TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.01.2025 Kategoria: nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Trzej zagraniczni naukowcy rozpoczną w 2025 r. pracę na Politechnice Wrocławskiej dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickich. Wszyscy są laureatami Programu im. Stanisława Ulama.
Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
W ramach szóstej edycji programu złożono 197 wniosków, a komisja do finansowania zarekomendowała 60 z nich. Beneficjenci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 11 500 zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży. Dzięki wsparciu finansowemu, będą prowadzić badania naukowe, realizować staże podoktorskie, mogą też pozyskiwać materiały do badań lub publikacji naukowej, a także prowadzić zajęcia dydaktyczne.
W gronie laureatów konkursu znalazło się trzech naukowców, którzy przez okres 24 miesięcy będą prowadzić swoje badania na Politechnice Wrocławskiej.
Są to: dr Raj Patel i dr Avik Banerjee z Indii oraz dr Miroslav Hopjan z Czech.
Jako pierwszy, bo już w marcu 2025 r., na naszej uczelni pracę zacznie dr Miroslav Hopjan. Opiekunem czeskiego naukowca będzie prof. Marcin Mierzejewski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Na PWr dr Hopjan zajmie się realizacją projektu „Powolna dynamika obserwabli w kwantowych układach wielu cząstek”. – Będę badał modele kwantowe wykorzystywane w fizyce fazy skondensowanej, w których mierzalne wielkości fizyczne wykazują nietypową dynamikę – mówi naukowiec z Czech.
Dr Miroslav Hopjan jest absolwentem Uniwersytetu Karola w Pradze. Studia doktoranckie odbywał na Uniwersytecie w Lund, gdzie prowadził badania dotyczące fizyki teoretycznej ciała stałego. Ma za sobą kilkuletnie staże podoktorskie w Getyndze oraz w Instytucie Jozefa Stefana w Słowenii, gdzie obecnie przebywa.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z nierównowagową kwantową, fizyką statystyczną, kwantowym chaosem, lokalizacją oraz anomalną dynamiką w układach kwantowych.
Dr Raj Patel przyjedzie do Wrocławia w lipcu 2025 r. i rozpocznie pracę na Wydziale Chemicznym. Jego opiekunem będzie dr hab. inż. Rafał Kowalczyk, prof. uczelni. Na PWr naukowiec z Indii zajmie się badaniami, których celem jest osiągnięcie wysoce selektywnej aktywacji wiązania węgiel-wodór (C-H) w związkach organicznych o charakterze aromatycznym i alifatycznym.
– Skupię się szczególnie na rozszerzeniu zakresu zastosowania naturalnych grup kierujących na substraty alifatyczne oraz opracowaniu metod umożliwiających również enancjoselektywną funkcjonalizację wiązań C-H w pozycjach innych niż tradycyjnie preferowana pozycja alfa lub orto – opowiada dr Raj Patel.
Wyniki tych badań mają szansę przyczynić się do rozwoju dziedziny syntezy organicznej, znacząco przyspieszając postęp w chemii medycznej i inżynierii materiałowej.
Dr Raj Kumar Patel jest absolwentem Mahatma Gandhi Kashi Vidyapith (MGKVP) w Varanasi, Uttar Pradesh. Pracował jako chemik badawczy w TCG Life Sciences w Kalkucie. W 2017 r. dołączył do grupy badawczej prof. Santosha J. Gharpure na IIT Bombay. Po obronie doktoratu w 2024 r. kontynuował pracę na IIT Bombay. Obecnie odbywa stażu na Kingpook National University w Korei Południowej w grupie prof. Jeongsoo Yoo.
Z kolei we wrześniu 2025 r. na naszą uczelnię przyjedzie inny naukowiec z Indii dr Avik Banerjee. Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, pod opieką dr. hab. Francisco Pena Beniteza, prof. uczelni, zajmie się badaniem aspektów trzech konkretnych odchyleń konwencjonalnych CFT. Konkretnie chodzi o te, które wynikają z obecności defektów (interfejsów), nieistotnej deformacji i odejścia od równowagi.
– Będę pracował nad zrozumieniem aspektów przezroczystości i splątania w CFT z interfejsami, strukturą splątania w CFT z określoną nieistotną deformacją oraz obliczaniem funkcji korelacji Schwingera-Keldysha poza równowagą termiczną – tłumaczy badacz z Indii.
Dr Avik Banerjee jest obecnie postdokiem na Uniwersytecie Kreteńskim. Tytuł doktora uzyskał w Saha Institute of Nuclear Physics w Indiach w 2020 roku. Stypendysta Cefipry w IIT Madras i ENS Paris. Jego zainteresowania naukowe obejmują badanie różnych aspektów (chaos, splątanie, aspekty nierównowagowe itp.) holograficznych konforemnych teorii pola w ramach korespondencji AdS/CFT.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »