TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.01.2021 Kategoria: aktualności ogólne, praca/praktyki/staże, rekrutacja, studia, Wydział Elektroniki, Wydział Informatyki i Zarządzania
Najbardziej pożądany zawód w branży IT? Specjalista od sztucznej inteligencji! Takie wykształcenie można uzyskać na Politechnice Wrocławskiej. Na dwóch nowych kierunkach magisterskich kształcimy analityków danych, ekspertów od uczenia maszynowego i danologów. To trzy semestry konkretnej wiedzy i cennej praktyki.
– Obecne czasy cechują się przesytem danych. Jesteśmy cywilizacją, która nie potrafi działać bez efektywnego ich przetwarzania. Dzięki zdobyczom sztucznej inteligencji możemy automatycznie pozyskiwać informacje oraz wiedzę z tych danych – mówi dr hab. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelni z Katedry Inteligencji Obliczeniowej Wydziału Informatyki i Zarządzania.
To właśnie tam powstał jeden z nowych kierunków magisterskich: Sztuczna inteligencja, drugi – czyli Zaufane systemy sztucznej inteligencji – oferuje Wydział Elektroniki. Obydwa kierunki mają wspólną markę AI@PWr.
– Czekamy na ambitnych, pracowitych, niebojących się zaangażowania i pragnących realizować swoją pasję. Szukamy wielbicieli logicznego myślenia, którzy lubią matematykę i programowanie – zachęca prof. Tomasz Kajdanowicz, przewodniczący Komisji Programowej kierunku Sztuczna inteligencja.
Zapewnia, że absolwenci AI z powodzeniem będą mogli uczestniczyć w zaawansowanych projektach uczenia maszynowego i big data, pełniąc różnorodne role: analityka danych, inżyniera danych, inżyniera uczenia maszynowego czy danologa (data scientist).
– Zgodnie z obserwowanymi trendami ofert zatrudnienia praca w tych specjalnościach w ostatnich czasach jest najwyżej opłacaną spośród wszystkich informatycznych specjalności – dodaje prof. Kajdanowicz.
Studia na AI@PWr mają przygotować do pracy dla największych firm z tej branży na świecie.
Program studiów obejmuje łącznie 1080 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia podzielone będą na przedmioty obowiązkowe i wybieralne.
– Szczególnie kładziemy nacisk na przygotowanie absolwenta do pracy z narzędziami analizy dużych, zróżnicowanych wolumenów danych, a także uczenia maszynowego i algorytmiki kwantowej, w tym uczenia głębokiego, zaawansowanych technik optymalizacji, projektowanie bezpiecznej architektury teleinformatycznej, przetwarzanie języka naturalnego oraz kognitywistykę i informatykę śledczą – mówi prof. Wojciech Bożejko, koordynator kierunku Zaufane systemy sztucznej inteligencji na Wydziale Elektroniki.
Studenci będą uczyć się takich zagadnień jak: projektowanie bezpiecznej architektury ICT (Information and Communication Technology), także z uwzględnieniem infrastruktury krytycznej oraz detekcji anomalii w systemach ICT, projektowania i stosowania zaawansowanych metod uczenia maszynowego, w tym uczenia głębokiego, także przy użyciu systemów obliczeniowe wysokiej wydajności i systemów superkomputerowych (klastry, GPU), przygotowania do pracy i tworzenia systemów inspekcji wizualnej oraz analizy sygnałów wielowymiarowych.
Z kolei na Wydziale Informatyki i Zarządzania będzie położony nacisk na uczenie głębokie, przetwarzanie języka naturalnego, metaheurystyki oraz zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie, informatyki afektywnej czy wizualizacji danych i komunikowania rezultatów pracy nad danymi.
– Przedmioty obowiązkowe zapewnią zdobycie wiedzy podstawowej dotyczącej sztucznej inteligencji, natomiast zajęcia wybieralne mają wyspecjalizować umiejętności w jej zastosowaniu, jak np. analiza mediów cyfrowych, analiza sieci złożonych, analiza dźwięku, analiza obrazów i wideo, informatyka afektywna czy systemy rekomendacyjne – tłumaczy prof. Kajdanowicz.
Już podczas studiów przyszli absolwenci będą mogli wybrać jedną z trzech ścieżek dalszego rozwoju, czyli podjęcia dalszej pracy naukowo-badawczej na doktoracie, pracy w najlepszych centrach badawczo-rozwojowych na świecie (np. Google, Facebook, Microsoft, Samsung) oraz zakładania własnych startupów związanych z rozwojem i zastosowaniem sztucznej inteligencji.
W programie kształcenia studenci realizować będą także projekt badawczo-wdrożeniowy. Ma to im pozwolić nie tylko na lepsze opanowanie technik pracy grupowej, lecz także na zdobycie praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem systemów sztucznej inteligencji dla rzeczywistych problemów. Dzięki czemu już podczas zajęć mogą budować technologię dla własnego startupu. Projekty będą realizowane w dużej części z firmami.
– Na obu wydziałach będziemy zachęcać do włączenia się w pracę naukową oraz projekty badawcze. Nasi studenci mogą liczyć na wiedzę i doświadczenie osób, które są zaangażowane w duże międzynarodowe projekty związane z badaniami w dziedzinie kryptografii, badań operacyjnych, sieci komputerowych, obliczeń superkomputerowych, uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego, metod głębokich, uczenia reprezentacji, analizy sieci złożonych i telekomunikacji – dodaje prof. Wojciech Bożejko.
Studenci będą również uczestniczyć w warsztatach, prestiżowych konferencjach naukowych oraz wizytach studyjnych. Pozwoli to na kontakt bezpośredni z najlepszymi naukowcami ze świata oraz nabycie umiejętności prezentacji wyników prac projektowych szerszemu audytorium.
Rekrutacja na studia II stopnia potrwa do 12 lutego. Zajęcia rozpoczną się już na wiosnę, a po trzech semestrach studenci zdobędą tytuł magistra inżyniera informatyki.
Zaufane systemy sztucznej inteligencji (Wydział Elektroniki) oraz Sztuczna inteligencja (Wydział Informatyki i Zarządzania) to kierunki, które zostały opracowane w ramach projektu „Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech)” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Przystąpiło do niego pięć polskich uczelni, w tym Politechnika Wrocławska. Rezultatem projektu ma być modelowy system kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i uczenia maszynowego. Na naszej uczelni w projekcie uczestniczy Wydział Elektroniki oraz Wydział Informatyki i Zarządzania.
Więcej o studiach AI@PWr na stronie internetowej studiuj.ai.
Iwona Szajner, Michał Ciepielski
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »