TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.07.2023 Kategoria: konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Radosław Szymon, absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Jego praca magisterska została uznana za najlepszą w Polsce w dyscyplinie nauki fizyczne.
Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) przyznaje nagrody zarówno doświadczonym naukowcom, jak i młodym badaczom, a także nauczycielom za ich wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie badań naukowych, popularyzacji fizyki oraz jej nauczania. Nagroda im. Arkadiusza Piekary za najlepszą pracę magisterką z dziedziny fizyki przyznawana jest od 1970 r. Można do niej zgłaszać pracę magisterską obronioną w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku.
Laureatem za rok 2022 r. został wybrany Radosław Szymon, absolwent kierunku inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a obecnie nasz doktorant. Jego praca magisterska „Charakteryzacja własności strukturalnych i elektrycznych struktur półprzewodnikowych na bazie Zn(Cd,Mg)O wzrastanych na podłożach Si oraz Al 2 O 3” powstała pod opieką dr inż. Euniki Zielony z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki we współpracy z dr. hab. Mieczysławem Pietrzykiem z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Badał w niej właściwości strukturalne i elektryczne struktur, które mają potencjalne zastosowanie na źródła światła zielonego w diodach czy laserach.
W technologii półprzewodników liczy się balans między efektywnością, kosztami i stabilnością. Jednak nie można mieć wszystkiego. Dlatego Radosław Szymon poświęcił swoją pracę magisterską tlenkom, które w przemyśle ustępują chociażby wszechobecnym w diodach LED azotkom. – Atutem tlenków jest niska cena, ale opłacają ją nieco gorszą efektywnością, stąd potrzeba prowadzenia prac nad ich optymalizacją – mówi tegoroczny laureat nagrody PTF
Kluczowe było kompleksowe podejście i otwartość na nowe rozwiązania. – Musiałem chwytać się wielu metod, łączyć wątki i doszukiwać się przyczyn, zupełnie jak w kryminałach, które czytam w wolnych chwilach – opisuje Radosław Szymon. Analiza właściwości elektrycznych warstw ZnO i ZnCdO nie tylko pozwoliła mu potwierdzić ich potencjał aplikacyjny, ale dała też wgląd do ich struktury wewnętrznej.
W trakcie swoich badań wykorzystywał zaawansowane narzędzia badawcze, takie jak spektroskopię głębokich poziomów pułapkowych, DLTS.
– To mało popularna technika pomiarowa służąca badaniom defektów w złączach półprzewodnikowych, których aktywność, w odróżnieniu do wykorzystywanego zazwyczaj światła, pobudza się napięciem elektrycznym – wyjaśnia Radosław Szymon.
To właśnie te rezultaty dostarczyły eksperymentalnych wskazówek do od dawna prowadzonej dyskusji nad defektami w ZnCdO i zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Alloys and Compounds (R. Szymon, et al., J. Alloys Compd. 951 (2023) 169859).
Radosław Szymon swoje badania na półprzewodnikami prowadzi na PWr we współpracy z dr inż. Euniką Zielony nieprzerwanie od 2018 roku. Obecnie uczy się w Szkole Doktorskiej i kieruje projektem „Badania właściwości optoelektronicznych nanostruktur GaN/AlGaN do zastosowań w emiterach światła” w ramach ministerialnego konkursu Perły Nauki. Zgłębia w nim sekrety nanostruktur półprzewodnikowych opartych na azotkach.
***
Uroczystość wręczenia dyplomów i medali przyznanych w tym roku przez PTF odbędzie się drugiego września, podczas Zjazdu Fizyków Polskich w Gdańsku.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »