TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Obchody na PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego rozpoczęły się na Politechnice Wrocławskiej obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Następnie złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Tadeusza Huskowskiego, Tadeusza Kosteckiego i pod obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” 

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_11.jpgDoc. Tadeusz Huskowski był matematykiem, żołnierzem AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działaczem „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. Tablica jego pamięci znajduje się w holu budynku D-2. Po złożeniu kwiatów uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”, gdzie odbyły się główne uroczystości. 

– Rocznica wprowadzenia stanu wojennego to moment szczególny, który na naszej uczelni upamiętniany jest od wielu lat. Zwróćmy uwagę, jak bardzo dzisiejszy dzień różni się od tego, co wydarzyło się 37 lat temu. Wtedy odwaga, była prawdziwą odwagą, dziś trochę staniała. To, jak dzisiaj wygląda nasz kraj, to wynik poświęcenia okazanego w tamtych czasach – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.  

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia dodał, że takie rocznice wywołują szczególne wzruszenie, a wprowadzenie stanu wojennego przez ówczesne władze, było początkiem walki z własnym narodem. – Równocześnie był to początek erozji tamtego systemu. Dzisiaj jesteśmy dumni z tych, którzy wtedy budowali „Twierdzę Wrocław”, wówczas wrocławianie zdali egzamin z patriotyzmu. Będziemy o tym pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreślił. 

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_12.jpgNa koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku. 

W środę, 12 grudnia, w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej odbył się także koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalniej zorganizowany dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Obchody 37. rocznicy stanu wojennego zostały zorganizowane przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk i Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej. Uroczystości prowadził Tomasz Wójcik, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na naszej uczelni.

mic

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję