.2022 Kategoria: Wydział Architektury

Uczestnicy warsztatów Papieskiej Akademii Nauk

Na zaproszenie papieża Franciszka 22 naukowców z całego świata, nominowanych na podstawie swoich dotychczasowych badań, wzięło udział w warsztatach Resilience of People and Ecosystems under Climate Stress. Wspólnie opracowali wytyczne na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych i przeciwdziałania nieodwracalnym skutkom. Wśród uczestników spotkania była prof. Barbara Widera z Wydziału Architektury PWr.

Warsztaty na temat odporności ludzi i ekosystemów w warunkach stresu klimatycznego (Resilience of People and Ecosystems under Climate Stress) zorganizowała Papieska Akademia Nauk (Pontificia Academia Scientiarum). To watykańskie towarzystwo naukowe, do którego należą wybitni przedstawiciele nauki z różnych państw powoływani przez papieży, niezależnie od narodowości, płci, rasy i wyznania.

Akademia wywodzi się z Akademii Rysiów (Accademia dei Lincei), która została założona w Rzymie w 1603 roku jako pierwsza na świecie akademia wyłącznie naukowa. W 1936 r. Pius XI nadał instytucji bardziej międzynarodowy i interdyscyplinarny charakter.

Prof. Barbara Widera w czasie warsztatówSiedzibą Akademii jest Casina Pio IV, wzniesiona w 1561 r. jako letnia rezydencja papieża Piusa IV, położona w samym sercu ogrodów watykańskich. Właśnie w tym budynku zorganizowano warsztaty, w których wzięło udział 22 naukowców z całego świata, zaproszonych przez papieża Franciszka.

Razem opracowali wytyczne do dalszych działań ludzkości w celu pilnego ograniczenia zmian klimatycznych oraz przeciwdziałania nieodwracalnym skutkom tych zmian. Przygotowali także memorandum, które zostanie zaprezentowane jako oficjalne stanowisko Watykanu na forum Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu w listopadzie 2022 roku.

Do watykańskiego memorandum został włączony m.in. obszerny fragment wystąpienia prof. Barbary Widery mówiący o wykorzystaniu modeli biologicznych i rozwiązań wzorowanych na naturze w celu przekształcania i kształtowania środowiska zbudowanego tak, by było ono bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Warsztaty Papieskiej Akademii NaukW sierpniu 2022 r. Papieska Akademia Nauk wyda monografię „Resilience of People and Ecosystems under Climate Stress” ze wstępem opracowanym przez papieża Franciszka. W monografii znajdzie się również artykuł prof. Widery „Nature-based solutions for climate resilient buildings and cities”, zawierający wskazania w zakresie architektury bioklimatycznej i zbiór rozwiązań wzorowanych na naturze, umożliwiających nie tylko ograniczenie emisji pochodzących ze środowiska zbudowanego (odpowiedzialnego obecnie za 40% emitowanych gazów cieplarnianych), ale również przekształcenie go w biologicznie czynną część miejskiego biotopu, poprawiającą jakość powietrza i absorbującą dwutlenek węgla.

Wśród uczestników spotkania byli naukowcy m.in. z USA, Niemiec, Chin. Brazylii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Senegalu i Kenii. Z agendą spotkania można się zapoznać na stronie Papieskiej Akademii Nauk.

l

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję