TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.03.2025 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Inżynierii Środowiska
Prof. Bartosz Kaźmierczak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska został powołany do Rady Naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB). Nominację wręczył mu w Warszawie Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
Do zadań rady należy m.in. opiniowanie kierunkowych planów tematycznych badań naukowych i prac rozwojowych oraz planów finansowych instytutu, ustalanie perspektywicznych kierunków działalności naukowej, rozwojowej i wdrożeniowej oraz opiniowanie wniosków o przyznanie stypendiów naukowych.
Prof. Bartosz Kaźmierczak w swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim odprowadzaniem i retencjonowaniem wód opadowych oraz modelowaniem matematycznym opadów deszczowych. To właśnie z tymi zagadnieniami związana będzie jego działalność w Radzie Naukowej IMGW-PIB.
– Budowa miejskich systemów kanalizacyjnych, zwłaszcza deszczowych, należy do najdroższych inwestycji infrastrukturalnych we wciąż rozwijających się aglomeracjach. Sieci te są zwykle projektowane na perspektywę co najmniej 50, a nawet 100 lat – podkreśla dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska. – Kanalizacja deszczowa powinna zabezpieczać przed skutkami ekstremalnych opadów, podtopień czy powodzi, powodujących znaczne straty gospodarcze i społeczne. Nie jest jednak możliwe osiągnięcie w pełni niezawodnego jej działania ze względu na stochastyczny charakter opadów i ich dużą zmienność czasowo-przestrzenną – dodaje prof. Kaźmierczak.
Obecnie na W7 we współpracy z IMGW-PIB prowadzone są prace nad rozwojem atlasu opadów PMAXTP (LINK - https://klimat.imgw.pl/opady-maksymalne/). Celem jest dostarczenie projektantom wiarygodnych danych opadowych do bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów i obiektów budowlanych.
Prof. Bartosz Kaźmierczak jest absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (2001–2005) oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej (2002–2007). Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2011 r., a doktora habilitowanego w 2019 r. (oba na Politechnice Wrocławskiej). Od 2020 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska.
Współautor około 160 publikacji naukowych (w tym pięciu monografii) oraz kilkudziesięciu ekspertyz technicznych w zakresie zagospodarowania wód opadowych. Od 2012 r. jest członkiem Sekcji Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »