TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

81. rocznica mordu lwowskich profesorów

Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich - zdjęcie

Pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę aresztowania i rozstrzelania przez hitlerowców grupy profesorów oraz członków ich rodzin. Do mordu doszło 4 lipca 1941 r. we Lwowie.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcieObchody rozpoczęły się od mszy świętej w akademickim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdujący się na Skwerze prof. Idaszewskiego.

Kwiaty złożyli Jarosław Obrębski, wojewoda dolnośląski, posłanka Agnieszka Soin, przedstawiciele władz samorządowych, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskie wraz z prorektorami, korpus dziekański PWr, delegacje wrocławskich uczelni, szkół oraz stowarzyszeń.

W swoim przemówieniu prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że 4 lipca to dla akademickiego Wrocławia data szczególna, ponieważ przypomina jedną z najtragiczniejszych kart w historii polskiej nauki.

– Nigdy wcześniej napis na tym postumencie, „Nasz los – przestrogą” nie brzmiał tak dramatycznie jak dziś. Bo dziś na Ukrainie, kilka godzin drogi z Wrocławia, giną ludzie, bo dziś Rosja prowadzi wojnę totalną, niszcząc ukraińskie uczelnie, szpitale i szkoły. Zrównuje z ziemią całe miasta, zabija ludzi i dokonuje zbrodni wojennych – mówił prof. Wójs.

Zwrócił też uwagę, że wykładowcy i studenci walczą na froncie zamiast prowadzić badania naukowe i zdobywać wiedzę, a zamiast organizować konferencje naukowe angażują się w pomoc uchodźcom wewnętrznym.

Składanie kwiatów pod pomnikiem - zdjęcie– Rok temu staliśmy w tym miejscu, wierząc, że nie siła, ale nauka pokona pandemię koronawirusa, a dziś chcemy wierzyć, że to ukraińska armia z pomocą wielu krajów dysponujących zawansowaną technologicznie bronią odeprze Rosjan, a nasi ukraińscy koledzy spotkają się z nami w swoich odbudowanych uczelniach, ale też w naszych laboratoriach – dodał rektor PWr.

W trakcie uroczystości hołd poległym oddała także kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych  im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W  1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Społeczność Politechniki Wrocławskiej i całego środowiska akademickiego Wrocławia co roku składa hołd pomordowanym uczonym i ich rodzinom. W 1964 r. na terenie kampusu PWr odsłonięto Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich, gdzie tradycyjnie odbywają się uroczystości.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję