Akademia Młodych Odkrywców wystartowała. Zajęcia na uczelni i w domu

Na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Młodych Odkrywców. W programie tegorocznej edycji znalazły się wykłady o domach z papieru, chemii w sporcie, a także mnóstwo eksperymentów i ciekawostek naukowych.

Zajęcia AMO na PolitechniceAkademia Młodych Odkrywców działa na naszej uczelni już od ponad 14 lat. To cykl wykładów i warsztatów popularnonaukowych przeznaczonych dla uczniów ze szkół podstawowych i licealnych. Tematyka zajęć dotyczy szeroko rozumianych nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i inżynierskich. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w różnych grupach wiekowych.

W ubiegłym roku akademickim działalność AMO z powodu pandemii przeniosła się do sieci. Zajęcia przebiegały więc w formie zdalnej.

– To dla nas było wyzwanie, ale też otworzyły się nowe możliwości. Okazało się, że zapisały się do nas dzieci spoza Wrocławia, np. z Łodzi czy Jeleniej Góry, a także z mniejszych miejscowości. Dzięki formule online mogliśmy się przeprowadzić więcej wykładów niż stacjonarnie – mówi dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, która jest inicjatorką  i szefową AMO.

– Udało nam się nawet zorganizować warsztaty online „Kącik z eksperymentem”, podczas których uczestnicy wykorzystywał materiały powszechnie dostępne w domu i sami robili doświadczenia pod okiem dorosłych – dodaje prof. Hajdusianek. Zapowiada, że warsztaty przez internet będą kontynuowane także i w tej edycji.

newsletter-promo.png

Wreszcie AMO na żywo

W tegorocznym AMO uczestniczy 300 dzieci, a zajęcia mają formę hybrydową. – Oznacza to, że część jest obecna na sali wykładowej na PWr, a część bierze udział za pośrednictwem transmisji internetowej. W ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczny udział wszystkim chętnym – wyjaśnia prof. Anna Hajdusianek.

Zajęcia AMO na PolitechniceAkademia zainaugurowała działalność wykładem dr. hab. Elżbiety Wojaczyńskiej, prof. uczelni, która przekonywała, że chemia i sport mają wiele wspólnego.

– Po wielomiesięcznej przerwie nareszcie spotkaliśmy się z dziećmi w sali wykładowej. Było widać te ciekawskie spojrzenia, słychać najróżniejsze pytania. Bardzo nam tego kontaktu na żywo brakowało – przyznaje prof. Anna Hajdusianek.

Na wykładach w kolejnych miesiącach dr. inż. arch. Jerzy Łątka zaprezentuje nieograniczone możliwości papieru (wykład „Domy z papieru”), dr inż. Maciej Mulak opowie o początkach nauk fizycznych (wykład „Opowieści z historii fizyki”), a dr hab. Paweł Zagożdżon, prof. uczelni, zabierze uczestników w niezwykły świat surowców mineralnych (wykład „Bogactwo Ziemi”).

Więcej o działaniach Akademii Młodych Odkrywców na stronie internetowej i na profilu facebookowym.

ISZ