TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

ABI 2023: studentki W5 najlepsze

zdjęcie zwyciężczyń z nagrodą

Projekt sensora zwiększającego komfort życia niewidomych zwierząt opracowany przez dwie studentki z Wydziału Elektrycznego zwyciężył w czwartej edycji konkursu Akademia Biznesu. W nagrodę laureatki wyjadą do Lizbony na Festiwal Studencki organizowany w ramach sieci Unite!

Akademia Biznesu to konkurs, który od czterech lat organizuje Wydział Zarządzania. Od 2022 r. mogą w nim brać udział studentki i studenci z wszystkich wydziałów PWr. W tym roku do rywalizacji stanęło 20 zespołów, a w finale zaprezentowały się cztery najlepsze.

Wszyscy na przedstawienie swoich pomysłów biznesowym mieli dziesięć minut, a potem czekał ich krzyżowy ogień pytań jury, w którym w tym roku zasiedli: Sławomir Borkowski (Fidiasz FVC), Adam Czekalski (Credit Suisse), dr inż. Anna Górecka (Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PWr), Łukasz Jaworski (LTB) i Mariusz Koczwara (ADP Polska).

Ich jednomyślną decyzją zwyciężył projekt „Vision Pup – Sensor zwiększający komfort życia niewidomych zwierząt”, który przygotowały i zaprezentowały dwie studentki z Wydziału Elektrycznego: Zofia Plucińska i Natalia Bagińska.

Magiczny sensor

Zdjęcie pokazujące slajd z prezentacji zwycięskiego projektuWedług studentek z W5 pomoce technologiczne dla niepełnosprawnych zwierząt są wciąż bardzo słabo dostępne na międzynarodowym rynku. Stąd też ich pomysł na zwiększenie komfortu życia poszkodowanych pupili. Swój produkt w formie specjalnych szelek wyposażyły więc w sensor ultradźwiękowy, który pomoże właścicielom niewidomych psów zapewnić ich podopiecznym większą niezależność i bezpieczeństwo, niezależnie od prędkości, z jaką się poruszają.

Szelki, na których znajdowałby się czujnik, mogą być też w 100% spersonalizowane: od koloru po wzór. Ważną rolę dla laureatek ma też aspekt ekologiczny. Obecne na rynku produkty ochronne dla zwierząt wykonane są bowiem z materiałów polimerowych, które mają znaczący wpływ na środowisko. Aby zredukować ekologiczny ślad produkcji urządzenia, studentki z Wydziału Elektrycznego zdecydowały się na użycie naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy tkanina konopna.

Sam produkt ma też duży potencjał rozwojowy. Można go rozszerzyć np. o system GPS, dzięki któremu właściciel mógłby kontrolować, gdzie w danej chwili znajduje się jego zwierzę.

***

Pozostałe trzy finałowe projekty to: „Indoor NAVI – nawigacja wewnętrz budynków” (zespół w składzie: Agata Kawerska, Kamiila Krawczyk i Julia Pelpińska z Wydziału Matematyki i Wydziału Mechanicznego), „Vela Mount – kurtka żeglarska i górska z kamizelką” (zespół w składzie: Sylwia Gołąb, Manuela Hellwing-Zajdel, Kacper Szudra z Wydziału Zarządzania), „OpenIrs – aplikacja do wspomagania języka migowego VR” (zespół w składzie: Patryk Bojko, Michał Madej, Jakub Ogłuszka z Wydziału Zarządzania).

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody rzeczowe oraz bezpłatne konsultacje i doradztwo w dalszym rozwijaniu swoich inicjatyw.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję