TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.12.2023 Kategoria: seniorzy
Wiele wydarzeń, aktywności oraz ciekawych spotkań przyniosły jesienne miesiące w naszym Klubie Seniora. Najważniejszym punktem były obchody Dnia Edukacji Narodowej, połączone z Międzynarodowym Dniem Seniora.
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej, które od kilku lat na naszej uczelni powiązane są z Międzynarodowym Dniem Seniora, zorganizowano 17 października. Wydarzeniu towarzyszyło walne zebranie Koła Emerytów i Rencistów PWr, podczas którego przewodnicząca dr hab. inż. Ewa Rysiakiewicz-Pasek, em. prof. uczelni złożyła sprawozdanie z działalności klubu rocznej i przekazała wszystkie niezbędne informacje z życia koła.
Swoją obecnością uświetnił je rektor prof. Arkadiusz Wójs oraz przedstawiciele uczelnianych związków zawodowych: dr inż. Jacek Boroń, wiceprezes Rady Zakładowej ZNP i dr inż. Janusz Szymków, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”
W części artystycznej wystąpiły wokalistki z Wrocławskiej Akademii Muzycznej: Maria Datskova i Karolina Wiewióra, a akompaniował im na fortepianie Zenon Trela.
Pierwszy wydarzeniem w tym roku akademickim był zorganizowany 10 października wernisaż wystawy pracującej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Marty Brzezińskiej. Malarka-amatorka zaprezentowała w klubie zaprezentowała cykl obrazów w stylu „surr-abs” pt. „Abstrakcje”. Utrzymane w kolorach czarnym, niebieskim i białym dzieła są dla autorki odreagowaniem za wymuszoną pandemią samotność, alienację i bezsilność wobec zakazu spotkań.
W czwartek, 19 października, Maria Gołaszewska, długoletnia przewodnicząca PTTK, podczas swojej prezentacji opowiedziała o urzekających zabytkach Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Z kolei we wtorek, 24 października, w ramach Salonika Literackiego, swoje dzieła prezentowali wszyscy autorzy najnowszej antologii twórczości literackiej, w tym trójka debiutantów: Jan Kapała, Leo Kubus i Ewa Poterałowicz. Tegoroczna, szesnasta już antologia pt. „Na fali uczuć” jest doskonałym przykładem potencjału twórczego naszych seniorów, bowiem żadna z krajowych politechnik nie ma takiego cyklu i to ukazującego się od tylu lat.
W kolejny czwartek, 26 października, Tomasz Kociński, podróżnik i fotograf ze stowarzyszenia wrocławskich twórców kultury, zabrał naszych seniorów w podróż po stolicy Estonii, a we wtorek, 7 listopada, klub rozbrzmiewał śpiewem uczestników spotkań pod dyrekcją Anny Poderskiej.
Natomiast we wtorek, 9 listopada, w niezwykłą i fascynującą podróż do Meksyku zaprosił seniorów prof. Leszek Maluga. Pretekstem do tego był jego wykład „Murale”. Prof. Maluga, długoletni kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury, wielokrotnie przebywał na stażach naukowych i dydaktycznych w tym egzotycznym kraju, dzięki czemu jego wiedza (nie tylko) o tamtejszych muralach jest imponująca.
We wtorek, 14 listopada, dr hab. inż. Jan Kapała, chemik i muzyk w jednej osobie, przygotował prelekcję multimedialną „Historia muzyki rozrywkowej od bluesa do rocka”. Z kolei w czwartek, 16 listopada, geolog, dr hab. Jurand Wojewoda, prof. UWr pracujący aktualnie na PWr, w obszernym i wnikliwym wykładzie, ilustrowanym wieloma obrazami, tabelami, wykresami i hipotezami, omówił zagadnienie sejsmiczności Ziemi.
Podczas spotkania zorganizowane 21 listopada Zofia Zelman przypomniała seniorom sylwetkę Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki, laureatki nagrody Nobla w 1995 r. Tytuł jej wystąpienia nosił tytuł „Są tacy, którzy zawsze lubią Szymborską”.
W czwartek, 23 listopada, fizyk, dr Henryk Wojewoda powrócił w krótkiej retrospekcji do swoich dawnych zmagań z teoriami Einsteina. Swoją prezentację zatytułował „O relatywistycznych wyprawach w daleką przeszłość”.
Natomiast, 28 listopada, Janina Czajka, kierująca w Kole EiR Komisją Koleżeńską, zaprosiła grupę seniorów na zwiedzanie nowego na uczelni Wydziału Medycznego. Prezentacji wydziału dokonał osobiście dziekan dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, który następnie oprowadził gości po salach wykładowych i wirtualnym prosektorium.
Listopadowe spotkania w klubie zakończyło 30 listopada spotkanie „Andrzejkowa milonga” z udziałem dr. inż. Piotra Biegańskiego. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb oraz tanecznej muzyki.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »