TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.12.2024 Kategoria: aktualności ogólne, historia
43 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Jak co roku, 13 grudnia, na Politechnice Wrocławskiej wspominaliśmy osoby, które walczyły o naszą wolność, a nawet poświęciły za nią swoje życie.
Uroczystości rozpoczęły się w holu budynku D-2 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego, matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r.
Główne obchody zorganizowano na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” kwiaty złożyli m.in. Beata Kempa, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, Anna Żabska, wojewoda dolnośląska, dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz delegacje wrocławskich szkół średnich.
– Pomnik, pod którym się dzisiaj spotykamy, symbolizuje pojedyncze osoby, ich losy, nadzieje i krzywdy, a wieńczy go symbol jedności. Dzięki temu, że udało się odzyskać nasz kraj, także nasza uczelnia wygląda zupełnie inaczej. Mamy wolność w prowadzeniu badań naukowych i możemy to robić, gdzie tylko chcemy, jesteśmy też częścią sieci uczelni europejskich, co kiedyś nie byłoby możliwe. To wszystko mamy dzięki czyjemuś poświęceniu, a to duże zobowiązanie, dlatego składamy hołd wszystkim, którzy złożyli za to wielką ofiarę – mówił prof. Arkadiusz Wójs.
Anna Żabska, wojewoda dolnośląska dodała, że rocznica wprowadzenia stanu wojennego to lekcja historii, o której musimy mówić głośno. – Wielu młodych ludzi dopiero uczy się o tych symbolach, ale przesłanie jest jedno – wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wrocław i Dolny Śląsk to symbole „Solidarności”, jedności, wspólnoty i walki o najwyższe wartości. Musimy o tym zawsze pamiętać, zwłaszcza gdy ta wolność będzie zagrożona – podkreśliła.
Na koniec, w holu gmachu głównego PWr złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik naszej uczelni i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu po zawale podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.
W piątek o 18.30 w katedrze św. Jana Chrzciciela zaplanowano także mszę świętą w intencji ofiar stanu wojennego pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.
W ramach obchodów w poniedziałek, 16 grudnia, w auli Politechniki Wrocławskiej (Wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud. A-1) odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. O godzinie 18 rozpocznie się specjalny koncert w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zabrzmią piosenki internowanych i zakazane ballady.
Wystąpią Roman Kowalczyk (śpiew i komentarz historyczny) i Krzysztof Żesławski (akompaniament). Koncert współorganizuje PWr, Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu oraz NSZZ Solidarność w PWr. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Obchody upamiętnienia ofiar wprowadzenia stanu wojennego zostały zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »