Ale kosmos! Projekt teleskopu absolwenta W11 nagrodzony

jakub_orzechowski_pwr_plaskie.jpg

Praca magisterska Jakuba Orzechowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki została wyróżniona w konkursie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Wyniki poznaliśmy podczas Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022 zorganizowanej na PWr.

Konferencja zorganizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr poświęcona była prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych i satelitarnych. W trakcie wydarzenia wręczono nagrody prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepsze prace dyplomowe z dziedziny badań kosmicznych. Wśród wyróżnionych znalazła praca naszego absolwenta „Projekt teleskopu kosmicznego do obserwacji Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej”, napisana pod kierunkiem dr. hab. inż. Damiana Siedleckiego, prof. uczelni z W11.

jakub_orzechowski_pwr2.jpg– Moim zadaniem było zaprojektowanie i przeprowadzenie symulacji działania układu optycznego, którego wymiary oraz masa pozwolą umieścić go w satelicie typu CubeSat – mówi Jakub Orzechowski, laureat nagrody II stopnia, za którą otrzymał też 3 500 zł.

Teleskop ma służyć do obserwacji Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej i spełniać wymagania dotyczące jakości odwzorowania oraz parametrów teledetekcyjnych. Cały układ optyczny mieści się w kostce o wymiarach 10x10x10 cm.

Ze względu na szeroki zakres temperatur panujących na orbicie, przeprowadziłem również analizę termiczną, która pozwoliła mi ustalić, jak układ działa w różnych temperaturach – wyjaśnia nasz absolwent.

Jakub Orzechowski ukończył specjalność inżynieria optyczna i fotoniczna na kierunku optyka prowadzoną na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Od stycznia pracuje we wrocławskiej firmie Scanway sp. z o.o., gdzie jest odpowiedzialny m.in. za projektowanie układów optycznych do satelitów służących do obserwacji Ziemi.