TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.10.2022 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, projekty kosmiczne, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Praca magisterska Jakuba Orzechowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki została wyróżniona w konkursie prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Wyniki poznaliśmy podczas Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022 zorganizowanej na PWr.
Konferencja zorganizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr poświęcona była prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych i satelitarnych. W trakcie wydarzenia wręczono nagrody prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepsze prace dyplomowe z dziedziny badań kosmicznych. Wśród wyróżnionych znalazła praca naszego absolwenta „Projekt teleskopu kosmicznego do obserwacji Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej”, napisana pod kierunkiem dr. hab. inż. Damiana Siedleckiego, prof. uczelni z W11.
– Moim zadaniem było zaprojektowanie i przeprowadzenie symulacji działania układu optycznego, którego wymiary oraz masa pozwolą umieścić go w satelicie typu CubeSat – mówi Jakub Orzechowski, laureat nagrody II stopnia, za którą otrzymał też 3 500 zł.
Teleskop ma służyć do obserwacji Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej i spełniać wymagania dotyczące jakości odwzorowania oraz parametrów teledetekcyjnych. Cały układ optyczny mieści się w kostce o wymiarach 10x10x10 cm.
– Ze względu na szeroki zakres temperatur panujących na orbicie, przeprowadziłem również analizę termiczną, która pozwoliła mi ustalić, jak układ działa w różnych temperaturach – wyjaśnia nasz absolwent.
Jakub Orzechowski ukończył specjalność inżynieria optyczna i fotoniczna na kierunku optyka prowadzoną na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Od stycznia pracuje we wrocławskiej firmie Scanway sp. z o.o., gdzie jest odpowiedzialny m.in. za projektowanie układów optycznych do satelitów służących do obserwacji Ziemi.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »