TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.10.2021 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Podstawowych Problemów Techniki, życie uczelni
Na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Młodych Odkrywców. W programie tegorocznej edycji znalazły się wykłady o domach z papieru, chemii w sporcie, a także mnóstwo eksperymentów i ciekawostek naukowych.
Akademia Młodych Odkrywców działa na naszej uczelni już od ponad 14 lat. To cykl wykładów i warsztatów popularnonaukowych przeznaczonych dla uczniów ze szkół podstawowych i licealnych. Tematyka zajęć dotyczy szeroko rozumianych nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i inżynierskich. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w różnych grupach wiekowych.
W ubiegłym roku akademickim działalność AMO z powodu pandemii przeniosła się do sieci. Zajęcia przebiegały więc w formie zdalnej.
– To dla nas było wyzwanie, ale też otworzyły się nowe możliwości. Okazało się, że zapisały się do nas dzieci spoza Wrocławia, np. z Łodzi czy Jeleniej Góry, a także z mniejszych miejscowości. Dzięki formule online mogliśmy się przeprowadzić więcej wykładów niż stacjonarnie – mówi dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, która jest inicjatorką i szefową AMO.
– Udało nam się nawet zorganizować warsztaty online „Kącik z eksperymentem”, podczas których uczestnicy wykorzystywał materiały powszechnie dostępne w domu i sami robili doświadczenia pod okiem dorosłych – dodaje prof. Hajdusianek. Zapowiada, że warsztaty przez internet będą kontynuowane także i w tej edycji.
W tegorocznym AMO uczestniczy 300 dzieci, a zajęcia mają formę hybrydową. – Oznacza to, że część jest obecna na sali wykładowej na PWr, a część bierze udział za pośrednictwem transmisji internetowej. W ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczny udział wszystkim chętnym – wyjaśnia prof. Anna Hajdusianek.
Akademia zainaugurowała działalność wykładem dr. hab. Elżbiety Wojaczyńskiej, prof. uczelni, która przekonywała, że chemia i sport mają wiele wspólnego.
– Po wielomiesięcznej przerwie nareszcie spotkaliśmy się z dziećmi w sali wykładowej. Było widać te ciekawskie spojrzenia, słychać najróżniejsze pytania. Bardzo nam tego kontaktu na żywo brakowało – przyznaje prof. Anna Hajdusianek.
Na wykładach w kolejnych miesiącach dr. inż. arch. Jerzy Łątka zaprezentuje nieograniczone możliwości papieru (wykład „Domy z papieru”), dr inż. Maciej Mulak opowie o początkach nauk fizycznych (wykład „Opowieści z historii fizyki”), a dr hab. Paweł Zagożdżon, prof. uczelni, zabierze uczestników w niezwykły świat surowców mineralnych (wykład „Bogactwo Ziemi”).
Więcej o działaniach Akademii Młodych Odkrywców na stronie internetowej i na profilu facebookowym.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »